Bolest v krku? Šetřete antibiotiky

Většina dětí nepotřebuje při bolestech v krku léčbu antibiotiky. Prokázala to studie publikovaná v nedávném vydání časopisu British Medical Journal. I v Česku se stává, že rodiče při bolesti v krku automaticky požadují od dětských lékařů předepsání antibiotik.

Pravda je, že zanedbaná angína může mít vážné následky, ale jsou hodně nepravděpodobné.

"Výskyt vážných následků streptokokových infekcí, například revmatické horečky, je v rozvinutých západních zemích extrémně nízký," uvádí Sjoerd Zwart z University Medical Center v Utrechtu v Nizozemsku, který se účastnil práce na výzkumu.

Podle něj je varující, že rezistence na antibiotika rychle roste - léky přestávají být účinné, protože bakterie si z nich nic nedělají.

S léky opatrně
Děti jsou častými nosiči streptokoku skupiny A, proto je třeba, aby lékaři předepisovali antibiotika uvážlivě. Studie se účastnilo 156 dětí ve věku od čtyř do patnácti let, které navštívily některou ze 43 vybraných nizozemských ordinací a stěžovaly si na bolest v krku a teplotu.

Vědci skupinu rozdělili do tří skupin. První užívala týden penicilin, druhá brala stejný lék tři dny a zbylé čtyři dny placebo, třetí skupina sedm dní placebo. Užívání penicilinu u nikoho neovlivnilo délku trvání obtíží, v placebo skupině se častěji vyskytly následné komplikace, ale na závěry je podle lékařů ještě brzy.

"Následky je možno bezpečně léčit v okamžiku, kdy se objeví. Jejich prevence není indikací k antibiotické léčbě bolestí v krku," píší autoři, kteří proto doporučují praktickým lékařům léčit děti s akutní bolestí v krku pouze tehdy, když je jejich onemocnění vážné (například nemohou pít nebo mají těžkou angínu) nebo mají zvýšené riziko (revmatická horečka v anamnéze, anatomická nebo imunologická porucha).