Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

BMI neříká vše, záleží i na svalech

  0:01aktualizováno  0:01
Sledujete se závistí svou kolegyni, která je stejně velká jako vy, váží stejně jako vy, a přesto vám připadá mnohem štíhlejší? "Ta musí mít asi těžké kosti," řeknete si možná. Nejde přitom ani tak o kosti jako o svaly.

Při tom nejjednodušším posouzení, zda u konkrétního člověka jde o nadváhu, či obezitu, skutečně stačí údaj o výšce a váze.

Takzvaný Body Mass Index (BMI) se počítá tak, že svou hmotnost v kilogramech vydělíte výškou v metrech umocněnou na druhou. Pokud je BMI více než 30, jde to již o obezitu se všemi riziky.

Neplatí to však zcela absolutně. Důležitá je také tělesná konstituce. „Kulturista, ač má BMI okolo 30, může mít procento tukové tkáně v rámci normy, a není tedy obézní. Naproti tomu, když má neaktivní, nesportující žena BMI okolo 28 a obvod pasu nad 88 cm, ukazuje to již na vysoké riziko zdravotních komplikací,“ vysvětluje obezitoložka Petra Šrámková.

BMI si můžete vypočítat

Proto se specialisté spoléhají i na další vyšetřovací metody. „Mohou použít například bioelektrickou impedanci. Při té se množství tuku vyhodnocuje na základě vodivosti těla,“ říká předsedkyně České obezitologické společnosti Marie Kunešová.

Nejtěžší pro mě je udržet si váhu, říká lékař

Žádná zázračná metoda hubnutí neexistuje. Dokládá to i zkušenost známého psychiatra Cyrila Höschla, který jen díky svému úsilí zhubl o přebytečných pětadvacet kilo.

Jak se stalo, že vám přibyla kila?

Mohou za to dva faktory. Možná po matce sklon k takzvanému metabolickému syndromu včetně nadváhy a děkanská funkce spojená s recepcemi, stresovým přejídáním a sedavým způsobem života.

Co vás přimělo k tomu, že jste se rozhodl zhubnout?

Tři důvody: byl jsem sám sobě protivný, nadváha měla další nepříjemné důsledky včetně chrápání a syndromu spánkové apnoe. Navíc bylo nutné dát se v souvislosti s hypotékou životně pojistit, což bylo spojeno s hodnocením rizik a zdravotního stavu.

Pomocí jaké metody se vám to povedlo? A jak dlouho to trvalo?

Hubl jsem pouze pomocí omezení příjmu potravy. Znamenalo to jíst málo, zcela vynechat zákusky, knedlíky, pečivo, škroboviny, jako jsou brambory, tučná jídla. Omezil jsem se pouze na zeleninu, ovoce, ryby, libové maso. Cvičil jsem alespoň dvacet minut denně: padesát dřepů, různé shyby, posilování břišních svalů, 70 kliků, činky. Za šest měsíců jsem zhubl o pětadvacet kilo.

Co bylo vůbec nejtěžší při vašem pokusu zhubnout?

Udržet si dosaženou váhu. To je nekonečný zápas, který trvá dodnes. Už pátý rok.

Co děláte pro to, abyste se už s přebytečnými kily nemusel nikdy potýkat? Změnil jste kvůli tomu svůj životní styl?

Nesmírně. Nikdy se nesmí propadnout iluzi, že jedna výjimka nic neznamená: znamená. Stačí se jednou přejíst a hned máte o dvě kila víc. Krajíc chleba, který má v ruce pouhých pět deka, se v žaludku promění jakousi nukleární reakcí minimálně na kilogram. Je důležité nepodvádět sám sebe a nenalhávat si, že nejíte, když jíte. Neulevovat si vynecháváním cvičení, to se také hned projeví.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz