Blog: Můj život s Němcem aneb Němec vyhrává

  5:07aktualizováno  5:07
Podle výzkumu je u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou, která je postihla v poměrně brzkém věku, velmi strmý průběh této nemoci. Netuším, kdo se na tomto výzkumu podílel, ale co vím naprosto přesně, je fakt, že výsledek musím, bohužel, potvrdit.
"Já chci domů, odveď mě, prosím, domů."

"Já chci domů, odveď mě, prosím, domů." | foto: Profimedia.cz

Končíme měsíční odlehčovací kúru a vracíme se zpátky do domácího prostředí. Přivezla jsem si domů třetí dítě, které je ale (co se péče týče) to nejnáročnější.

Z mojí mámy postupně odchází veškerá její duševní schránka, zůstává jen ta fyzická. O to těžší je to všechno přijmout. Je úžasné, že má zcela změněnou medikaci, tím pádem mi nastávají poměrně klidné noci. Nikdo tu o půlnoci zmateně nepobíhá, nikdo nestojí neslyšně ve dveřích naší ložnice, je to alespoň malá úleva…

Blog na víkend

Každý týden má jeden z vašich blogů šanci uspět jako Blog na víkend. Vydáme ho v košilce OnaDnes.cz a autorka dostane honorář 1000,-kč. Tento víkend zvítězila Jasmína Sudová. Její blog najdete zde.

Dostávám se na ještě větší dno, než jsem kdy byla. Odnáší to celá moje rodina, odnáší to celé mé okolí. I když bojuji, moc bojuji, boj je bolestivý a náročný. Terapie, antidepresiva, postupné přijímání pravdy. Pryč je má usměvavá tvář, pryč je má potřeba komunikace, pryč je mé pochopení nad každým trápením druhého.

Už dávno jsem za fází "proč právě já". Už se opravdu smiřuji, snažím se pochopit, snažím se přijmout a podle toho žít.

Naše nejstarší a nejnáročnější dítě se hrozně trápí, cítím to. Ona moc dobře ví, že něco není v pořádku. Možná neví přesně, co to je, ale ví to. Není to tak, že nemocnému člověku je to jedno, to je věta se kterou se naprosto neztotožňuji. Je to ale věta, která zazněla z úst mnoha lékařů a sociálních pracovnic. Nesouhlasím. Ona to ví, ona to cítí a já to cítím také. Nejhorší je, že nikdo z nás neví, jak z toho ven, jak pomoci, co nejlepšího udělat.

Objíždíme domovy, kde se specializují na "německou nemoc", sbíráme informace. Já si čím dál tím víc uvědomuji, že Němec nad námi pomalu, jistě, drze a bezostyšně vítězí a brzo nás i porazí. Chtěla jsem prorazit hlavou zeď, chtěla jsem se postavit všem jasným faktům, všem výzkumům, všem (pro mě) nepochopitelným tvrzením ostatních, chtěla jsem dokázat celému světu, že správným přístupem a bojem to lze zvládnout. Chtěla jsem a zjistila, že jsem byla bláhová. Bohužel. Bláhová a naivní. Pochod Němce v hlavě je neoblomný a jde stále dopředu, nenechá se zbrzdit, nenechá se zastrašit. Je mi to líto.

Usmívám se, hladím svoji maminku po stále krásných vlasech. I ona se usmívá. A s úsměvem mi říká: "Já chci domů, odveď mě, prosím, domů".

"Mami, tady jsi přeci doma," tím nejpříjemnějším hlasem odpovídám.

"Ale ne, ty víš, že tady doma nejsem. Já chci domů ke své mamince, tam je můj domov". Pak se chvíli zamyslí a dodá: "A musím odvést holky ke svým rodičům, jistě o ně mají strach."

Užasle hledím do očí svých dvou princezen, které se mě drží jako klíště a neví, co mají dělat. "Mami, ale to jsou moje děti, já jsem jejich máma."

Celá roztřesená se rozčílí, jak něco tak nehorázného ta cizí paní vůbec může vyslovit...

I já chci domů ke své mamince... Tam je přeci můj domov...

Kdo to nezažil, možná nepochopí. Kéž bych byla mezi nechápajícími.

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Chybí vám železo? Jezte maso, luštěniny i ořechy, poradil lékař

Ilustrační fotografie

Nedostatkem železa trpí každý desátý člověk a pokud ho je v organismu málo, může vést k anémii. I proto je třeba si...

Pravda o schizofrenii: mnoho léků nahradí jediná injekce

Ilustrační fotografie

Zmatený člověk, v jehož mysli svádí boj o dominanci dvě i více nevyzpytatelných osobností. Takovou mylnou nálepku...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz