Biofeedback pomáhá při léčení depresí i chronických bolestí

Při léčení depresí, chronických bolestí, či epilepsie pomáhá metoda ovlivňování mozkové činnosti biofeedback. O jejím využití a dosavadní úspěšnosti při léčení pacientů budou hovořit odborníci na druhém mezinárodním sympoziu Eurofeedback 2000 v pátek a sobotu v Praze. Oznámil to předseda pořádajícího EEG Biofeedback Institutu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Tyl.

"Biofeedback umožňuje ovládat mozkové vlny, je to sebeučení mozku pomocí biologické zpětné vazby," vysvětlil a připomněl, že ministerstvo zdravotnictví uznalo biofeedback za léčebnou metodu v oboru psychoterapie. V USA se užívá 30 let.

Před zahájením tréninku je zapsán na elektroencefalografu záznam činnosti mozku. Trénink se pak zaměří podle toho, zda je nutno zlepšit soustředění, pozornost, vůli, paměť či uvolnění. Průběh mozkových vln lze sledovat na obrazovce, přičemž je přeložen do podoby videohry, která se hraje pouze silou myšlenky, tedy bez klávesnice nebo myši.

Hra je ovládána činností mozku. Když narůstá aktivita mozku v žádoucím pásmu mozkových vln, je hráč odměněn úspěchem. Mozek na tuto motivaci reaguje a rozvíjí proces učení nových, vhodnějších frekvencí mozkových vln.

Sympoziem zároveň začíná v pořadí již osmý výcvikový kurs v metodě biofeedbacku. Od roku 1997 se v pražském institutu vyškolilo 150 terapeutů z ČR a 30 ze Švédska, Norska, Řecka, Turecka, Slovenska, Polska a Maďarska.