Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bioenergetika: pryč s vnitřním pancířem

  0:01aktualizováno  0:01
Bioenergetika je metoda určená k obnově a uvolnění vitality člověka. Někdy je také označována za most mezi východními naukami o vědomí a těle a západní psychologií. Jde studium lidské osobnosti z hlediska energetických procesů těla.

Původním posláním bioenergetiky byla úleva od duševních problémů a terapie neurotických onemocnění.

Bioenergetika vychází z práce a poznání rakouského psychoanalytika Wilhelma Reicha, kterou dále rozvinul jeho žák, americký lékař a psychoterapeut Alexander Lowen.

Ten rozvíjel svou vlastní vědeckou praxi, jež vyústila v padesátých letech ve vytvoření nového psychoterapeutického směru – bioenergetické analýzy.

Podle Lowena každý člověk disponuje životní energií, tato energie však může být blokována vnitřními zábranami. Některé nepříjemné zážitky, například z dětství, se zachytí v našem těle, a tím se vytvoří tzv. energetický blok zvaný svalový pancíř, který dále negativně ovlivňuje základní model výroby a distribuce energie v těle.

Tyto bloky vyvolávají především úzkost a strach. Ačkoli každý má problém v jiné oblasti proudění, úzkost a strach stojí za vším. I když se tedy bojíme energii vydávat směrem k druhým nebo naopak přijímat do sebe, příčina je stejná.

Lowen dokonce vytvořil typologii osobností podle toho, ve kterém směru proudění energie stojí blok. Člověk s dostatkem energie se pohybuje uvolněně, lehce, harmonicky a klidně. Působí vitálně a radostně.

Naproti tomu člověk s nedostatkem energie mívá mnohdy škubavé pohyby, které působí napjatým, trhavým dojmem. Takový člověk bývá hyperaktivní nebo netrpělivý, často je tato nadměrná aktivita používána jako obranný mechanismus proti depresi. Hlas bývá tlumený, působí "šedě". 

V současné době je bezpočet lidí s nízkou hladinou energie, kteří bojují s chronickou únavou a frustracemi. Bioenergetika je terapií a jejím terapeutickým úkolem je zvyšování hladiny energie člověka a jejího volného proudění v těle.

Cílem je osvobodit člověka od zafixovaných traumatických zážitků z minulosti, jež se projevují jako křečovitost a chronické napětí v těle. Toto chronické napětí se objevuje ve svalstvu brady, krku, svalech ramen, hrudníku a zádovém svalstvu, svalstvu břicha i svalstvu v pánevní oblasti a je výsledkem emocionálních konfliktů, které mohou zasahovat až do našeho dětství.

Důsledkem je pak nedostatečné a špatné dýchání, které je stažené a povrchové. Vlivem nedostatečného dýchání dochází ke špatné látkové výměně a poklesu energie.

Pomocí bionergetických cvičení je možné uvolnit chronické svalové napětí, svalový krunýř, a aktivovat tak v člověku energetické procesy. Cvičení vede k znovunabytí přirozené pohyblivosti a emočního prožívání. Pomáhá rozpoznat člověku jeho zábrany a bloky a uvolňuje svalové napětí, které si člověk neuvědomuje.

Součástí bioenergitiky jsou jednoduchá cvičení, u kterých hraje důležitou úlohu i dýchání. Jednotlivé cviky přispívají k uvolnění životní síly a obnovení energie. Některá cvičení uvolňující tělesná napětí a každodenní stres  jsou doprovázena výkřiky. 

Cviky člověku pomáhají dostat se do kontaktu se sebou samým při pocitu vnitřní prázdnosti, při skleslosti, při pocitech slabosti a úzkosti.

Bioenenrgetika je užitečná nejen pro zdravé lidi, ale pomáhá a je přínosná u mnoha funkčních potíží, například u problémů s krční a bederní páteří, u sníženého nebo zvýšeného krevního tlaku, u žaludečních obtíží, u funkčních sexuálních poruch a u některých gynekologických obtíží.

Dále pomáhá u všech tělesných potíží, které podstatně souvisejí s duševními problémy. U všech závažnějších případů je ovšem nutné cvičení provádět po konzultaci s ošetřujícím  lékařem.

Při jednotlivých cvičeních se mohou objevit vibrace, někdy jsou cviky doprovázeny různými dalšími pocity - například pulzováním, prouděním, mírným "mravenčením"  v břiše, hrudníku nebo končetinách.  Tyto pocity jsou reakcemi na uvolňování tělesného a duševního napětí. Při tomto uvolňování se současně vynořují obrazy, fantazie a vzpomínky.

Bioenergetická cvičení se mohou kombinovat se všemi druhy sportu, některá lze provádět kdykoliv během dne. Bioenergetika chápe životní energii člověka v její dynamické povaze, její volné proudění vnímáme jako příjemný vnitřní pohyb, který se projevuje pohodou a radostí. Bioenergetika pomáhá vidět člověka v realitě jeho těla a učí, jak pomocí práce s tělem pozitivně ovlivnit a změnit kvalitu lidského života.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz