Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bioenergetika: pryč s vnitřním pancířem

  0:01aktualizováno  0:01
Bioenergetika je metoda určená k obnově a uvolnění vitality člověka. Někdy je také označována za most mezi východními naukami o vědomí a těle a západní psychologií. Jde studium lidské osobnosti z hlediska energetických procesů těla.

Původním posláním bioenergetiky byla úleva od duševních problémů a terapie neurotických onemocnění.

Bioenergetika vychází z práce a poznání rakouského psychoanalytika Wilhelma Reicha, kterou dále rozvinul jeho žák, americký lékař a psychoterapeut Alexander Lowen.

Ten rozvíjel svou vlastní vědeckou praxi, jež vyústila v padesátých letech ve vytvoření nového psychoterapeutického směru – bioenergetické analýzy.

Podle Lowena každý člověk disponuje životní energií, tato energie však může být blokována vnitřními zábranami. Některé nepříjemné zážitky, například z dětství, se zachytí v našem těle, a tím se vytvoří tzv. energetický blok zvaný svalový pancíř, který dále negativně ovlivňuje základní model výroby a distribuce energie v těle.

Tyto bloky vyvolávají především úzkost a strach. Ačkoli každý má problém v jiné oblasti proudění, úzkost a strach stojí za vším. I když se tedy bojíme energii vydávat směrem k druhým nebo naopak přijímat do sebe, příčina je stejná.

Lowen dokonce vytvořil typologii osobností podle toho, ve kterém směru proudění energie stojí blok. Člověk s dostatkem energie se pohybuje uvolněně, lehce, harmonicky a klidně. Působí vitálně a radostně.

Naproti tomu člověk s nedostatkem energie mívá mnohdy škubavé pohyby, které působí napjatým, trhavým dojmem. Takový člověk bývá hyperaktivní nebo netrpělivý, často je tato nadměrná aktivita používána jako obranný mechanismus proti depresi. Hlas bývá tlumený, působí "šedě". 

V současné době je bezpočet lidí s nízkou hladinou energie, kteří bojují s chronickou únavou a frustracemi. Bioenergetika je terapií a jejím terapeutickým úkolem je zvyšování hladiny energie člověka a jejího volného proudění v těle.

Cílem je osvobodit člověka od zafixovaných traumatických zážitků z minulosti, jež se projevují jako křečovitost a chronické napětí v těle. Toto chronické napětí se objevuje ve svalstvu brady, krku, svalech ramen, hrudníku a zádovém svalstvu, svalstvu břicha i svalstvu v pánevní oblasti a je výsledkem emocionálních konfliktů, které mohou zasahovat až do našeho dětství.

Důsledkem je pak nedostatečné a špatné dýchání, které je stažené a povrchové. Vlivem nedostatečného dýchání dochází ke špatné látkové výměně a poklesu energie.

Pomocí bionergetických cvičení je možné uvolnit chronické svalové napětí, svalový krunýř, a aktivovat tak v člověku energetické procesy. Cvičení vede k znovunabytí přirozené pohyblivosti a emočního prožívání. Pomáhá rozpoznat člověku jeho zábrany a bloky a uvolňuje svalové napětí, které si člověk neuvědomuje.

Součástí bioenergitiky jsou jednoduchá cvičení, u kterých hraje důležitou úlohu i dýchání. Jednotlivé cviky přispívají k uvolnění životní síly a obnovení energie. Některá cvičení uvolňující tělesná napětí a každodenní stres  jsou doprovázena výkřiky. 

Cviky člověku pomáhají dostat se do kontaktu se sebou samým při pocitu vnitřní prázdnosti, při skleslosti, při pocitech slabosti a úzkosti.

Bioenenrgetika je užitečná nejen pro zdravé lidi, ale pomáhá a je přínosná u mnoha funkčních potíží, například u problémů s krční a bederní páteří, u sníženého nebo zvýšeného krevního tlaku, u žaludečních obtíží, u funkčních sexuálních poruch a u některých gynekologických obtíží.

Dále pomáhá u všech tělesných potíží, které podstatně souvisejí s duševními problémy. U všech závažnějších případů je ovšem nutné cvičení provádět po konzultaci s ošetřujícím  lékařem.

Při jednotlivých cvičeních se mohou objevit vibrace, někdy jsou cviky doprovázeny různými dalšími pocity - například pulzováním, prouděním, mírným "mravenčením"  v břiše, hrudníku nebo končetinách.  Tyto pocity jsou reakcemi na uvolňování tělesného a duševního napětí. Při tomto uvolňování se současně vynořují obrazy, fantazie a vzpomínky.

Bioenergetická cvičení se mohou kombinovat se všemi druhy sportu, některá lze provádět kdykoliv během dne. Bioenergetika chápe životní energii člověka v její dynamické povaze, její volné proudění vnímáme jako příjemný vnitřní pohyb, který se projevuje pohodou a radostí. Bioenergetika pomáhá vidět člověka v realitě jeho těla a učí, jak pomocí práce s tělem pozitivně ovlivnit a změnit kvalitu lidského života.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Další z rubriky

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Sója u žen zvyšuje plodnost, u mužů ji snižuje, řekl lékař v Rozstřelu

Ilustrační fotografie

Každý čtvrtý pár v Česku má v současné době problémy s plodností. "Hlavním důvodem je zvyšující se věk prvorodiček,...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz