Mnoho tváří bio kosmetiky. Co nám o ní prozradí certifikáty

  0:30aktualizováno  0:30
Nebudeme vám tvrdit, že veškerá chemie škodí. Ani že ideální by bylo odličovat se okvětními plátky a vlasy si mýt ve studánce. Dnešní žena prostě kosmetiku potřebuje. Kompromisem mezi efektivní péčí a šetrností k vlastnímu tělu i k přírodě se zdá být ta v bio kvalitě. Jak se v ní zorientovat?

Zcela přírodní, ale účinná? Proč ne, bio kosmetika je čím dál sofistikovanější. | foto: Profimedia.cz

Jistě jste už něco zaslechla o parabenech – konzervantech, které prodlužují trvanlivost přípravků, ovšem často za cenu alergických reakcí. Nebo o silikonech, které umí vyhladit pokožku i vlasy, ale čím dál víc se spekuluje o tom, že tělo zatěžují a možná jsou dokonce toxické. Možná jste narazila i na informaci o pěnidlech, díky kterým je sice například naše koupel plná bublinek, ale ze studií vycházejí jako dráždivé nebo dokonce škodlivé.

Fotogalerie

Chemie v kosmetice je téma aktuální, komplikované a zároveň kontroverzní. K manipulaci tu často dochází ze strany kosmetických firem, ale také aktivistů, kteří chemii v produktech napadají.

Na otázku, čemu a komu tedy máme věřit, nám tak neodpoví v podstatě nikdo. Rozhodnutí, které ingredience považujeme za přípustné a které už ne, je na každém z nás.

Lehké to nemají ti, kteří se rozhodnou vyřadit ze své kosmetické taštičky všechny – i potenciální – škodliviny. Žádné striktní směrnice, jaké platí třeba pro bio potraviny, totiž v kosmetice nenajdete, vysvětluje Andrea Mouaddab Vémolová, zakladatelka internetového magazínu Lohas.

Výroba přírodní kosmetiky

Přečtěte si diskuze uživatelek na Arome.cz, které používají a vyrábějí přírodní kosmetiku.

"Neexistuje jednotná právní norma, které by určila požadavky na bio, přírodní nebo ekologicky šetrnou kosmetiku," vysvětluje. "Některé firmy si stanoví vlastní pravidla co se týče přírodního původu jednotlivých složek, ale i jejich procentuálního zastoupení ve výrobku. Kvalita takové kosmetiky se ale nedá snadno ověřit," podotýká expertka.

Obtížnější, ale ve výsledku výhodnější cestou je splnit podmínky jednoho z ekologických certifikátů. Ty vytvářejí nezávislé orgány, většinou neziskové organizace, které se zabývají dlouhodobě udržitelným zemědělstvím, ale také spravedlivým obchodem nebo právy zvířat.

U nás se nejčastěji setkáváme s těmito certifikáty:

ECOCERT - francouzský standard. Uděluje dva typy certifikace, přísnější je s

EcoCert. Francouzská organizace byla první, která v roce 2003 vytvořila standard pro bio kosmetiku. Uděluje dva typy certifikace, oba zohledňují původ ingrediencí, ale i (ne)testování na zvířatech a obal. Ten musí být recyklovatelný nebo biologicky odbouratelný. U nás ho má například značka Evolve.

Cosmetique Bio - certifikát uděluje francouzská obchodní asociace ekologicky...

Cosmetique BIO. Známka, kterou uděluje francouzská obchodní asociace ekologicky kontrolované kosmetiky Cosmebio. Standardy odpovídají těm, které stanovil EcoCert. Z firem, které distribuují do Česka, se certifikátem můžou pyšnit třeba Florame, Agronatura nebo Les Fleurs de Bach.

BDIH - nejstarší německá značka. Vlastní ji např. Weleda, Logona, Sante,

BDIH. Vlastně jde o zkratku Spolkového svazu německých podnikatelů v průmyslu a obchodu. Zároveň je to jedna z nejčastěji užívaných ochranných známek, a to i na mezinárodní úrovni.

Výrobky, které ji mají, zaručeně neobsahují ropné produkty, syntetické konzervační a vonné látky ani barviva. Netestují se na zvířatech a suroviny nepocházejí z mrtvých zvířat. Rostlinné složky mají původ buď v ekologickém zemědělství nebo v kontrolovaném sběru. V Česku seženete například značky Logona, Sante, Weleda nebo Dr. Hauschka.

Soil Association - záruka z Británie. Přírodní kosmetika musí obsahovat

Soil Association. Pochází z Velké Británie, uznává ji celá EU. Týká se nejen kosmetiky, ale i potravin, nápojů a textilní výroby. Má dva typy – náročnější Organic znamená více než 95% podíl bio ingrediencí. Pokud jde o kosmetiku, v českých obchodech najdete třeba značky Essential Care nebo Sophyto.

CPK - česká známka kvality. Pyšní se jí Saloos, Nobilis Tilia, Botanicus,

CPK. Českou známku kvality udílí nezisková organizace Kontrola ekologického zemědělství. Výrobek, který se jí může chlubit, má v sobě pouze přírodní složky. Vyšší stupeň – CPK bio – musí navíc obsahovat jen suroviny z ekologického zemědělství. Certifikát u nás drží například značky Saloos, Botanicus, Nobilis Tilia či Cannaderm.

Má to všechno smysl? Rozhodně ano, tvrdí Andrea Mouaddab Vémolová. "Bio šampon vám možná nevykouzlí takový objem, organická řasenka nebude voděodolná, make-up bez silikonů nevydrží čtyřiadvacet hodin. Menší komfort ale vyvažuje vědomí, že máte kontrolu nad vlastním zdravím."

Klíčem je podle ní především dobrá informovanost. Nestyďte se pátrat, ptát, studovat obaly. Čím víc informací o konkrétním přípravku získáte, tím lépe se pak sami můžete rozhodnout.


Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Livia Klausová se svým manželem Václavem Klausem

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými nenáviděn, jeho žena Livia takto veřejnost...

Další z rubriky

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Sedm tipů, jak vypadat v práci co nejlépe. Pozor na světlo i vůni

Pohodlné oblečení do kanceláře vám zvedne náladu i sebedůvěru.

V práci trávíme významnou část dne, a proto je i náš vzhled důležitou vizitkou. Nejen naše oblečení, ale i naše tvář...

Datum spotřeby má i kosmetika. Kdy je čas ji vyhodit a neriskovat?

I sebekvalitnější kosmetika nevydrží věčně. Datum spotřeby je třeba hlídat,...

Řasenka, která se drolí, nebo vyschlé oční stíny jsou neklamné známky toho, že vaše šminky už přesluhují a měly by...

Najdete na iDNES.cz