Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Běžte včas k doktorovi, můžete si zachránit život

  1:00aktualizováno  1:00
Někteří nemocní běží první den rýmy k lékaři. Jiní se trápí dlouhé týdny kašlem, teplotami nebo průjmem, léčí se sami a k lékaři je přivedou až velké obtíže. U závažnějších chorob vždy platí, že čím dříve pacient přijde, tím větší bude mít léčba efekt.
Lékař - (c) profimedia.cz

Lékař - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ať už člověk má v rodině cukrovku a infarkty, nebo byli jeho příbuzní úplně zdraví, měl by chodit na pravidelné prohlídky.

Ty se zaměřují nejen na objevení rakoviny, ale i jiných závažných onemocnění, například vysokého krevního tlaku.

Co člověka při takové prohlídce čeká? Vyhláška ministerstva zdravotnictví dává praktickým lékařům jasný návod: při rozhovoru by měl lékař doplnit anamnézu o nové údaje, zkontrolovat očkování proti tetanu, orientačně vyšetřit zrak a sluch, změřit krevní tlak.

Pak je tu ještě skupina vyšetření, která jsou odlišná pro různý věk, patří mezi ně vyšetření hladiny cukru a cholesterolu v krvi a test na skryté krvácení. - více zde

V neposlední řadě se musí lékař zaměřit na onkologickou prevenci. Nejenom že by měl vyšetřit pacientovu kůži, konečník, varlata a prsa, ale měl by pacienta i poučit, jak se má vyšetřovat sám.

Každý by se měl o své zdraví zajímat
Věra Kernová ze Státního zdravotního ústavu uvádí, že praktičtí lékaři nemají ze zákona povinnost své klienty na prohlídky zvát. "Na druhou stranu udržuje většina pediatrů zvyk zvát děti na očkování a pravidelné prohlídky."

Dospělým tedy nezbývá, než aby se o své zdraví starali sami, což může některé lidi překvapit. Byli celý život zvyklí, že problémy za ně řešil lékař tu lékem, tu operací nebo předepsáním lázní.

Je pochopitelně jednodušší brát léky na snížení hladiny tuků v krvi než upravit jídelníček. Jenže právě vliv životního stylu na zdraví je vliv zásadní.

"Zatímco genetická výbava se na zdravotním stavu člověka podílí pěti až deseti procenty, způsob jeho života více než 65 procenty. Zbytek tvoří vliv životního a pracovního prostředí," vysvětluje doktorka Věra Kernová.

Nesprávnou životosprávou se rozumí špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu, kouření a jiné návykové látky a stres.

Ani rýma by se neměla podcenit
Na běžné nachlazení platí postel, čaj a běžně dostupné léky. "Rýmu způsobuje asi sto druhů virů, pokaždé tedy může vypadat trochu jinak. Ale měla by přejít během deseti dnů," říká pražská ORL specialistka Eva Holodnioková.

Trápí-li nemocného rýma již druhý měsíc, mohl by mít zánět dutin, ale ani chrapot trvající déle než tři týdny by neměl zůstat bez prohlídky u lékaře. Může totiž jít o první příznaky rakoviny hrtanu.

"Ani nad zalehlým uchem se nedá jednoduše mávnout rukou. Může to být sice jen rýma nebo mazová zátka, ale u dětí může jít o zvětšenou nosní mandli, u dospělého poškození cévy, které se musí léčit co nejdřív," doplňuje Eva Holodnioková.

CO ČLOVĚKU ZKRACUJE ŽIVOT

Kouření - vdechování kouře se podílí na vzniku chorob srdce a cév (ateroskleróza, ischemická choroba srdeční), chorob dýchacích cest (bronchitida, rozedma plic) a rakoviny.

Rakovina plic je nejčastějším onkologickým onemocněním, na které se umírá, ale zhoubné bujení se netýká jen plic, ale i hrtanu, jícnu, močového měchýře, ledvin, slinivky, žaludku a děložního čípku. Více než 90 procent pacientů s rakovinou jsou kuřáky.

Také zhoršuje průběh cukrovky, přispívá k poruchám erekce a pro ženy může znamenat překážku v užívání hormonální antikoncepce. Kouř ohrožuje i nekuřáky; děti kuřáků častěji onemocní bronchitidou.

Špatná strava - asi 30 procent nádorových onemocnění souvisí se špatnými stravovacími návyky a obezitou. Ta zhoršuje aterosklerózu, podporuje cukrovku a také vznik rakoviny prsu, střeva, prostaty, děložního čípku, vaječníků, ledvin a močového měchýře.

Stále platí doporučení pěti porcí zeleniny či ovoce denně, dostatek vlákniny, málo živočišných tuků a dobrý pitný režim. Což neznamená alkohol - látky v červeném víně sice obsahují ochranné faktory proti rakovině, nicméně větší množství než sklenka pro dámy a dvě sklenky pro pány denně podporuje vznik rakoviny jícnu či jater.

Nadměrné opalování - většina nádorů kůže se objevuje na místech, která člověk vystavuje slunci. Nezáleží na tom, zda se lidé opalují venku, nebo v soláriu, záření přispívá nejenom ke stárnutí kůže, ale také ke vzniku kožních nádorů. Nejvyšší riziko představuje opakované spálení kůže v dětství.

• Zanedbávání prevence - po osmnáctém roce máte každé dva roky nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře. Kromě běžných vyšetření by se měl zaměřit i na prevenci rakoviny, tedy vyšetření kůže, konečníku, prsů a varlat.

Je důležité vědět a lékaři připomenout, jakými chorobami kdo v rodině trpěl. Samozřejmostí by měly být pravidelné prohlídky u gynekologa, zubaře a očního lékaře spolu se samovyšetřením prsu, varlat a kůže.

Autoři:Nejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Za tohle chování bych své dceři omlátila hlavu o futra, zuřila Marcela

Třináctiletá Helena novou „maminku“ neustále poučuje.

Šest dětí, to už je pořádná „smečka“, zvlášť když převažují dospívající dcery, jako v rodině Heleny (43) a Luďka (55) z...

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Příušnice mohou způsobit zánět mozku i neplodnost. Očkování se změnilo

Příušnice mohou u způsobit u můžu neplodnost.

Zdálo se, že nemoci našich babiček či rodičů včetně černého kašle, tuberkulózy či spalniček jsou navždy vyhubené. Jenže...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz