Bezmála polovina mladých lidí má zkušenost s drogou

Podle rozsáhlé studie, kterou provedla Hygienická služba České republiky na středních školách a učilištích, vyzkoušelo alespoň jednou v životě drogu 47,6 procenta lidí ve věku 14 až 19 let. To je téměř o šest a půl procenta více než před třemi lety. S výsledky studie novináře seznámil ředitel pražské hygienické služby Vladimír Polanecký.
Nejvíc zkušeností s drogou mají mladí lidé v Praze, kde ji na vlastní kůži vyzkoušelo 52,9 procenta respondentů. Celorepublikový průměr přesahuje i jižní Morava a západní Čechy s téměř padesáti procenty.

Mladí lidé užívají více všechny hlavní sledované drogy. Proti roku 1994 má zkušenost s marihuanou o 43 procent respondentů více, u LSD činí nárůst 45 procent, u pervitinu 143 procent, kokainu 43 procent a u heroinu dokonce 167 procent.

Naprostá většina dotázaných, kteří mají zkušenost s drogou, začínala poprvé s konopnou drogou. Pilulky společně s alkoholem si vzalo poprvé 4,31 procenta, sedativa a tišící prášky byly první drogou pro 3,88 procenta a těkavé látky pro 1,51
procenta z nich.

Svoji první drogu dostalo bezmála 80 procent mladých lidí od přátel, spolužáků nebo v rámci skupiny i party. Sourozenci poskytli první drogu dvou a půl procentu, cizí osoby pak jednomu procentu dotázaných. Volně doma získalo poprvé drogu necelých pět procent a jen 3,36 procenta uživatelů si první drogu sama koupila.

Jen loni se v České republice stalo drogově závislými na čtyři tisíce dětí, což je nejvíce za posledních pět let. "Droga se stává společenskou záležitostí, objevuje se na večírcích, diskotékách. Mimořádně závažné je, že ji děti získávají často i ve škole, cestou do školy nebo na školních výletech," uvádějí autoři studie.

Při injekčním užívání drog si mladí lidé uvědomují jen některá rizika, například vědí o přenosu viru HIV nebo jiných infekcí, méně už vědí o nebezpečí hepatitidy.