Běžecká poradna Rungo

Poradna ukončena

Poradna

Na otázky odpovídá

Vít Kněžínek

Vítek Kněžínek Spletitými cestami osudu jsem se skrze nejrůznější sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Mám vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách a lesích, ale i tvrdou a hladkou silnici a když na běhání nemám zrovna náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit. Přestože je Vítek je konzultant běžecké speciálky Triexpert, tak je Poradna 100% nezávislá.

Nejvíce se ptáte

Trénink
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak je to s dýcháním u běhu. Nedávno jsem četl zde na serveru, že dýchání břichem může vyřešit problémy píchání v boku a že to má řadu dalších přínosů. Je možné ten rozdíl mezi dýcháním břichem nebo hrudníkem kvantifikovat, co se týče třeba vdechnutého objemu vzduchu? A jak to mají profesionální sportovci, všichni dýchají břichem? Co Vy?:)
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Petr
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
Nemyslím že by dýchání břichem odstranilo potíže s pícháním v boku. S tím si spíš lépe poradíš pokud se dobře rozehřeješ volným během a rozcvičíš. A potom při tréninku začátek běhu nepřepálíš. Co se týká samotného dýchání, přímo do břicha tak to je při běhu trošku složitější díky tomu že břišní svaly jsou v mírné tenzi a nedovolí tak  bránici se naplno vyklenout. Dýchání do hrudníku je tedy podle mě naprosto běžné, nadruhou stranu musíš dávat pozor aby se ti s hrudníkem nezvedala i ramena a nebyla tak přetěžována šíje. Uvoněným dýcháním do hrudníku s alespoň částečným zapojením dýchání do břicha plně využiješ kapacitu plic
Trénink
Zdravím a prosím o radu (názor). Běhám cca 1 rok rekreačně, rychlostně se pohybuji někde kolem 6 min/km. Mojí oblíbenou vzdáleností je 10 km. Někdy je uběhnu bez přestávky rychlostí kolem 9,5 km, jindy s pauzami (4-6), ale jsem rychlejší 10,5-11km. Radost mám z obojího stejnou, v prvním případě myslím, že trénuji obecnou a v druhém případě spíše "specifickou" vytrvalost. Je můj dojem správný? Nebo se mám více zaměřit na jeden nebo druhý způsob? Fakt je, že se v poslední době nijak výrazně nezrychluji... Děkuji
- otázka upravena poradcem
Honza
Honza Jakubíček
Ahoj Honzo
Tvůj dojem je, podle toho co píšeš pravděpodobně správný. Abyses i nadále zlepšoval, bylo by dobré ten rychlý běh ještě víc rozkouskovat a běžet ještě o něco rychleji, a později přidávat na rychlosti, nebo třeba i na objemu vytrvalostního i tohoto intervalového tréninku.
Trénink
ahoj, před 6 měsíci jsem začala s běháním, 2-3 v týdnu na 40-50min., v zimě na pásu v posilovně a nyní venku. Rychlost běhu jsem navyšovala velmi pomalu a i teď běhám mezi 6-7km/hod. Můj problém je s vysokou tepovou frekvencí, nedokážu docílit ideální frekvence ke spalování, pořád se pohybuji okolo 160 tepů za minutu a jsem hodně zadýchaná. Dělám ve svém tréninku něco špatně? Ráda bych svoji fyzičku zlepšila, ale nevím jak? děkuji za odpověd
Pavla
Honza Jakubíček
Ahoj Pavlo
Pokud už běháš delší dobu, měl by ses snažit udržet nízkou tepovku za každou cenu, i třeba tím že budeš běh prokládat chůzí.  Dobré je také znát svá pásma, která si můžeš sama spočítat z maximální tepové frekvence, nebo v laboratoři. Pokud jsi začala běhat nedávno tak bych se o trošku vyšší tepovkou příliš nezabýval, běhej pocitově volně a tepovka by se Ti měla brzy stabilizovat, tak abys jí byla schopná udržet v optimálním rozmezí.
Trénink
Dobrý den, je mi 20, běhám kolem 9 kilometrů s tepovkou 130.. Snažím se zhubnout a slyšela jsem, že když si dám půl hodiny před během silnou kávu, podpoří to spalování, je to pravda? Nebo pomůže něco jiného?
Dékuji Kristýna - otázka upravena poradcem
Kristýna
Honza Jakubíček
Ahoj Kristýno
Kofein obecně zrychluje metabolismus takže tím i přispívá k o něco efektivnějšímu spalování nadbytečných kil. Na druhou stranu působí diureticky, takže často je snížená hmotnost zapříčiněná jen ztrátou tekutin, které brzy znovu nabereš.
Trénink
Chtěl bych se zeptat zda lze nějak ovlivnit přehřívání organismu při běhu. Nemám nadváhu, ani nevolím vysoké tempo, ale při teplejším počasí trpím - rychle ztrácím tekutiny (samozřejmě včas doplňuji).
Děkuji za odpověď Jirka. - otázka upravena poradcem
Jiří Waldhauser
Honza Jakubíček
Ahoj Jirko
Přehřívání ovlivníš jedině vhodným oblečením, případně zchlazením vodou při běhu. Nejlepší je ale, v létě běhat třeba brzy ráno kdy je ještě chladněji.
Trénink
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevíte o něčem, co když se citím unaveně, což je dost často postaví na nohy a já mohla jít běhat. Děkuji
Tereza
Honza Jakubíček
Ahoj Terezo
Pokud se cítíš unavená, tak se Ti tím tělo pravděpodobně snaží něco sdělit a není radno to ignorovat. Nejlepší je dostatečně si odpočinout. Pokud budeš jakkoli  únavu ignorovat, vždy se Ti to vrátí i s úrokem, nehledě na to že samotný trénink si moc neužiješ a rozhodně tam nebude kvalita. Na druhou stranu únava ke sportu patří, ale každý sportovec musí sám poznat kdy je to v pořádku a kdy je lepší si dát raději volno. To dělá často jediný rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným sportovcem ( zranění, přetížení, přetrénování ) .
Trénink
Ahoj, potřebuji asi poradit s vhodností intervalového tréninku, protože jsem si tuhle zimu do objemové fáze občas (1 až 2 krát týdně) zařazoval 4 pětiminutové série 30-20-10 a zdá se mi, že tento trénink neměl vůbec žádný kladný efekt. Mimo to jsem naběhal každý měsíc cca 200 km a to vždy s jedním během týdně delším než 10 km. Závody jichž se účastním jsou okresní úrovně a jsou v rozsahu od 8 km do půlmaratonu. Má úroveň se pohybuje plus mínus někde u tempa 4:00 - 4:15 min/km Můžeš mi prosím sdělit svůj názor, proč se mi "dřina" nevyplatila a jsem letos o něco pomalejší než loni? Děkuji za odpověď i za poradnu jako takovou. Je to super nápad :) - otázka upravena poradcem
pEpA (40 let)
Honza Jakubíček
Ahoj Pepo
Nevím přesně co máš na mysli sériemi 30-20-10? Každopádně pokud se chceš zlepšovat, je potřeba běhat i rychlé tréninky ať už formou inetrvalů, nebo fartleků. Vycháze bych z tempa kterým běháš 10km závody např 4:00/km a na těch bych začal běhat inervaly. Postupně bych přidával na délce nebo počtu úseků, poté i na rychlosti každého úseku. Výsledek by se měl dostavit. Takovéhle tréninky včetně závodů bych zařazoval většinou 1x, maximálně 2x do týdne. Toto jsou základní tempové tréninky zaměřené na anaerobní rozvoj. Pro kratší závody , nebo pro zlepšení submaximálních intenzit je je potřeba běhat i tréninky na vyšších rychlostech, ale samozřejmě v daleko menším objemu.
Trénink
Dobrý den,
mám tak trochu hloupý dotaz, nevím totiž jak správně běhat pomalu. Pokud běžím ve vyšším tempu, mám myslím správnou techniku běhu, tj. vytažená postava, mírný náklon, vyšší kolena, dopad a odraz ze středu/špičky chodidla... Pokud se ale snažím zpomalit (nepovím Vám přesně tempo, takto si jej neměřím) mám najednou pocit že běh až nepřirozeně zadržuji, jakoby se propadnu, v běhu sedím, dopad na patu, celkový pocit je zkrátka divný. Samozřejmě že rychlý běh není možné dlouho udržovat, tím pádem, i když se snažím, nejsem schopen uběhnout vzdálenost delší než 10 km aniž bych doslova vypustil duši a zcela se vydal. Shodou okolností jsem četl že se vyznáte ve značce Nike, myslíte že to může být botami a případně mi doporučit některý z objemových modelů? (nyní běhám v NB a soucony, mám 65kg) Velice Vám děkuji za jakoukoliv radu. - otázka upravena poradcem
Daněk
Honza Jakubíček
Ahoj Daňku
JE samozřejmé že pokud běžíš volným tempem tak máš tendenci si trošku ulevit a dobrá běžecká technika už tě tolik nelimituje, takže se to dá trošku šidit. Na druhou stranu, máš zase víc sil na to, abyses mohl lépe soustředit na to jak by běžíš. Takže na to při volném vytrvalostním tempu, alespoň když si na to vzpomeneš, snaž soustředit a správnou techniku si tak ještě lépe upevníš. Co ste týká bot tak  pokud máš pronaci tak Nike Lunarglide, nebo  Nike Zoom Structure, z neutrálek Nike Zoom Vomero, nebo Nike Flyknitlunar 1
Trénink
Ahoj,jedna otázka.Každý den provádím cca 20-25 minut strečink v podstatě celého tělo,je lepší ho provádět hned po doběhu nebo například až kolem večera,když už je člověk v klidu? Přijde mi,že ať otevřu jakoukoliv běžeckou stránku,tak jsou všude jiné informace,díky.
Pida
Honza Jakubíček
Ahoj Pido
Záleží na tom  jak chceš ten strečink pojmout. pokud je to spojené s treninkem, tak samozřejmě po běhu na uvolnění. Po náročném treninku je to ideální. Nadruhou stranu vyložené celá tréninková jednotka zaměřená na protažení, pro zvyšování flaxibility těla a pružnosti svalů, nemusí nutně navazovat na předešlý běžecký trénink. Pokud máš čas na to aby ses protahoval ještě navíc mimo běh, tak to nemá chybu.
Trénink
Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem..před 5 týdny jsme s kamarádkou začaly běhat (ze začátku jsme kombinovaly chůzi s během)-po 3 týdnech(3-4 týdně) jsme naši trasu(cca 5 km),kterou jsme si určily jako počáteční cíl-uběhly v kuse a relativně bez potíží.Ale po 4 týdnech u nás obou nastala obrovská krize-"tělo přestalo fungovat"..Chtěla jsem se poradit,co děláme špatně???Dá se nastavit nějaký plán??Cíle??Nechceme to na začátku "přepálit" a běhání si zošklivit..ale raději postupně "trénovat fyzičku" a postupně si zvyšovat délku tratě..frekvenci atd. Předem děkuji za odpověď a rady :-) Markéta - otázka upravena poradcem
Markéta
Honza Jakubíček
Ahoj Markéto
Tak jak to popisuješ, tak se zdá že jste na to šli velmi rozumně a žádný problém by teoreticky být neměl. Otázka je také co přesně znamená že "tělo přestalo fungovat"? Mohlo to být spojené s nějakou lehčí nemocí , nebo jste byli i přes opatrný přístup mírně přetížené. Každopádně bych Ti navrhoval, abyste na 1-2 týdny zvolnily, případně zkusily i jiný sport a pak dále pokračovat v tréninku. Určitě by bylo dobré abyste se poradili s nějakým zkušeným běžcem nebo i trenérem a rozebrali s ním svůj problém detailněji.
Trénink
Dobrý den, chtěla bych znát Váš názor. Od prosince se připravuji na Pražský maraton, půlmaraton jsem zaběhla v čase 2:08 hod, s tím, že týden předtím jsem zápasila se střevní chřipkou. Po střevní chřipce a půlmaratonu ale zaútočila angína, takže jsem 14 dní běhu vynechala a prošvihla jsem v rámci přípravy na maraton ty nejdelší běhy přes 30 km. Můj nejdelší běh je 26 km, za leden mám naběháno 140 km, únor 123 km, březen 208 km a v dubnu díky nemocem zatím jen 88 km. Vím, že nyní již nemá smysl zkoušet si zaběhnout 32 km ale je reálné, když nyní udržím 4x týdně 10 km zaběhnout maraton v pohodě? žádné časové ambice nemám, do 5 hodin by to bylo fajn :-) Moc děkuji
Jiřina
Honza Jakubíček
Ahoj Jiřino
Pokud to takto naběháš do maratonu a nebudeš mít hlavně žádné potíže typu boleti svalů kloubů a podobně, tak maraton nejspíš uběhneš, ale rozhodně si nemyslím že v pohodě. Přeci jen jak píšeš, tak jsi toho poslední dobou moc nenaběhala. Každopádně bych i teď v přípravě, vždy alespoň 1x týdně dal nějaký delší běh, než stále jen 10km, který bych postupně prodlužoval.
Trénink
Zdravím.běhala jsem vždycky odpoledne nebo navečer 2 až 3x týdně 7 až 10km.ale práce tomu chce, že jediný čas vyběhnout, je brzy ráno.připadám si jako úplný začátečník.četnost dodržuji, ale ty vzdálenosti.:-((když vydržím,zlepší se to?budu si běhání zase užívat?děkuji za odpověď.:-))
Alice
Honza Jakubíček
Ahoj Alice
Jestli jsem správně pochopil, jde o to, zda budeš schopna v pohodě uběhnout delší trasu. Určitě ano, stačí tomu dát nějaký čas a vydržet. Také je důležité abys hlídala intenzitu běhu, která nesmí být moc vysoká. Pokud chceš natrénovat vytrvalost bylo by dobré běhat podle sporttestru a hlídat si že nepřekročíš  ve vytrvalostním běhu hodnotu 85% z Tvé skutečné maximální tepové frekvence. Anebo, pokud nemáš sporttester, si to ohlídat podle dechu tak že budeš dýchat rytmem 1 nádech a výdech na 5-7 kroků, pokud se dechová frekvence zvýší a uděláš méně kroků, tak běžíš moc rychle. Věřím že takto si budeš běh užívat :-)
Trénink
Zdravim, cem sa opytat:
ako casto behat,ked chcem dosiahnut istu vykonnost.behavam ca2roky (ale v zime mavam uplnu pauzu aj 4-5 mes.a zvysok roka tych ca 7 mes som prvy aj druhy rok dal asi 30-40 behov/rocne priemerne 5-8km (obcas az do 12 km, nad12km som behal snad 3-4x v zivote).tento rok som zacal koncom feb.a doteraz nabehal ca 160km (co je asi bieda..). mojim najblizsim cielom je bezat 10km pravidelne pod 50 min (tohto casu som dosiahol asi jediny raz na treningu 12km pri 4.50min/km) momentalne bezim pravidelne skor medzi 5.15-6.00/km. dalsim cielom je vobec dobehnut v akomkolvek case polmaraton.je mi jasne z,e musim behat castejsie - ide o to,ako casto, ake dialky (ci behanim 10km dlzky mozem natrenovat polmaraton),ako intenzivne,ako sa ma spravne bezat a dychat, ci mam odpalit beh od zaciatku a snazit sa drzat tempo a takto zvysovat vydrz alebo ako? zvyknem behat v jednej ruke mobil(zaznam GPS),v druhej 0,5l flasa, co tiez asi nebude najlepsie..dakujem - otázka upravena poradcem
Miso
Honza Jakubíček
Ahoj Miso
Tvoje otázka je hodně komplexní a nelze na ni jednoduše odpovědět v takovémto okénku.  Začal bych určitě Tím, že budeš běhat pravidelně 3-4x do týdne z toho jeden trénink až budeš roztrénovaný by mohl být ve vyšších rychlostech - intervalový trénink, nebo fartlek. Důležité je také abys neměl přes zimu zcela pauzu bez tréninku, ale chce to vydržet běhat prakticky kontinuálně. Pokud by Tě zajímalo jak je to s dýcháním  a dalšími věcmi, zkus někdy přijít na náš Nike běžecký trénink, kde ti rádi poradíme přímo. Všechno tu vypisovat by bylo na několik stránek.
Trénink
Dobrý den,
Rád běhám v přírodě a na delších tratích se musím vypořádat s hodně kopci. Jelikož běhání nahoru mi nedělá takové potíže, tak bych se rád zeptal, jak běhat dolů z kopce... Připadá mi, že zrychluji, běžím podivně(řekl bych i mírně v záklonu) a dopad mnohdy není takový jaký by si přála má kolena.

Děkuji za opověď - otázka upravena poradcem
Petr
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
běh z kopce je samozřejmě technicky jiný než po rovině či do kopce. Záleží ale hlavně na prudkosti klesání. Mírné kopce lze běžet prakticky tak jak jsi zvyklý , jen je ideální došlapovat víc přes špičku, která dokáže lépe tlumit intenzivní dopady a zabrání se tak přetěžování kolen, tuhnutí svalů a dalšímu přetěžování. Příliš prudké kopce je naopak lepší běžet v mírném záklonu a přibržďovat si na mírně pokrčených nohách, tak trochu v přisedlé poloze. Hlavně nedošlapovat na propnutá kolena s výrazně vystrčenou patou
Trénink
Dobrý den, je mi 17 let a běhám přibližně od září minulého roku. Nicméně bych se označila za trvalého začátečníka.Většina mých tréninků vypadá tak, že mě po čtvrt až půl hodině běh přestane bavit, protože nejsem schopná zrychlit, řeknu si, že není čas ztrácet čas a dám si nějaký silový trénink se závažím, abych se "dovybila". Mám ráda posilování, plavání a miluju kolo, ale zjistila jsem, že běh mě..pokořuje. Nemám ráda, když ze sebe nedokážu dostat víc, než bych mohla. A ano, můžu běhat v pohodovém aerobním tempu á´la Milda Škorpil, rozhlížet se po krajině a předstírat, že jen takhle je to správně. Ale takhle se nikam nedostanu. A závody se takhle taky nevyhrávají. Mám prostě klusat, postupně přidávat na intenzitě krůček po krůčku nebo se snažit překonávat? Mám pocit, že už jsem si běh spíš zprotivila... - otázka upravena poradcem
Anna
Honza Jakubíček
Ahoj Aničko
 Je pravda že pomalým poklusáváním na rychlé závody nenatrénuješ. Nicméně všechno má svůj čas. To co napíšu je sice otřepané klišé ale je to 100% pravda. Sportovní - běžecká výkonnost, je jako stavba pyramidy bez pořádných základů nebude pyramida ani moc vysoká a ani dlouho nevydrží. Proto vnímej své tělo a přidávej si postupně. Časem zjistíš že Tě běhání už nebude pokořovat, chce to jen vydržet a trénovat kontinuálně. V ideálním případě se zeptej nějakého zkušeného trenéra nebo běžce, jak smysluplně trénovat. Na detailní rozbor tréninkového plánu zde bohužel není prostor. Přeji dostatek trpělivosti a energie do tréninku
Trénink
Hezký den,
začala jsem běhat loni o prázdninách po třiceti letech a třech dětech :-), to mi bylo 51. WeRunPrague v srpnu jsem zvládla v čase něco málo přes hodinu celé v běhu a ve stabilním tempu. Přes zimu jsem byla venku cca jednou týdně, na páse kvůli nízkému tlaku nemůžu a přes týden mám čas jenom po ránu. V březnu jsem nasadila 4x týdně 45 minut a přihlásila se na půlmaraton do KV. Nakonec mě manžel zcela neplánovaně přihlásil dva dny před startem i na ten pražský a já ho uběhla za 2:13 bez nějakých výrazných potíží. Přes týden běhám po-st-pá ráno 45-50 minut v rozumném tempu, o víkendu mám čas i na delší běh. Nesnáším posilovnu a intervaly, ale ráda bych se ještě aspoň trochu zrychlila. Jenom bych nerada po zvýšeném objemu kilometrů nakonec zjistila, že jsem tělo jenom unavila a ničeho nedosáhla. Mám doma kettlebel činku a umím s ní zacházet, na posílení nohou i zad je úžasná. Můžete mi poradit, jakým způsobem trénovat, abych se zrychlila? E-mail: marie@manas.cz, díky moc předem - otázka upravena poradcem
Marie Maňasová
Honza Jakubíček
Ahoj Marie
Především gratuluji k tomu jak jsi to rozběhala. Pro další zrychlování máš zatím ještě docela dost prostoru. Posilovna by Ti k tomu asi nijak zásadně nepomohla, což ovšem neznamená že bys měla posilování zcela vynechat. Pro zdravý pohyb je téměř nezbytné ( především stabilizační posilování trupu ). Zrychlovat by Ti pomohly právě ty intervaly, ale pro Tebe také nejsou nezbytné. Zkus kratší fartleky, případně občas zajdi na nějaký kratší závod, nebo zkus kratší běh s o něco rychlejším partnerem. než jsi Ty.
Trénink
Dobrý den, chci zhubnout, moje klidová tepovka je cca 70, maximálka nějakých 191, výška 188 cm, váha 104 kg. Běhám s aplikací runtastic a sporttestrem beurer napojený na runtastic. Vychází mi, že moje optimální tepovka pro hubnutí je mezi 145 - 155. Když běhám a tepovka se mi zvýší nad tuto hranici (155 a víc), můžu přejít z běhu do rychlé chůze tak abych si udržel tepovku? Dělám to takto správně? Ještě bych se rád zeptal, běhám co druhý den, je to optimální? Cca 25 min. což je nějakých 3,5 kg.

Děkuji :) - otázka upravena poradcem
Michal
Honza Jakubíček
Ahoj Michale
Tak jak to píšeš je to v podstatě úplně v pohodě. Jen bych být Tebou běhal klidně ještě na nižší tepovce cca o 5-10 tepů a postupně bych lehce přidával na délce běhu. Prvních cca 10-15 minut totiž tuky skoro nespaluješ a tak se Ti vlastně počítá do hubnutí pouze těch druhých 10-15 min, což není moc. Ale musíš se k tomu delšímu běhu dostat postupně. Optimální přidávání na délce běhu je kolem 5-10% týdně, pokud Ti to zdraví dovolí, tak klidně až někam k 60 nebo více minutám běhu.
Trénink
Zdravím, vadí mně, že při běhání zrudnu (fakt hodně) a vypadám na infarkt...nevím jak to zlepšit a jestli se to časem samo srovná, nebo to tak prostě někdo má. Dýchání si hlídám, neběžím rychle ani daleko a nedusím se u toho. Nechci s běháním přestat, ale ty pohledy lidí (někdy i dotazy, jestli jsem v pořádku) jsou dost nepříjemné. Díky za radu :-)
Majka
Honza Jakubíček
Ahoj Majko
Pravděpodobně to souvisí s tím že máš bohatě prokrvené podkoží a s tím toho asi moc nevymyslíš. Někdy se ale zajdi podívat do parku kde bude hodně běžců a uvidíš že mnoho z nich je na tom stejně jako ty a hlavně se jim nikdo nesměje. Případným dotazům určitě předejdeš tím, že  si budeš běh na první pohled užívat a poběžíš v pohodě.
Trénink
Co si myslíte o běhu je to "dovednost" anebo je význam tohoto slova přehlížen v souvislosti s rozvojem základních pohybových schopností jedince? - otázka upravena poradcem
Zdeněk Sládek
Honza Jakubíček
Ahoj Zdeňku
Běh je samozřejmě dovednost, jejíž kvalita je ale podmíněná souborem mnoha schopností. Jestli je to přehlíženo to netuším. Možná zkus nějak přesněji formulovat svůj dotaz.
Trénink
Dobrý den, vím, že by se mělo při běhu dýchat nosem, ale mně se v okamžiku, kdy začnu dýchat nosem spustí rýma (i když žádnou nemám) a musím opět začít dýchat pusou. Je na to nějaký trik? Díky
Andrea Kocourková
Honza Jakubíček
Ahoj Andreo
Dýchání nosem podle mě patří k velkým běžeckým kachnám. Nosní dutina má poměrně malou průchodnost a jakmile poběžíš vyšší rychlostí, tak nebudeš pravděpodobně schopná vystačit s dechem, Proto Doporučuji dýchat i pusou. Jediné kdy to má podle mě příznivý vliv , je například při smogové situaci a podobně, kdy nos dokáže odfiltrovat velkou část nečistot.Jinak se  dýcháním nosem, pouze obíráš o vzduch.