Přispívají děsivé historky kamarádek a z internetu k horšímu porodu?

  0:18
Je porod bolestivý zážitek? Většina čtenářek by asi bez zaváhání odpověděla, že ano. Podle mnohých porodních asistentek je ale bolest při kontrakcích a vypuzovací části porodu způsobena našimi vlastními očekáváními. Bolest u porodu je podle nich sebenaplňujícím se proroctvím.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se podíváte na jakýkoliv mainstreamový film nebo seriál znázorňující porod, herečky jej většinou předvádí hlasitým křikem, grimasami a často i verbálními nebo fyzickými útoky na svého partnera. Celkově to vypadá jako dost děsivý zážitek. Pokud si těhotná k porodu nezjistí další informace, může být právě to, co od něj pak bude očekávat.

„Lidské vědomí nedokáže rozlišit fiktivní obraz od reálné scény. Už jste někdy zažili příliv adrenalinu při sledování hororového filmu? Zrychlil se vám tep, zpotily dlaně a rozšířily zorničky? Stejné pocity mohou zaplavit rodící matku například v porodnici, protože má strach z nemocničního prostředí. Maminky se také často dostávají do stresu vlivem sledu událostí, na něž samy nemají vliv (např. administrativní úkony při příjmu na porodnickém oddělení) anebo je na ně adrenalin „přenesen“ od osob, které jsou u porodu přítomny,” vysvětluje dula Michaela Klementová, která se specializuje na tzv. hypnoporod.

Proč rodily chudší ženy snáz?

Hypnoporod

Jedná se o vědomý porod. Těhotné ženy absolvují kurz, ve kterém se naučí uvolnit své tělo, zatímco jejich mysl je stále bdělá a maximálně soustředěná na to, co je pro ni v dané chvíli nejdůležitější. Jde o řadu do detailu propracovaných metod a technik, které těhotná žena každodenně pravidelně cvičí a postupně staví jednu na druhé.

zdroj: www.hypno-porod.cz

Stejně negativně podle ní na průběh našeho porodu mohou působit děsivé historky našich kamarádek, nebo které jsme si třeba přečetly v internetových diskusích. Již v minulém století tento princip popsal doktor Grantly Dick-Read v teorii o syndromu strachu, napětí a bolesti, popisuje Michaela Klementová. Ve své lékařské praxi si Dick-Read všiml, že zatímco chudší ženy rodicí ve svých potemnělých domovech jsou schopny prožít porod v podstatě bezbolestně, zámožnější dámy rodící v porodnicích často trpí dlouhé hodiny a dožadují se anesteze. Nakonec dospěl k závěru, že zatímco bohatší gramotné ženy si o strastech a bolestech porodu přečtou v brakové literatuře, ženy z chudších vrstev se k podobným informacím nedostanou.

I dnes mnohé ženy od porodu očekávají, že bude bolestivý, bude trvat dlouho a vlastně se ho dopředu dost bojí. Strach ale není u porodu žádoucí, protože ho zpomaluje. „ Pokud člověk pociťuje strach a stres, vysílá autonomní nervová soustava (ANS) do mozku signály, že je v nebezpečí. Pokud mysl rodící ženy vyhodnotí, že je v ohrožení života, tělo zaplaví stresové hormony z rodiny katecholaminů (adrenalin) a kortizol. Krev se nahrne z ostatních částí těla, včetně dělohy, do svalů končetin a do životně důležitých orgánů. Stoupne krevní tlak, zrychlí se tep i dech (čímž se omezí přívod kyslíku k dítěti) a tělo se dostane do stavu nejvyšší pohotovosti, připraví se na útěk nebo boj. Zvýšená hladina adrenalinu neutralizuje oxytocin, děložní hrdlo se kvůli sníženému přísunu okysličené krve stáhne a sevře. V takovém případě jdou děložní svaly svými pohyby proti sevřenému a napjatému cervixu, což matce i dítěti způsobuje bolest. Porod se přirozeně zpomalí anebo dokonce zastaví, což po určité době může být důvodem k obavám a potažmo nevyhnutelným zásahům zvenčí,” vysvětluje problematiku strachu při porodu Michaela Klementová, která je certifikovanou lektorkou hypnoporodu.

Jak na porod bez bolesti?

Lidské tělo je podle ní připraveno na bezbolestný porod. „ Samice savců, lidi nevyjímaje, se při porodu chovají podle stejných instinktů, které jsou řízeny limbickým systémem. U lidí však limbický systém může pracovat za podmínky, že je neokortex v útlumu. V takovém případě je matka v průběhu porodu zaplavena vlnou endorfinů – hormony štěstí, jež dokáží utlumit bolest dvěstěnásobně účinněji, než morfium. Dostat se však do takového klidu není pro mnohé moderní ženy jednoduchým úkolem,“ vysvětluje Klementová a jedním dechem dodává, že nejde o nic nemožného, je ovšem nutné trénovat již během těhotenství. Náš limbický systém dokáže ovládat strach i úzkosti, nesmíme ale zároveň příliš stimulovat neokortex. Během porodu je proto důležité ženu nestresovat, neuvádět do nepříjemných situací a řídit se několika jednoduchými pravidly:

1) Ztlumená světla: Hormon melatonin, který spolupracuje s oxytocinem, se vyplavuje ve tmě. Svíčky a tumená světa nejsou jenom rozmarem rodiček, ale vyslovenou pomocí k hladšímu průběhu porodu.

2) Žádné zbytečné řeči: Verbální komunikace zapojuje neokortex. Komunikace by proto měla být omezena na nezbytné minimum.

3) Intimita: Ztráta intimity a bezpečí ženu přivádí do stavu pohotovosti. Do místnosti, ve které žena rodí, by měl vstupovat pouze její doprovod a ošetřující porodník, a to s maximální ohleduplností a klidem.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Závislost na špatných zprávách a negaci je trend. Dejte svému mozku dovolenou

24. dubna 2024

Negativní zprávy jsou ty nejčtenější, bulvární titulky táhnou. Jako by se ze života vytrácel cit...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Neškrábat a mazat. Sedm otázek a odpovědí o atopickém ekzému

24. dubna 2024

Atopický ekzém je známý také jako atopická dermatitida. Dva názvy pro mnoho trápení. Pro někoho je...

Srdeční choroby víc ohrožují abstinenty než příležitostné konzumenty, říká lékař

23. dubna 2024

Premium Aby se pacient mohl uzdravovat, musí dostatečně jíst. V takových případech někdy může mít i dortík...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...