Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez pleny už od narození. I to je možné

aktualizováno 
Regálům s dětskými plenkami se vyhýbají obloukem. Svému potomkovi by nic takového nikdy nenavlékli. I v Česku jsou vyznavači bezplenkové výchovy dětí. Myslíte, že to je nereálné?
Miminko signalizuje svou potřebu hlasovým projevem.

Miminko signalizuje svou potřebu hlasovým projevem. | foto: Profimedia.cz

"Výhod přirozené hygieny kojenců je mnoho. Pokožka dětí není v kontaktu s močí a stolicí, nezatěžuje se tolik životní prostředí, ušetří se mnoho peněz a rodiče naváží lepší komunikaci s dítětem," říká Bora Berlinger, lektorka, překladatelka a především guru bezplenkové metody v České republice.

Rady Pro bezplenkovu metodu

* Dejte dítěti příležitost vymočit se ihned po probuzení.

* Dejte ho vyčurat předtím, než jdete ven.

* Dítě by mělo mít příležitost vykonat potřebu, kdykoliv ho vysvlékáte (před koupáním, spaním).

* Zvolte oblečení, které se dobře a rychle vysvléká.

* Pokud používáte při metodě pleny, zkuste látkové bez svrchních kalhotek.

* Na dítě netlačte, zůstaňte trpěliví a klidní.

Z knihy Ingrid Bauerové "Bez plenky"

Tvrdí, že jde o přirozenou hygienu kojenců. Děti podle jejích slov dávají už od malička svou potřebu vylučovat víceméně instinktivně najevo, aby nepošpinily osobu, která je nosí. Metoda funguje podobně jako kojení: dítě projeví svou potřebu, maminka ji uspokojí.

"Miminko signalizuje svou potřebu buď hlasovým projevem, nespokojeně mrouká, specificky pláče nebo to ukáže řečí svého těla: je nespokojené v náručí nebo v šátku, chce ven, pokud leží, vrtí zadečkem. A maminka mu umožní vyprázdnit se do nočníku, záchodu nebo nad látkovou plenkou," popisuje Berlinger základ celé metody.

Začít se dá od narození

Na otázku, odkdy je možné začít signály sledovat a vyhodnocovat, odpovídá Berlinger, že čím dříve, tím lépe. Většina kultur, které přirozenou hygienu tradičně praktikují, začíná v období od narození do tří čtyř měsíců věku dítěte.

"Znám maminky, které "chytily" hned po porodu první smolku do nočníčku, jiným příkladem jsou maminky, které se v šestinedělí s miminkem sžívaly a praktikovaly to jen do té míry, aby to nestresovalo je nebo miminko. Některé maminky začaly ve dvou měsících," uvádí Berlinger.

Podle jejího názoru není na škodu použít základy bezplenkové komunikace ani později. U mobilních dětí to ale vyžaduje více trpělivosti. Pokud používáte látkové pleny, je to velkou výhodou. Dítě totiž neztratilo logickou spojitost "čurám - budu v mokrém".

Plenka jen jako pojistka

Čas a chuť dítěti naslouchat hraje při bezplenkování velkou roli. Většina rodičů navíc používá nějakou minimální plenku coby pojistku. Matka se pak nemusí bát, že dítě prostě nestihne nechat vymočit.

"Už i novorozenec, který ví, že matka na jeho projevy reaguje, dokáže udržet moč celkem dlouho, než je maminka připravená jej podržet nad nočníkem. U tříměsíčních bezplenkáčků, kteří začnou hlásit potřebu v řadě u pokladny v obchodě, to bývá i několik minut. Prakticky to tedy vypadá tak, že vydržíme, zaplatíme a jdeme na záchod, který je i několik set metrů daleko," popisuje Berlinger, která sama bezplenkovou metodu aplikovala na svých třech dětech.

Zkušenost čtenáře

Už od návratu z porodnice nosíme Míšu v šátku, ale až když jsme začali praktikovat bezplenkovou metodu, zmizela jeho občasná nevysvětlitelná nespokojenost.

Míša je po úspěšném čuráni opravdu spokojený.

Metodu jsme praktikovali prakticky všude, i tam, kde bych si to před tím nedovedl ani představit.

Důležité ale je nebýt nervózni, aby se dítě cítilo komfortně.

Bohužel naše západní civilizace není na takovou péči zatím vůbec připravena a lidé se na vás dívají dost divně. Dokonce si myslí, že Míšu trápíme. Mně je naopak líto dětí, které musí v počuraných plínkách zůstat.


Petr, 28 let, programátor

V situacích, kdy není dostupný ani záchod, ani nočník, ani jiná alternativa (jako třeba v letadle či v dálkovém autobusu), se doporučuje podržet miminko v čurací poloze "klubíčko" a vysvětlit mu situaci: "Tentokrát můžeš čurat do plenky, hned jak to bude možné, vyměníme plenku."

Nehroťte to za každou cenu

Je možné provádět bezplenkovou metodu i v noci?

"Stejně jako ve dne," tvrdí Berlinger. "Miminko se v noci nebudí pouze hladem, ale velice často kvůli plnému močovému měchýři - takže nejdřív dáme miminko vyčurat, potom ho nakojíme. Není ale zakázáno zabalit miminko do výborně savé pleny a pořádně se vyspat. Vyspalá a spokojená maminka je zárukou dobré komunikace přes den. S vhodným nočníčkem je ale i noční bezplenkování hračkou. Opravdu to není v tom, že třikrát za noc běžíme s miminkem do koupelny."

Vyhnete se opruzeninám

Podle vyznavačů "ne plenkám" má metoda množství výhod: nejvíce se zdůrazňuje zdravotní hledisko. Díky přirozené metodě odpadá častý problém opruzenin, kterými trpí většina dětí, které nosí jednorázové plenky. Pokožka dítěte není v kontaktu s močí a stolicí. U malých holčiček se navíc zabraňuje tomu, aby se výkaly a tedy i bakterie dostaly do kontaktu s vagínou.

Další výhodou je úspora peněz. Pak je tu i ekologické hledisko. Pokud průměrné dítě spotřebuje pět až šest jednorázových plen denně, znamená to, že za celý přebalovací věk vyprodukuje až dvě tuny nerecyklovatelného odpadu.

"Ráda bych vyzdvihla psychické klady. Vzájemnou komunikací se rodiče vyhnou bojům během přebalování mobilních batolat či stresujícímu se učení na nočník v pozdějším věku. Navíc rodiče, kteří se pro přirozenou hygienu rozhodli, vesměs uvádějí, že se jim lépe daří porozumět i ostatním potřebám miminka. Jejich komunikace je snazší a příjemnější, často tak odpadá "bezdůvodná" nespokojenost či pláč miminka," dodává Bora Berlinger.

Posměch okolí? Téměř jistý

Dost často se stává, že okolí se dívá na "bezplenkové" rodiče s nepochopením, údivem nebo jako na blázny. Zvláště pokud si nočník vezmou s sebou do vlaku nebo se v obchodě domáhají vstupu na toaletu.

"Rodina se musí připravit na to, že bude muset své počínání neustále vysvětlovat a obhajovat," vysvětluje Berlinger.

Rozhovor s Borou Berlinger

Jaké je základní vybavení pro "bezplenkování"?

Koupelna a nočník. Pro bezplenkování je samozřejmě dobrá kniha, v češtině například "Bez plenky" autorky Ingrid Bauerové a "čínský" nočník, který umožní podržet už i novorozence v bezpečné poloze nad nočníčkem, umístěným mezi stehny. Je ale dobré mít dvacet starých dobrých čtvercových plen, dvoje svrchní kalhotky a kalhoty do pasu místo dupaček.

Co může mamince při bezplenkové metodě pomoci?

Jako pojistku proti nehodám mohu doporučit minimální plenu v minimálních svrchních kalhotkách MokoMidi, v kombinaci s "rychloprdkami", čínskými kalhotkami s otevřeným rozkrokem. Ty evropské mají na rozdíl od čínských originálů rozkrok překrytý. Maminku, která si pořídí "rychloprdky" z biobavlny, vkládací plenečky z biobavlny, návleky na nožičky z biobavlny a podobně, zaplatí samozřejmě více peněz.


Doporučila byste bezplenkovou metodu každé mamince?

Přirozená hygiena je vhodná pro každého novorozence, ne však pro každou maminku. Ne každá maminka má totiž chuť a sílu "být jiná". I moje neteř, jejíž maminka byla přímo u pramene informací a zkušeností, skončila na jednorázovkách. Metodu bych určitě doporučila, ale pokud by měla být praktikována se stresem, je lepší ji nepoužívat.


Máte přehled, jak se bezplenková komunikační metoda ujala v Česku?

Mohu říci, že jsem v Česku průkopnicí. První články a překlady o přirozené hygieně kojenců jsem začala publikovat v roce 2000. Reakce byly příšerné, u diskuzí pod článkem na rodina.cz jsem brečela a byla jsem ráda, že se jedná pouze o virtuální boje. Měla jsem strach, že by po mně diskutérky hodily kamenem, kdyby mě potkaly v reálu.


Přesto jste vytrvala...
Nešlo přestat. Zažila jsem totiž tolikrát, jak se moje děti spokojeně smály po podržení nad nočníkem. Chtěla jsem tento zážitek umožnit i ostatním dětem. V roce 2006 jsem proto započala pravidelná bezplenková setkávání v pražském A-centru a zprovoznila bezplenkový mokoshop.eu. Od té doby roste řada praktikujících v ČR velmi intenzivně. Na svých seminářích navíc potkávám maminky, které necítí potřebu o bezplenkování hovořit s okolím. Je to záležitost intimní a přirozená.

Autoři:


Nejčtenější

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Páj s modrým sýrem a hruškami
Švédská kuchyně nejsou jen ryby. Tři recepty z nové severské kuchařky

Hity středomořské, italské nebo třeba bavorské kuchyně dovede většina z nás vyjmenovat i ze spaní, zatímco o té severské toho víme mnohem méně. S největší...  celý článek

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pořídili jsme synovi psa, ale rychle o něj ztratil zájem

Náš osmiletý syn na nás s manželkou strašně naléhal, abychom mu pořídili pejska. Sliboval, že se o něj bude starat, že s ním bude chodit na procházky, dávat mu...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.