Betlém se kvůli intifádě vzdá vánočních oslav

Tradiční oslavy Vánoc byly letos v Betlémě, městě, v němž podle bible Panna Maria před 2000 lety porodila Ježíše Krista, zrušeny. Světelný poutač umístěný na jednom z betlémských domů sice přeje "Veselé Vánoce", ale přímo pod ním jsou okna zazděná cihlami od doby, kdy se město stalo dějištěm přestřelek s použitím automatických zbraní.

O vánočních svátcích se do Betléma obvykle sjíždějí zahraniční pěvecké sbory a hudební orchestry. Letos ale bude program slavností minimální kvůli izraelsko-palestinským srážkám, které jsou nejnásilnější od podpisu dohod z Osla v roce 1993.

Vedoucí koordinátor projektu Betlém-2000 Nabíl Kasis říká, že oslnivý program slavností připravený pro loňský rok byl letos zrušen, protože odpovědní činitelé dospěli k názoru, že by se opakoval.

Jak to bylo (a je) v Betlémě, čtěte ZDE
Násilnosti a uzávěra palestinských území vyhlášená izraelskou armádou obrátily naruby všechna očekávání. "S ohledem na situaci nás nečeká žádná slavnost. Loni jsme postavili, obnovili část města, vybudovali infrastrukturu. Letos to není takové," uvádí Kasis.

V obchůdku se suvenýry sedmdesátník Emile Michal nic neprodal už dva měsíce od začátku palestinského povstání, intifády. Nikdo nekupuje jeho jesličky, kříže a další předměty z olivovníkového dřeva.

Michal sedí na stoličce a čeká na zákazníka ve svém krámku nedaleko baziliky Zrození Páně, postavené před 1600 lety nad jeskyní, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš. "Ani jeden zákazník, ani jeden šekel. Betlém žije z turistiky a ta je nyní na nultém bodě," stěžuje si.

Michal, stejně jako ostatní betlémští obchodníci, obviňuje izraelskou armádu, že turisty odradila zablokováním jejich autobusů na silničních kontrolních stanovištích u vstupu do města. Soudí, že situace se do jara nezlepší, protože turisté zrušili rezervace.

Když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Osmadvacetiletý Jack Giacaman, jehož rodina vlastní obchod na náměstí Jesliček v centru Betléma, musel jet svým soukromým autem pro skupinu jeptišek, jimž se po šestihodinovém úsilí podařilo překročit izraelský silniční zátaras. "Přes tento zátaras se nedaří projíždět, a ekonomika proto klesla o 100 procent," tvrdí Giacaman.

Deset jeptišek přicestovalo ze Spojených států. Byly odhodlány uskutečnit pouť navzdory intifádě, při které už zemřelo na 300 lidí, velkou většinou Palestinců.

"Boje nás nezastaví, protože nás chrání Bůh," prohlašuje jednatřicetiletá sestra Lara Denisová. "Toto místo je velmi krásné, i když je válka," dodává.

Betlémské hotely jsou prakticky prázdné. Jeden z nich, Le Paradis, byl 24. listopadu poškozen střelou z izraelského tanku, která podle zaměstnanců hotelu také lehce zranila čtyři lidi.

Izrael v posledních týdnech často opětoval palestinskou palbu z automatických zbraní a při útocích na předměstí Betléma nasazoval i obrněná vozidla a bitevní vrtulníky. Oblasti vesnic Bajt Sahúr a Bajt Džalá u základen izraelské armády a židovských osad připomínají čtvrti Sarajeva či Kosovo: opakovaným bombardováním poničené budovy se tyčí nad silnicemi posetými střepinami granátů a troskami.