Beran: Na dovolenou přibalte slivovici

  • 12
Chcete-li se vydat například do Afriky či arabských zemí, přibalte si na cestu láhev slivovice. Pomůže vám v boji s mikroorganismy. V on-line rozhovoru to řekl prof. Jiří Beran z Centra cestovní medicíny v Hradci Králové. Jeho odpovědi najdete ZDE.

"Užívání alkoholu v malé míře stimuluje produkci žaludeční šťávy, která je tak lepší barierou před různými mikroorganismy," řekl profesor Beran.

"Nesmíte alkoholu vypít velké množství, abyste si tuto bariéru nenaředili," dodal.

Očkování by mělo patřit k vybavení každého cestovatele, míní lékař. Základem je vakcinace proti virové žloutence typu A a B, k ní pak podle cílové oblasti volte po konzultaci s lékařem další očkování.

"Do většiny severských a západoevropských zemí můžete vycestovat bez očkování a riziko získání infekčního onemocnění bude minimální. Dnes se však uznává, že zlatým standardem je očkování proti žloutence typu A a B, protože existuje velmi účinná vakcína a prodělání onemocnění přináší mnoho komplikací," řekl profesor Beran.

Očkování nemůže ublížit
Je pro mne nebezpečné očkování v případě, že jsem před deseti lety prodělal mononukleózu? Slyšel jsem, že bych teoreticky mohl například žloutenku z očkování chytit, zeptal se jeden z čtenářů.

"To patří mezi běžné fámy. Pokud jste prodělal před deseti lety infekční mononukleózu a jaterní enzymy máte v normě, můžete být očkován. Očkovací látka v žádném případě nemůže způsobit onemocnění, protože jedna její složka je mrtvá a druhá je synteticky připravená," odpověděl profesor Beran.

Proti žloutence bojujte právě teď!
I když v Česku počet případů žloutenky A i B klesá, nebezpečí nákazy se nesnižuje. Pokud jste se rozhodli chránit se očkováním, právě nadešel váš čas.

Do konce června můžete využít akce nazvané Dar na celý život, kterou pořádá Česká společnost podpory zdraví. Na očkování platí třicetiprocentní sleva, což vlastně znamená, že jedna dávka je úplně zdarma.

Očkování probíhá v trojfázovém schématu (0., 1. a 6. měsíc) a vydrží v podstatě na celý život. Vakcíny se prodávají na lékařský předpis, jednotlivě. Třetinová sleva se odečte z každé dávky. Takže místo téměř šestnácti set korun za dávku zaplatí člověk v lékárně jen něco přes 1100 korun.

Jak postupovat?
Prvním krokem je návštěva praktického lékaře. Ten pacientovi napíše recept na tři dávky kombinované vakcíny. Pak zbývá koupit vakcíny v lékárně a přinést je zpátky k lékaři. Ten hned pacientovi jednu píchne, další následuje za měsíc a poslední za dalších pět měsíců.

Pokud cestovatel chce vyrazit již třeba za několik týdnů, může lékař zvolit takzvané zrychlené očkovací schéma. To znamená, že druhou dávku aplikuje už týden po první, poslední pak za dalších 14 dní.

Proč se nechat očkovat?
Žloutenka typu A (neboli nemoc špinavých rukou) každý rok napadne 10 milionů lidí po celém světě. Mnohdy má velmi těžký průběh, hlavně u dospělých. Může vyústit dokonce až v transplantaci jater.

Přitom nakazit se je tak snadné. Stačí v rizikové zemi například pít vodu z kohoutku, jíst saláty, plody moře nebo třeba zmrzlinu. Inkubační doby nemoci je dva až šest týdnů, během nichž může nakažený, aniž by o tom věděl, roznášet chorobu dál.

Virus žloutenky typu B (tzv. sérové hepatitidy) má v sobě na celém světě až 400 milionů lidí. Je přitom stokrát nakažlivější než virus HIV. K nákaze stačí, aby se do těla dostalo 0,00004 mililitru infikované krve.

Hepatitida B se přenáší z jednoho člověka na druhého, a to kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. Častou příčinou nákazy je pohlavní styk, ale infekci lze získat i při transfúzi nebo při sdílení injekčních stříkaček.

Hepatitida B vás může zabít. Nebo přejít do chronické formy, která může skončit cirhózou nebo rakovinou jater.