Doporučujeme

Pivní zahrádky jsou v Mnichově na každém kroku.

Pivní zahrádky jsou v Mnichově na každém kroku. | foto: Johana KřížkováiDNES.cz

Mnichov s nožem a vidličkou aneb Bavorsko není jen pivo a klobásky

  • 14
Tradiční kuchyně jižního Německa má hodně společného s tou naší. Potrpí si na vydatná masitá jídla, domácí uzeniny, knedlíky všeho druhu či sladkosti. A taky na pivo. I proto je bavorská metropole ideálním místem pro ty, kdo rádi spojují cestování s gastronomickými zážitky. Když se tam vydáte, možná zjistíte, že Mnichov nabízí vašim chuťovým pohárkům víc než jen obligátní bavorské klobásky.

Na trhu se utrhnete ze řetězu

Ranní procházku po městě rozhodně musíte začít na trhu Viktualienmarkt, který se rozkládá na 22 tisících čtverečních metrů v samém centru Mnichova nedaleko Mariánského náměstí. Už od časného rána tu trhovci vybalují ovoce, zeleninu, květiny, masné výrobky, ryby, sýry, pečivo, koření, vína, bylinky a všelijaké delikatesy.

Něco na zub

Další chutě Mnichova a jeden tip navíc

Elly Seidl - nejvyhlášenější mnichovská pralinkárna s několika pobočkami po celém městě.

Stolberg Schokoladen - před dvěma roky byl obchůdek na Ledererstrasse vyhlášen jako nejlepší obchod s čokoládou. Pestrá nabídka čokolád a pralinek i skvělá horká čokoláda.

Jakob Blum Hofbräuhaus-Kunstmühle - původní mlýn známého mnichovského pivovaru na Neuturmstrasse v současnosti nabízí speciality jako mouka na pizzu nebo štrůdl.

Alois Dallmayr - rodinná firma s třísetletou tradicí známá především jako kávový specialista. Dnes pod touto značkou koupíte stovky lahůdek. Ukojit své labužnické chutě můžete v ulici Dienerstrasse číslo 14.

Pražírna kávy Dinzler - s úžasnou prostornou a přitom stylovou kavárnou, vynikající kávou, báječnými zákusky a malým muzeem kávy se nachází jižně od Mnichova, v Irschenbergu.

Vyzkoušejte třeba zdejší specialitu dvakrát zapečený chleba s křupavou kůrkou (prodává ho Annellise, která je na trhu den co den už padesát let), regionální speciality jako sýry či uzeniny nebo třeba čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.

Trh se koná denně kromě neděle a jeho součástí jsou i masné krámy evokující staré časy, kde seženete kromě obligátních klobásek (co řezník, to jiná chuť) třeba i farmářskou šunku nebo voňavý špek. V pekařství na rohu si pak nezapomeňte koupit tradiční bavorský preclík nadýchaný uvnitř a krásně lesklý na povrchu.

Když bude pršet, nevadí. Hned za rohem se totiž nachází komplex zvaný Münchner Schrannenhalle, který původně sloužil jako krytá tržnice. Od svého založení v roce 1853 prošel mnoha úpravami a také ve 30. letech minulého století částečně vyhořel.

Architektonicky zajímavý objekt je nyní dalším svatostánkem gurmánů a milovníků bytových dekorací. Najdete tu obchody s lahůdkami z celého světa, čajem, kávou a dalšími dobrotami, stejně jako kuchařské knihy, prostírání, nádobí nebo kuchyňské náčiní. Navíc si tu můžete při procházce městem dát kávu nebo občerstvení, přečíst si noviny nebo jen tak bloumat mezi regály.

Od štamgastů po fotbalisty

Jestli je pro restaurace v Mnichově něco typické, tak je to nepřehlédnutelná vášeň pro venkovní zahrádky. Narazíte na ně na každém kroku a většinou se i výborně najíte. Kromě tradičních pivnic, které reprezentuje na prvním místě vyhlášený podnik Hofbräuhaus, jsou ve městě i restaurace nabízející moderní v dobrém slova smyslu světovou kuchyni.

Například Ristorante Galleria (Sparkassenstr. 11) se pyšní čerstvým doporučením v knize Michelin a nabízí výbornou italskou kuchyni i příjemnou atmosféru.

Výborně se najíte i v minimalistické restauraci hotelu Blauer Block (Sebastiansplatz 9), která vsází na jednoduchost a harmonii protikladů, čerstvost surovin a snoubení regionální a středomořské kuchyně. Ceny nejsou závratné, zato zážitek jedinečný.

Hodně trendy je také moderně zařízená restaurace Brenner (Maximilianstr. 15), kde můžete potkat i hráče FC Bayern Mnichov, kteří sem rádi zajdou na něco dobrého na zub.

Pivo, káva, limonáda

Pokud holdujete pivu, nebudete v Mnichově vědět, kam dřív skočit. Točí se tu doslova na každém rohu. Bezva míru i teplotu vám nabídnou leckde, restaurace Der Pschorr, pojmenovaná po legendárním mnichovské sládkovi, má ovšem něco navíc: pivo Hacker Hell se čepuje postaru z dřevěných sudů chlazených ledem.

Alpská minerálka od jeptišek

Ruční stáčírnu minerálních vod založily na konci 19. století jeptišky, dnes patří moderní firma do majetku Kongregace Milosrdných sester svatého Vincence de Paul. I proto se z jejích výnosů financuje kromě provozu a rozvoje společnosti také mnoho zdravotnických, sociálních a charitativních projektů.

Jeptišky před více než sto lety ve stáčírně minerálky

Objednáte-li si v Mnichově k jídlu minerálku, na devadesát procent vám přinesou některý z desítek produktů firmy Adelholzener Alpenquellen, která má sídlo v podhůří Alp asi sedmdesát kilometrů od Mnichova. Léčivý minerální pramen, který 280 let př. n. l. podle legendy objevil římský voják Primus, prý aktivuje přirozené tělesné síly a zlepšuje látkovou výměnu a funkci orgánů.

Kromě minerálek bez příchutě můžete ochutnat třeba ledové čaje, schorle (mix džusu a perlivé vody) nebo trendy nápoj s příchutí a vyšším obsahem kyslíku Active O2, který je k dostání i v Česku.

Po dobrém jídle je třeba dát si kafe. A když na kávu v Mnichově, tak jedině do trendy podniku Bar Centrale (Ledererstr. 23), kde se scházejí milenci na dostaveníčko nebo přátelé na kus řeči.

V bývalém cukrářství teď vládnou Italové a když si u malého stolku na ulici nebo uvnitř malého "lokálu" objednáte silné presso, ocitnete se jako mávnutím kouzelného proutku na Apeninském poloostrově.


  • Vybrali jsme pro Vás