Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barvení vlasů: je ohrožen váš život?

  6:00aktualizováno  6:00
Neustálé hrozby, nepřesvědčivé studie, ale i alarmující výsledky výzkumů. Ačkoli se už dlouho mluví o nebezpečí spojeném s barvením vlasů, vědci se stále nemohou shodnout, jaký dopad má pravidelné barvení vlasů na lidské zdraví.

Žádné barvy, kromě těch čistě přírodních, nejsou zcela neškodné. | foto: Head&Shoulders

Studie a výzkumy na toto téma probíhají již od konce osmdesátých let a jejich výsledky si často protiřečí. Nejnovější studie týmu vědců z Yaleské školy veřejného zdraví pod vedením doktora Zhanga prý dokazuje spojitost mezi rakovinou a barvením vlasů. Zhangův výzkum zahrnoval několik zemí a sledoval čtyři oddělené studie provedené mezi rokem 1988 a 2003. Všech 10 260 dotázaných, z nichž 4 461 mělo follicular lymphoma, bylo detailně zpovídáno ohledně barvení vlasů.

Podle Zhanga mají ženy, které si barví vlasy častěji než devětkrát ročně, až o šedesát procent zvýšené riziko vývoje follicular lymphona, což je forma leukémie. Ještě větší riziko vzniká pro ty, co si začaly barvit vlasy již před rokem 1980, kdy barvy na vlasy obsahovaly daleko více chemikálií, z nichž mnohé jsou už dnes zakázány.

Nicméně výsledkům doktora Zhanga oponuje další nedávná studie z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny. Zde dospěli k závěru, že chybí dostatek přesvědčivých důkazů, které by potvrdily zvýšené riziko vzniku rakoviny spojené s barvením vlasů.

Kadeřníci v ohrožení
V posledních dvaceti letech však na toto téma probíhalo více studií. Výzkum z roku 1991 například zjistil, že kadeřníci mají trojnásobně vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, pokud pracují s barvami déle než pět let. Kvůli každodennímu barvení jsou tak kadeřníci vystaveni mnohem většímu riziku než zákazníci. Ohrožuje je nejen samotné barvení, ale také míchání barev, při kterém vznikají výpary. 

O pět let později studie European Journal of Cancer Prevention tyto výsledky nejen potvrdila, ale také zveřejnila další rizika pro kadeřníky jako jsou rakovina močového měchýře, non-Hodgkins lymphoma (druh rakoviny), a forma rakoviny kostní dřeně. Kadeřníci by proto při barvení měli vždy používat silné rukavice, roušku proti výparům a objednávat si zákazníky tak, aby měli mezi barvením pauzu.

V roce 2001 pak proběhl výzkum pořádaný International Journal of Cancer, který zjistil, že ženy používající permanentní barvu na vlasy patnáct či více let mají třikrát větší pravděpodobnost vzniku rakoviny močového měchýře než ženy, co si vlasy nebarví. Nakonec i tyto výsledky letos trochu poupravila World Health Organisation, když oznámila, že největší riziko vzniku rakoviny močového měchýře hrozí zejména kadeřníkům a ne zákazníkům. WHO také připouští, že tmavé barvy obsahují mnohem více karcinogenních chemikálií než ty světlé.

Komu věřit?
Vypadá to, že vědcům ještě nějaký čas potrvá, než se shodnou. Jamie Page, výkonná ředitelka z Cancer Prevention and Education Society ale přesto nabádá k opatrnosti: "Už nějakou dobu existuje spojitost mezi barvením vlasů a rakovinou. Lidé by měli vědět, že mnoho chemikálií v kosmetických výrobcích nebylo z hlediska bezpečnosti adekvátně testováno."

Průzkum trhu ukazuje, že počet lidí barvících si vlasy se rok od roku zvyšuje a zároveň se snižuje věk, odkdy si lidé začínají vlasy barvit. V některých zemích si vlasy barví až 60 % žen a 10 % mužů. Dříve si lidé barvili vlasy přípravky obsahujícími čistě přírodní složky, obvykle rostlinné. Moderní barvy jsou však složeny především z chemikálií. Je tedy důvod začít panikařit a přemýšlet, zda nám více nesluší šediny? Podle kosmetických společností není důvod se znepokojovat.

V kosmetickém průmyslu se točí ohromné peníze a výrobci vlasové kosmetiky samozřejmě trvají na tom, že jejich produkty jsou zcela bezpečné. Odvolávají se na to, že mnoho karcinogenních chemikálií v barvách na vlasy je zakázáno používat již od konce sedmdesátých let. Dalších dvaadvacet chemikálií bylo zakázáno v roce 2006.

Mluvčí The Cosmetic Toiletry and Perfumery Association k tomu dodává: "barvy na vlasy a barviva v nich obsažená patří mezi nejprozkoumanější produkty na trhu."

Kosmetickým společnostem také nahrává fakt, že formy rakoviny krve spojované s barvením vlasů jsou obvykle neagresivní a extrémně vzácné a navíc pouhých patnáct žen ze sta tisíc onemocní touto chorobou.

Nebezpečné chemikálie
Rakovina však není to jediné, co vám možná hrozí, když si budete barvit vlasy. Žádné barvy, kromě těch čistě přírodních, totiž nejsou zcela neškodné. Všechny obsahují velmi silné chemikálie, které mohou vyvolat alergickou reakci, v tom nejhorším případě i smrtelnou.

V roce 2000 zemřela devětatřicetiletá žena z britského Birminghamu na anafylaktický šok, což je extrémní alergická reakce. Britka, která použila permanentní černou barvu, měla už předtím podrážděnou pokožku od barvy, ale přičítala to amoniaku v barvě. Příště si tedy vybrala barvu bez obsahu amoniaku. Ve skutečnosti zarudnutí a brnění, které měla z předchozí barvy, nebylo způsobené amoniakem, ale chemickým barvivem, které proniklo do pokožky a následně do krevního oběhu. Ačkoli šlo o výjimečný případ, není jistě na škodu zajímat se více o složení barvy, kterou chcete použít.

Pravděpodobně nejkontroverznější složkou v moderních barvách na vlasy je p-Phenylenediamine (PPD). Ten je obsažen v permanentních barvách a bývá spojován se vzácnými, ale těžkými alergickými reakcemi. Jeho používání je zatím zakázáno jen v Německu, Francii a Švédsku.


Nebezpečné chemikálie

Chemikálie, které mohou způsobit alergickou reakci:

2,4-Diaminophenol
m-Phenylenediamine (také zvaný meta-Phenylenediamine or MPD)
p-Phenylenediamine (také zvaný para-Phenylenediamine or PPD)
N-Phenyl-p-phenylenediamine (také zvaný N-Phenyl-para-phenylenediamine)
Toluene - 2,5 - diamine 
resorcinol (také rezorcin)
paraben
amoniak (čpavek)

Varianty těchto chemikáliií mohou mít hydrochlorid, HC1 nebo sulfát jako příponu.Předejděte riziku
Jak minimalizovat riziko při barvení vlasů? Abyste se vyhnuli PPD alergické reakci, vždy zkuste nejdříve barvu na kůži, a to i tehdy, že stejnou barvu používáte už delší dobu. Alergie na PPD se totiž může vyvinout náhle a bez varování.

Můžete také vyměnit permanentní barvu za tu, co se zhruba za šest týdnů vymyje, anebo se rozhodnout jen pro melíry, které jsou nanášeny pouze na fólii a barva se tak nedotkne pokožky hlavy. Barvy na vlasy jsou totiž aplikovány přímo na pokožku, co nejblíže ke kořínkům. Právě tam je však krevní zásobení nejbohatší a krev odtud přenáší všechny rakovinotvorné složky, které se pak koncentrují v močovém měchýři.

Nezapomínejte také, že tmavé barvy obsahují mnohem větší koncentraci chemikálií než světlé barvy. Existují samozřejmě i přírodní barvy bez chemikálií, ty sice nejsou permanentní a jsou často i dražší, ale určitě je na výběr dost odstínů. Hlavní je, že neubližují vašemu zdraví ani životnímu prostředí.


Bezpečné domácí barvení

Vždy se řiďte návodem a nenechávejte působit barvu déle, než je doporučeno. Mohlo by to způsobit podráždění pokožky.

Používejte přiložené nebo vlastní rukavice, to ochrání vaše ruce před podrážděním.

Vyzkoušejte nejdříve barvu na pokožce.

Barvu smyjte pečlivě nejen z vlasů, ale také především z pokožky hlavy.

Barvy na vlasy jsou vyrobeny z chemikálií. Nikdy proto nemíchejte různé barvy dohromady, hrozí chemická reakce.

Autoři:


Nejčtenější

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Další z rubriky

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Břichomluvkyně Darci Lynne Farmerová v show Amerika má talent (Los Angeles, 20....
Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc...  celý článek

čtení
Čtení knih přináší výhody. Budete lépe spát a zlepšíte si paměť

Trávit volný čas čtením zajímavé knihy je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé. Existují však i zdravotní důvody, proč byste se...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Runway make-up na týdnech módy: dokonalá pleť i smršť barev
Runway make-up na týdnech módy: dokonalá pleť i smršť barev

Zatímco ve světě frčí precizní make-up a rozzářená pleť, na pražském týdnu módy to jiskřilo barvami. Čím je specifický p... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.