Barvíte si vlasy doma? Pět věcí, kterých se raději vyvarujte

  12:06aktualizováno  12:06
Občas se stane, že z nedostatku času místo ke kadeřníkovi vyrazíme do drogerie a odneseme si první barvu, která se nejvíce podobá našemu odstínu. Jenže někdy je výsledek velké fiasko. Na co si dát pozor, když si barvíte vlasy sama?

Domácí barvení vlasů může dopadnout všelijak. S barvou proto raději moc neexperimentujte a postupujte systematicky. | foto: Profimedia.cz

1.Před i po barvení si nemyjte vlasy

Pokud máte v plánu si vlasy obarvit doma, rozhodně si je předtím nemyjte, ať je máte sebe mastnější. Odstranila byste tak přirozené oleje, které chrání pokožku hlavy před podrážděním. Před barvením nepoužívejte ani suchý šampon, ten může způsobit to, že barva špatně chytne. „Aby byla pigmentace vlasů dokonalá, nedoporučuji mýt vlasy také 1-2 dny po barvení. Stále totiž probíhá proces pigmentace a výsledná barva by mytím mohla ztratit na sytosti,“ říká Martina Fialová z kadeřnického salonu Color Lounge by Klier.

2.Barví se jen odrost

Mají vlasy jiný odstín v délkách a jiný u kořínků? Pak si pravděpodobně dáváte více barvy, než je třeba, a vlasy se vám neustále ztmavují. 

Fotogalerie

„Jedna z nejčastějších chyb při domácím barvení je nanášení barvy na celou délku vlasu. Barvit by se měl pouze odrost, nikoliv celý vlas. Jinak se konce vysušují a ničí,“ upozorňuje Jolana Hlinková z pražského kadeřnictví Krobs.

Pokud se vám přeci jen zdá, že máte i v koncích barvu vymytou, doporučuje kadeřnice naředit barvu vodou a vytvořit si přeliv, který aplikujete pouze do délky vlasů, kterou chcete oživit. 

3.Barva versus přeliv

Vybrat barvu, která vám bude sedět, není zdaleka taková hračka, jak se může zdát. Jakkoliv lákavě vypadají odstíny na obalech jednotlivých produktů, skutečnost může být o poznání méně veselá. Jinak chytne barva na přírodní vlasy a jinak na barvené, rozdíly jsou i mezi použitými značkami a druhy. Co vyhovuje jedněm vlasům, druhé může poškodit. Základní pravidlo je, že vybraná barva by měla být maximálně o dva tóny světlejší či tmavší, než je naše přirozená barva. 

„Jestliže máte světlé vlasy, na které se barvy dobře chytají, sáhněte raději po přelivu než po barvě. Přeliv vlasy totiž tolik nezatěžuje, je k nim daleko šetrnější a kvalitní přípravky vydrží i několik umytí,“ doporučuje Jolana Hlinková.

4.Zezadu dopředu

Ani samotný proces barvení není radno podceňovat. Pokud vlasy barvíte náhodnými pohyby štětce, nesmíte se divit, že výsledkem je flekatá hříva složená z několika různých odstínů. Naučte se dělat pěšinky a postupovat systematicky pramínek po pramínku, aby byla barva nanesena rovnoměrně. Ideálně si postup kontrolujte skrze několik zrcadel tak, abyste viděla na celou hlavu. 

Nezačínejte však aplikovat barvu od čela dozadu, ale opačným směrem. „Nanést barvu na celou hlavu nějaký čas trvá, takže o to by barva okolo obličeje působila déle a mohla být nepřirozeně tmavší. Proto doporučuji začít od krku a postupovat od temene hlavy nahoru,“ popisuje Jolana Hlinková.

A dodává, že je důležité dodržovat doporučenou dobu působení. Některé barvy jsou velmi agresivní a při jejím překročení mohou strukturu vlasu hodně poškodit.

5.Nezapomínejte na kondicionér

Při oplachování barvy zbytečně nepospíchejte. Důkladné mytí by mělo zabrat i několik minut a na jeho konci by měla být voda čirá. „Základem péče je šampon a kondicionér, určitě nepoužívejte pouze šampon, ten totiž vlas sice vyčistí, ale neuzavře jej, to umí kondicionér,“ upozorňuje Soňa Kozelková ze salonu Klier.

Aby barva nemizela s prvním mytím, je důležité se o barvené vlasy správně starat. O barvené vlasy pečujte vlasovými řadami, které jsou pro ně určené a které vyhovují vašemu typu vlasů.

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Zrádná pěšinka uprostřed a další věci, které jste o účesech nevěděli

Georgia May Jaggerová s vymytým oranžovým odstínem

Máte pocit, že dáváte vlasům maximální možnou péči, přesto váš účes občas bývá bez života a barva ztrácí lesk? Zeptali...

Ošklivé kačátko z Děčína. Kurková je hvězdou modelingu skoro 20 let

Topmodelka Karolína Kurková

V dětství ji spolužáci šikanovali kvůli její výšce, dnes jí mohou závidět. Karolína Kurková předváděla pro všechny...

Tři věci, které byste měla vědět o epilaci. Teplá voda ano, žiletka ne

Elektrický epilátor zajistí hladkou pokožku zhruba na tři až čtyři týdny.

Podzim i zima jsou ideální dobou na zkrášlovací procedury. Platí to zejména u zákroků, při kterých pokožka reaguje...Najdete na iDNES.cz