Lékařka Daniela Fránová

Lékařka Daniela Fránová | foto: Archiv MUDr. Daniely Fránové

Bakterie E. coli se přenáší podobně jako žloutenka, řekla lékařka

  • 3
Nakazit se bakterií E. coli, která se stala novým zdravotním strašákem Evropy, je stejně "snadné" jako chytit žloutenku. "Nákaza E.coli a žloutenky typu A může být podobná, tedy alimentární" řekla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz lékařka Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni.

Jedna z otázek v on-line rozhovoru s doktorkou Fránovou se týkala právě aktuální situace s nákazou bakterie E. coli. Podle Fránové je prevence podobná jako u žloutenky. "V prevenci pomůže hygiena rukou, výběr potravin, omývání ovoce a zeleniny v pitné vodě, tepelná úprava potravin," odpověděla čtenářce.

Na rozdíl od žloutenky se ovšem proti E. coli nedá lépe chránit. "Proti žloutence A lze očkovat. Žloutenky B a C mají zase jiné riziko, přenášejí se krví a pohlavním stykem," vysvětlila.

Další z otázek zněla, jak pacient pozná, že se nakazil žloutenkou. "Diagnostika se provádí na základě klinických příznaků a laboratorního nálezu. K příznakům patří zažívací potíže (nechutenství, zvracení, bolest v pravém podžebří atd), chřipkovité příznaky (zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy atd), u některých typů žloutenky mohou být bolesti kloubů," konstatovala lékařka.

Dodala, že typické zežloutnutí kůže a očního bělma nastat ani nemusí. "Může být i tmavá moč a světlá stolice. V některých případech probíhá žloutenka i bezpříznakově. Spolehlivá je pouze laboratorní diagnostika onemocnění. Tu může udělat praktický lékař nebo odborný lékař na infekčním oddělení," řekla.

Odpovědi lékařky Daniely Fránové ZDE

 Ve světě je zatím popsáno celkem sedm typů žloutenky, které se liší způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Mezi nejrozšířenější patří žloutenky typu A, B a C, existují však i typy D, E, F a G.

Nejznámějším a v Česku nejrozšířenějším typem žloutenky je "áčko". Loni touto žloutenkou onemocnělo 862 lidí, což přesahuje polovinu hodnoty z epidemiologického roku 2008, kdy počet nemocných dosáhl rekordní číslo 1648. Současný výskyt žloutenky A u nás stále několikanásobně převyšuje hodnoty z let před epidemií (2000 - 2007), kdy se průměrně za rok nakazilo 215 lidí.

MUDr. Daniela Fránová

Vystudovala lékařskou fakultu UK v Plzni, obor všeobecné lékařství, dále se specializovala v oboru epidemiologie. Pracuje na Oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu se sídlem v Plzni,

Jako externista vyučuje na Fakultě zdravotnických studií ZCU. Specializuje se na problematiku cestovní medicíny, rizikového chování dospívajících, prevenci HIV/AIDS a dalších infekcí.

Virus žloutenky A se vylučuje stolicí, je vysoce infekční a odolný. Při pokojové teplotě dokáže přežít několik týdnů, zmrazený dokonce několik let. Nejčastěji se přenáší nepřímou cestou pozřením kontaminovaného jídla či nápoje.

Virus žloutenky typu A se může vyskytovat v podstatě všude kolem nás: na penězích, držadlech v MHD, madlech nákupních vozíků, sedačkách kin, v osvěžujícím koktejlu s ledem, v salátu z mořských plodů a podobně. Nejčastěji si žloutenku typu A Češi dováží z blízkých a oblíbených destinací, jako je Slovensko, Chorvatsko, Řecko, Egypt, Tunis nebo Španělsko. Až 70 procent lidí se však nakazí v tuzemsku.

Žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami: krví, spermatem či vaginálním sekretem. Mezi nejčastější způsoby nákazy patří nechráněný sexuální styk. Nakazit se však lze například i použitím infikovaného zubního kartáčku, ručníku či holicího strojku. Virus se do krve může dostat také při úrazu. K jeho přenosu totiž stačí, dostane-li se mikroskopické množství krve nemocného nepatrnou oděrkou do krevního oběhu nechráněné osoby.

Každoročně u nás onemocní žloutenkou B přibližně 300 lidí, přičemž nejvíce případů je zaznamenáno ve skupině mladých lidí ve věku 20 až 35 let.

Proti hepatitidám typu A i B je možné se nechat očkovat.