Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babičky mohou ovlivnit počet vnoučat

  0:01aktualizováno  0:01
Také vám, když jste byli malí, nosila babička při každé návštěvě tatranku nebo nějakou jinou laskominu? Pokud jste se donesenými pochoutkami šťastně cpali a pak vyrazili s babičkou třeba na pouť nebo na plovárnu, jednali jste v plném souladu s přírodou.

Vyplývá to z výsledků výzkumu zveřejněného v časopise Nature.

Tým vědců pod vedením Mirkky Lahdenpera z univerzity ve finském Turku hledal odpověď na otázku, proč se ženy dožívají vysokého věku bez ohledu na to, že období jejich plodnosti končí někdy po čtyřicátém roce.

Přitom u jiných druhů živočichů je pravidlem, že poté, co ztratí schopnost mít děti, umírají. Studie ukázala, že důvodem může být to, že ženy-babičky jsou velmi důležité pro úspěšnou výchovu svých vnoučat.

Finský tým prostudoval údaje o 500 ženách z jedné oblasti Finska a o životě 2300 Kanaďanek. Kanadská data zahrnovala demografické a genealogické informace o každém, kdo se narodil na farnosti Saguenay v 18. a 19. století.

Většina žen byly katoličky, měly v průměru 9,1 dítěte, jen 5,1 potomka průměrně dorostlo dospělosti. Finské údaje pocházejí ze stejné doby z registru luteránské farnosti. Průměrná žena zde porodila 6,8 dítěte, z toho se v průměru 3,8 dožilo dospělosti.

Studie přesvědčivě ukázala, že babičky, které se dožily vysokého věku, měly více vnoučat. Pokud mladí rodiče zůstali ve stejné obci, nebo v jedné domácnosti s babičkou, která jim pomáhala s výchovou dětí, mohly si rodiny dovolit mít podstatně víc potomků.

Navíc měli rodiče s podporou babičky v průměru první dítě o 2,4 roku dřív než ostatní. Takto pozitivně na plodnost svých potomků "fungovaly" podle Nature babičky bez ohledu na to, zda pocházely z otcovy či z matčiny strany.

Manželé, kteří žili dále než 20 kilometrů od svých matek, měli stejný počet potomků jako páry, které vychovávaly své děti bez babiček. To ukazuje, že na počet vnoučat má přímo vliv pomoc prarodičů mladým manželům. Ze studie navíc vyplynulo, že u dětí, jejichž babička žije v jejich blízkosti, je větší pravděpodobnost, že přežijí prvních 15 let.

Proč vznikl tento jev právě u lidí, je nasnadě. Narozdíl od mláďat ostatních primátů nejsou děti schopny se samy o sebe postarat a je třeba o ně dlouho pečovat. Ženy, které již nejsou plodné, tak našly příležitost ovlivňovat reprodukční úspěch svých dcer.

Tím, že chrání vnoučata před riziky a pomáhají je vyživovat, zvyšují šanci na jejich přežití. Muži tuto schopnost nemají a role dědečků je zřejmě spíše okrajová. Studie i dosti uspokojivě vysvětluje, proč se ženy obvykle dožívají vyššího věku než muži.

Babičky totiž podle vědců často umírají, až když jsou jejich vlastní dcery samy schopny po nich převzít pomocnou úlohu při výchově. V moderní době zasahují do výchovy dětí a jejich počtu v rodině jiné mechanismy, včetně plánování rodiny a vyspělé lékařské péče. Babička s tatrankou však zůstává důležitým faktorem výchovy.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz