Ona

Aspirin by mohl zachránit tisíce životů

Aspirin by mohl zachránit na světě dalších 40 tisíc životů, kdyby ho užívali lidé ohrožení rizikem infarktu, tvrdí britští lékaři.
Analýza více než 300 klinických testů asprinu a dalších léků bránících tvorbě krevních destiček a vzniku krevních sraženin potvrdila, že aspirin snižuje výskyt infarktů a záchvatů mrtvice u pacientů, kteří jsou k nim náchylní.

Avšak jen asi polovině lidí, kterým by prospívala terapie aspirinem a jinými léky bránícími tvorbě krevních destiček, se této terapie dostává.

„Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že aspirin prospívá u většího rozsahu podmínek než se soudilo dříve,“prohlásil Dr. Colin Baigent z britské rady pro lékařský výzkum, který řídil tyto práce. Kdyby dosábyli tito pacienti léčeni, mohlo by se zachránit celosvětově za rok dalších 40 tisíc životů.

Aspirin a léky proti tvorbě krevních destiček se běžně podávají preventivně pacientům, náchylným k infarktu nebo vysoce rizikovým pacientům trpícím cukrovkou, anginou pectoris nebo tvorbou tukových usazenin v cévách.

„I když ho dostávají pacienti, kteří utrpěli infarkt nebo prodělali mrtvičný záchvat, existuje řada nemocných, u nichž k takové události nedošlo, ale u nichž se dá zjistit náchylnost,“ dodává Baigent.

Baigent přisuzuje nedostatečné užívání aspirinu, jednoho z nejpopulárnějších léků světa, nedostatku jasných vodítek. Aspirin může také vyvolávat žaludeční problémy jako je krvácení a vředy, což vysvěluje, proč se neužívá ve větším rozsahu.

Studie, o  níž podává zprávu časopis British Medical Journal, je jedním z nejrozsáhlejších  přehledů o léčení těchto onemocnění. Byly přitom provedeny stovky pokusů u více než 200.000 pacientů.

Badatelé zjistili, že  terapie aspirinem a léky proti tvorbě krevních destiček snižuje nebezpečí infarktů a dalších vážných  srdečních poruch o jednu čtvrtinu a výskyt infarktů, které nemají smrtelné následky o třetinu. Může také omezit méně závažné srdeční poruchy o čtvrtinu.

Zdá se, že podávání aspirinu v nízkých dávkách (75 až 150 miligramů denně je stejně efektivní jako vysoké dávky u dlouhodobé léčby. Podávání dalšího léku bránícího tvorbě krevních destiček může být prospěšné, ale tato strategie by vyžadovala podle Baigenta další výzkum.

Profesor Sir Charles George, lékařský ředitel Britské nadace pro srdeční choroby, která financovala tento výzkum spolu s radou pro lékařský výzkum, prohlásil, že  studie poskytla další důkaz, že aspirin je velmi prospěšný pro lidi s vysokým rizikem