Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aspirin by mohl zachránit tisíce životů

  21:30aktualizováno  21:30
Aspirin by mohl zachránit na světě dalších 40 tisíc životů, kdyby ho užívali lidé ohrožení rizikem infarktu, tvrdí britští lékaři.
Analýza více než 300 klinických testů asprinu a dalších léků bránících tvorbě krevních destiček a vzniku krevních sraženin potvrdila, že aspirin snižuje výskyt infarktů a záchvatů mrtvice u pacientů, kteří jsou k nim náchylní.

Avšak jen asi polovině lidí, kterým by prospívala terapie aspirinem a jinými léky bránícími tvorbě krevních destiček, se této terapie dostává.

„Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že aspirin prospívá u většího rozsahu podmínek než se soudilo dříve,“prohlásil Dr. Colin Baigent z britské rady pro lékařský výzkum, který řídil tyto práce. Kdyby dosábyli tito pacienti léčeni, mohlo by se zachránit celosvětově za rok dalších 40 tisíc životů.

Aspirin a léky proti tvorbě krevních destiček se běžně podávají preventivně pacientům, náchylným k infarktu nebo vysoce rizikovým pacientům trpícím cukrovkou, anginou pectoris nebo tvorbou tukových usazenin v cévách.

„I když ho dostávají pacienti, kteří utrpěli infarkt nebo prodělali mrtvičný záchvat, existuje řada nemocných, u nichž k takové události nedošlo, ale u nichž se dá zjistit náchylnost,“ dodává Baigent.

Baigent přisuzuje nedostatečné užívání aspirinu, jednoho z nejpopulárnějších léků světa, nedostatku jasných vodítek. Aspirin může také vyvolávat žaludeční problémy jako je krvácení a vředy, což vysvěluje, proč se neužívá ve větším rozsahu.

Studie, o  níž podává zprávu časopis British Medical Journal, je jedním z nejrozsáhlejších  přehledů o léčení těchto onemocnění. Byly přitom provedeny stovky pokusů u více než 200.000 pacientů.

Badatelé zjistili, že  terapie aspirinem a léky proti tvorbě krevních destiček snižuje nebezpečí infarktů a dalších vážných  srdečních poruch o jednu čtvrtinu a výskyt infarktů, které nemají smrtelné následky o třetinu. Může také omezit méně závažné srdeční poruchy o čtvrtinu.

Zdá se, že podávání aspirinu v nízkých dávkách (75 až 150 miligramů denně je stejně efektivní jako vysoké dávky u dlouhodobé léčby. Podávání dalšího léku bránícího tvorbě krevních destiček může být prospěšné, ale tato strategie by vyžadovala podle Baigenta další výzkum.

Profesor Sir Charles George, lékařský ředitel Britské nadace pro srdeční choroby, která financovala tento výzkum spolu s radou pro lékařský výzkum, prohlásil, že  studie poskytla další důkaz, že aspirin je velmi prospěšný pro lidi s vysokým rizikem

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...Najdete na iDNES.cz