Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Aromaterapie: voňavý lék pro tělo i duši

  • 9
Voňavé léky existují. Nevěříte? Stačí přičichnout ke správné bylince a utěšíte unavenou mysl. A pokud chcete hýčkat svoji tvář a tělo, spolehněte se na esenciální oleje. Máme pro vás rady, jak je správně používat.

Zkuste recepty našich předků proti únavě. Využívali léčivou sílu rostlin, ke kterým se dnes rádi vracíme. Nemusíte mít doma destilační přístroj a zahradu s bylinkami, abyste získali oblíbenou esenci, když vás zrovna bolí svaly. Stačí mít po ruce aromatický olejíček. Jak vlastně vzniká?

Vonné silice získané destilací z rostlin se spojí s oleji. Nejkvalitnější oleje jsou za studena lisované, aby v sobě uchovaly sílu rostlin. Silice se snadno rozptýlí v prostoru, a proto se využívají do vonných kompozic nebo aromaterapeutických přípravků či parfémů.

Aromatické oleje se využívají k péči o pleť a k masážím. Než si koupíte lahvičku s esencí do aroma lampy nebo masážní olejíček, hledejte na etiketě název rostliny v českém i latinském jazyce a místo původu rostliny. Všímejte si ceny, příliš levné esenciální oleje mohou být syntetické a jejich účinnost je sporná nebo žádná. Odpovídající účinek mají pouze 100% přírodní silice v olejích. V období chřipek je můžete inhalovat (např. máta, eukalyptus) - využijte aroma lampičku nebo položte misku s vodou a pár kapkami na topení.

Ve wellness hotelech se můžete setkat se saunami, v nichž pokládají snítky rostlin na rozpálená kamna. A stejný účinek mají esenciální oleje. Vůně (stačí 10-20 kapek) prostoupí celým tělem a podporuje očistný proces. Při nízkém nebo vysokém krevním tlaku pamatujte na to, že některý olej potíže tlumí a jiný naopak podporuje. Bergamot, litsea cubeba, pomeranč či třezalka mohou zase po slunění způsobit skvrny na kůži. Při výběru vhodné esence se proto poraďte s aromaterapeutem.

Pro tvář

Používání aromaterapie v péči o pleť není příliš rozšířené. Přitom obličejové regenerační oleje dovedou nahradit krémy. Navíc jich spotřebujete míň a mají výraznější účinky. Stačí několik kapek jemně vetřít do vyčištěné suché či vlhké pokožky obličeje, krku a dekoltu. Pokud se obáváte chemických přísad v krémech, u olejů je s jistotou nenajdete. Získávají se destilací a lisováním, a tím pádem si zachovávají všechny účinné látky z rostlin.

Esenciální olej s vitaminy A, E, F a lecitinem má zklidňující účinky a zpomaluje stárnutí suché a citlivé pleti. Esenciální olej s jasmínem rozjasňuje suchou a zralou pleť.

Aromatické esenciální oleje z růžového dřeva, pelargonie a výtažků z lotosu stahují a čistí smíšenou pleť. Olej z lískového oříšku hydratuje.

Výtažky z granátového jablka obnovují přirozenou zásobu vody v pleti a esenciální olej ze zázvoru povzbuzuje pleť oslabenou a unavenou stresem.

Pro tělo

Tělo provoňte masážními oleji. Uvolníte ztuhlé svaly a zjemníte pokožku. Masážní olej nanášejte vždy od kotníků směrem k srdci. Než je použijete, udělejte si test snášenlivosti na předloktí. Silná koncentrace může způsobit alergické reakce. Některé masážní oleje lze použít i ke koupeli. Nakapejte do vody pár kapek oleje a inhalujte. Pomůže vám to k relaxaci po únavném dni nebo k uvolnění dýchacích cest při nachlazení. Samotné esence do koupele nepoužívejte, mohli byste si popálit pokožku.

Esenciální oleje z grapefruitu, hřebíčku a zázvoru podněcují cirkulaci lymfy a podporují vylučování toxinů a vody. Olej vyhlazuje pokožku, aniž by ji příliš zamastil.

Dopřejte si koupel se zklidňujícími účinky vonných esencí ze sladkých mandlí a tropických květin.

Esenciální oleje z levandule, pelargonie a čajovníku uklidňují mysl. Olej z rakytníku,meruňky a brutnáku zvláčňuje pokožku. Přidejte do koupele pár kapek nebo namasírujte unavené svaly.

Krátkou masáží uvolníte ztuhlé svaly. Olejem s vanilkou jemně provoníte pokožku.

Zvláčňující balzám s olejem z heřmánku,bazalky a pelargonie po koupeli. Peeling na tělo vyhlazuje pokožku a šetrný tělový peeling ji zjemňuje a vypne.

Pro duši

Esenciální oleje, které dodávají rostlinám specifickou vůni, mají léčivé vlastnosti. Při stresech a vypětí vám pomohou k uklidnění a psychické pohodě. Stačí, když kápnete do aromalampičky 3 kapky oleje nebo zapálíte voňavou svíčku s uklidňující esencí. Pomáhá levandule, meduňka nebo rozmarýna. Esenciální oleje ale používejte s mírou, některé z nich mohou být ve vyšších koncentracích omamné a při inhalaci mohou způsobit bolest hlavy.

Zapalte si současně dvě svíčky - květinovou a dřevitou, ale daleko od sebe. Výsledná nevšední vůně se pak tvoří uprostřed místnosti.

Smyslná exotická vůně s uklidňujícím heřmánkem, stimulujícím ylangylag a vábivým vetiverem a pižmem.

Rozpusťe ve vaně aromatickou sůl z Mrtvého moře s esenciálními oleji. Zlepšují náladu a pečují o pleť.

Tělové kakaové máslo s esenciálními oleji zlepšuje stav povadlé pokožky s celulitidou. Provoní tělo.