Antiperspiranty a deodoranty: jak se v nich vyznat

Většina z nás denně používá deodorant nebo antiperspirant, a to nás ani nemusí čekat trénink. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a který přípravek vás skutečně ochrání od nechtěného pocení.

Potí se každý. Naštěstí v dnešním době není problém dodržovat osobní hygienu a pomoci si antiperspiranty | foto: Profimedia.cz

Pot je výměškem apokrinních a ekrinních potních žláz, které jsou uloženy ve spodních vrstvách kůže. Ekrinní žlázy bychom našli téměř všude po našem těle. Apokrinní se vyskytují naopak jen v oblasti podpaží, třísel a okolo bradavek. Pot, který produkují apokrinní žlázy, obsahuje bílkoviny a mastné kyseliny, je hustší a má žlutou barvu. Kvůli němu máme často na oblečení žluté skvrny a musíme se potýkat s nepříjemným zápachem.

Ten je způsobený reakcí potu s bakteriemi, které běžně žijí na povrchu kůže. Teplo a vlhko je ideálním prostředím pro jejich množení. To je také důvodem, proč se zápachem bojujeme zejména v oblasti podpaží. I když pocení není rozhodně nic příjemného, rozhodně má své opodstatnění. Pot totiž ochlazuje náš organizmus, aby nedocházelo k jeho přehřívání.

Deodorant vs. antiperspirant

Deodoranty i antiperspiranty fungují odlišným způsobem. Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které zabraňují reakci potu s bakteriemi, které zápach způsobují, antiperspiranty naproti tomu zabraňují samotnému pocení. Pokud však pot ochlazuje naše tělo, není používání přípravků, které zabraňují jeho tvorbě, nebezpečné? Pokud používáme antiperspiranty, zpravidla je aplikujeme jen na oblast podpaží, nikoliv na celé tělo. Omezená tvorba potu v těchto místech tak není nebezpečná, protože tělo je ochlazováno z jiných žláz, které se nacházejí všude po těle.

V současné době se však mluví i o dalších rizicích spojených s používáním antiperspirantů. Často totiž obsahují hliníkové soli, které zablokují potní žlázy, a tím zásadně omezí tvorbu potu. Jenže před časem dostaly nálepku nebezpečných látek, které mohou způsobit dokonce rakovinu prsu. Dermatolog Petr Arenberger však tato tvrzení považuje za nepodložená. „Jednoznačný důkaz o škodlivosti ve smyslu například nádorového bujení nebyl u lidí prokázán. Je to stejné jako úvahy o škodlivosti mobilních telefonů na zdraví. Navíc, výrobky, které přicházejí do styku s kůží, jsou testovány Státním zdravotním ústavem, a tak je zajištěna i jejich dermatologická nezávadnost,“ říká.

V důsledku rostoucích obav z těchto produktů začala řada kosmetických firem nabízet i výrobky, které slibují, že tyto látky neobsahují. Bohužel, v řadě případů je to jen marketingový klam. Výrobci často jako produkty bez obsahu solí označují deodoranty, nikoliv antiperspiranty. Přitom naprostá většina deodorantů tuto složku neobsahuje prostě proto, že jejich úkolem je zabránit zápachu, nikoliv samotnému pocení.

Který přípravek je nejúčinnější?

Pokud se chcete zbavit pouze zápachu a stále ve vás hlodá strach z hliníkových solí, zvolte deodorant. Pokud chcete zabránit nejen zápachu, ale i samotnému pocení, můžete si vybrat ze široké nabídky antiperspirantů. Ty však budou s největší pravděpodobností obsahovat hliníkové složky.

V dnešní době jsou k mání nejrůznější produkty od tuhých přípravků až po výrobky ve spreji. Jaký druh zabrání nechtěnému zápachu nejspolehlivěji? „To nejde jednoznačně říci. Každému vyhovuje něco jiného, záleží tak především na individuální preferenci. Například já používám už přes čtvrtstoletí pánskou Rexonu ve spreji,“ říká doktor Arenberger.

Na trhu bychom však našli i výrobky proti pocení, které se od klasických deodorantů a antiperspirantů zásadně liší. Jsou jimi například Driclor nebo krém EXCIPIAL DeoForte. Oba přípravky můžete zakoupit v lékárnách a slibují, že vás zbaví nadměrného pocení až na jeden týden. „I u těchto výrobků platí, že jsou aplikovány jen na problémové lokality, nikoli na celé tělo. Nemusíme tak mít strach, že by nám ublížily,“ vyvrací obavy Arenberger. Na druhou stranu je i u těchto výrobků nutné počítat s tím, že stejně jako běžné antiperspiranty fungují na principu hliníkových solí.

Poměrně novou kategorii pak tvoří výrobky s příměsí stříbra. „Stříbro neslouží ani tak na snížení intenzity pocení, ale dezinfekci kůže. Ta je kolonizována bakteriemi, které rozkladem potu způsobují zápach,“ vysvětluje dermatolog Petr Arenberger. Není pochyb o tom, že příměs stříbra má v kosmetických výrobcích své opodstatnění. Je však velmi pravděpodobné, že stejnou službu udělají i výrobky, které tuto zázračnou složku neobsahují. Nejlepší cestou, jak vybrat správný výrobek, je nepochybně vyzkoušet ho doslova na vlastní kůži.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...