Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Antidepresiva „zobeme“ čím dál víc, nejsme jen zhýčkaní?

  2:15aktualizováno  2:15
Brát prášky na deprese se v jazyce současné ženy řekne "zobat". Antidepresivům dávají jejich uživatelky roztomilá jména (Lexik, Cíťa, Veselá pilulka) a považují je za kamarády, kteří jim pomáhají přežít. Proč zobe pořád víc z nás a co se nám děje tak strašného, že si dobrovolně ovlivňujeme mozek chemií?
Spotřeba antidepresiv roste, ještě pořád je ale nepřijímáme jako třeba léky na bolesti. Ilustrační foto.

Spotřeba antidepresiv roste, ještě pořád je ale nepřijímáme jako třeba léky na bolesti. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Deprese zahrnuje celou škálu pocitů a stavů, takže se jednak těžko diagnostikuje a za druhé snadno podcení. Jestli začínáte číst tenhle článek s pocitem, že ten, kdo bere antidepresiva na cokoliv slabšího, než jsou sebevražedné sklony, je slaboch a dámička, tak doufám, že vás aspoň trochu znejistím.

"Vždycky jsem si myslela, že ten, kdo má deprese, pořád brečí a je mu smutno. U mě to ale bylo jinak. Naprostý nedostatek energie, apatie, nechuť k sociálním kontaktům: kolik mailů se mi nahromadilo, kolik telefonátů jsem nebrala!" vypráví čtyřicetiletá Moravačka Olga. "Přepadaly mě neodůvodněné záchvaty paniky, vynechávala mi paměť, nemohla jsem se soustředit a kvůli špatné imunitě jsem byla prakticky pořád nemocná."

Psychoterapeutka, ke které se šla poradit, jí doporučila antidepresiva. Od kamarádek, které si v různých životních krizích také vypomohly práškem, měla jen samá pozitivní hlášení, tak souhlasila. Momentálně je dva týdny na citalopramu a od desátého dne užívání cítí znatelnou úlevu.

Co způsobilo sportovní, veselé a společenské Olze takové problémy? "Jsem čerstvě po čtyřicátých narozeninách, nemám děti ani rodinu, pracuju 16 hodin denně, z nedostatku pohybu jsem nabrala 15 kilo navíc a můj přítel je vážně nemocný. To je tak v kostce."

Poměrně velká kostka. Řeklo by se, že když necháte svůj život dojít tak daleko do slepé uličky, že se pak nemůžete divit. Jenže to je většinou vidět jen zvenčí. Špatné změny se nám dějí postupně a my samy je zpozorujeme až ve chvíli, kdy přerostou únosnou mez a organismus vyšle varovný signál. Třeba ve formě lehčí deprese.

Neviditelná nálož

Druhý případ je o rok starší Daniela, které se z pohledu rodiny nebo kamarádek nic dramatického nedělo. K užívání antidepresiv přispělo komplikované dětství, které ve své hlavě zametla až dozadu.

Po návratu z porodnice potřebuje vaše žena maximální porci empatie

Před třemi lety se přestěhovala s manželem a dvěma zdravými a chytrými dětmi do nového domu, a protože její muž vydělával dost, zůstala doma, i když byly obě děti ve školce a posléze ve škole. Jenže, a to prostě zvenku vidět není, vinou porouchaného vztahu se svojí matkou trpěla pocitem, že sama jako máma selhává.

Přímý zásah

Třetí a poslední příběh zastupuje všechny ženy, které se pomocí prášků na deprese vyrovnávají s životními ranami.

"Antidepresiva jsem v životě brala dvakrát. Poprvé, když mi umírala máma, já měla roční dítě, táta se hroutil a manžel musel chodit do práce." Pětatřicetiletá Markéta v té době užívala neurol nebo diazepam: "Zobnete, zapijete, počkáte pět minut. Efekt je okamžitý. Když tohle trápení skončilo, už jsem prášky nepotřebovala a jela dál jako motorová myš. Pak mi doktoři sdělili, že moje druhé dítě je vážně nemocné. Brečela jsem tak dlouho, až mi kamarádka lékařka řekla, že se na mě nedá koukat a na co čekám."

Víte, co jíte?

Když přijde řeč na antidepresiva, doslechnete se spoustu mýtů. K faktům se automaticky lepí i názory lidí, takže pro jedny jsou jed, pro druhé božská mana. Proto nám o nich základní informace podá psychiatrička MUDr. Petra Holanová.

CO JSOU VLASTNĚ ANTIDEPRESIVA?
Je to skupina léků různé chemické struktury. Fungují tak, že upravují v mozku hladiny takzvaných neurotransmiterů (serotonin, noradrenalin, dopamin). To jsou látky, které přenášejí nervové vzruchy. První antidepresiva se předepisovala už v 50. letech 20. století a dodnes se jimi léčí především těžké depresivní stavy. Novější generace léků překonávají ty starší nikoliv v účinnosti, ale hlavně v lepší snášenlivosti a menším množství nežádoucích účinků.

JAKÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY U NICH HROZÍ?
To záleží na typu léků a mohou se od sebe lišit. V současnosti nejpředepisovanější antidepresiva jsou léky ze skupiny označované SSRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), které lidé obecně dobře snášejí a jejich nejčastější nežádoucí účinky se týkají zažívání (nausea, zvracení, průjem), pak to mohou být poruchy spánku a poruchy sexuálních funkcí (s ovlivněním erekce, ejakulace, vymizení orgasmu).

ZA JAK DLOUHO ZABEROU A JAK DLOUHO JE MUSÍME BRÁT?
Nástup účinku antidepresiv trvá průměrně 2 -3 týdny. K doléčení depresivních potíží se doporučuje podávat je nejméně půl roku. Léčba by měla být ukončena postupně, nikoliv naráz, aby nedošlo k rozvoji 'syndromu z vysazení'. Doporučuje se nesnižovat je rychleji než o 25 % dávky za týden.

Chemie lopatou?

Monstrózní množství u nás zkonzumovaných anitdepresiv ale signalizuje problém. Přestože život není peříčko a moderní doba je na psychiku náročná, není těch prášků nějak moc? Nepředepisují je doktoři příliš snadno a na požádání? Neříkáme si o ně ve chvíli, kdy bychom to ještě zvládly, ale protože 'zobe' celý Hollywood a navrch půlka kamarádek, tak proč ne i já?

Je plně na lékaři nebo lékařce, aby poznal nebo poznala, kdo je zralý na léky proti depresím. "Pacienti, kterým antidepresiva předepíšu, jsou nervově labilnější než ostatní lidé, jsou slabší povahy s malým sebevědomím a introverti."

Pražská lékařka Kristina nechce házet všechny do jednoho pytle, ale v její ordinaci tomu tak prý je. "Nepozná se to hned, navenek jsou to silné osobnosti, ale nakonec vždycky objevíme problém, který trvá dlouho a roste jako kynuté těsto. Utlačuje racionální myšlení, až je nakonec ten člověk neschopný věcného řešení problému."

A co říká na hypotézu, že lékaři předepisují antidepresiva příliš snadno? "Samozřejmě nejdřív nabídnu pacientce pomoc psychologa, ale většinou chtějí rychlé řešení. Takže to dobře zvážím, a pokud je to adekvátní, prášky předepíšu." Což by znamenalo, že důvod vysokého prodeje antidepresiv je u nás, pacientek. My si o ně aktivně říkáme.

Zobu, no a?

Přestože spotřeba antidepresiv roste, ještě pořád je nepřijímáme jako třeba léky na bolesti. Jsou pořád zahalená částečně do pohrdání (Kdybys radši naštípala fůru dříví, bylo by po špatný náladě.) nebo odstupu (Jsi blázen? Nejsi nebezpečná?).

"Patřím mezi lidi, kteří otevřeně a bez skrupulí přiznávají, že berou prášky na deprese. Uvědomuju si, jak strašně mi bylo před tím a jak dobře mi je teď. Nechápu, proč bych měla tutlat, co mi pomohlo," říká Daniela, o které už byla řeč. "Reakce jsou různé. Někdo je překvapený, protože já jsem nevypadala ani nevypadám na oběť životních nejistot. Tělo klame. Někdo je rád, že je mi lépe, a někdo to bere s despektem, že jsem měla svoje problémy zvládnout silou vůle."

Rychlá pomoc

Postoj těch, které nezobou, je jasný: Je to zbytečné, stačí si život lépe zorganizovat zvládnout se dá všechno. Argument z druhé strany zní: Když vím, že už nemůžu, tak nač se mám dál trápit?

Ilustrační fotografie

Proč se tyhle dvě skupiny nikdy nepochopí? Protože, přesně v duchu přísloví, sytý hladovému nevěří. My, které nezobeme, jsme nikdy nebyly v takovém stavu, aby nás to dohnalo k psychiatrovi.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Jak bojovat se stresem a problémy? Máte lepší návod než pilule?  Přidejte se k diskusi zde.

Oněnka z Kavárničky

Což může být způsobeno faktem, že náš život je snadný (jak argumentují 'zobačky'), může to být i tím, že jsme psychicky odolnější (což si o sobě myslíme my samy), ale já si dovolím ještě jednu hypotézu.

Je bez debat, že musíme zvládnout hodně. Ale je taky pravda, že většinu svého nákladu si na záda vážeme samy. Tudíž stačí něco odhodit. To si ale uvědomíme jen tehdy, pokud nejsme ve svých problémech ponořené až po bradu.

Pointa? Důležitá je prevence. Postavte se k hrozící epidemii depresí podobně jako k chřipce a braňte se předem. Nenechte se nikým a ničím dusit ani okrádat o radost ze života. Když pak přijde opravdu velká rána, můžete se na antidepresiva obrátit jako na přítele v nouzi, nechat si pomoct a pak jít zase sama dál. Tak by se ke všem těm 'veselým pilulkám' asi mělo přistupovat, abychom je brzy nejedli jako chleba.

"Zobete" antidepresiva?

celkem hlasů: 18848

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 7198
Ano 6073
Výjimečně 5577


Nejčtenější

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

V manželství jsou lidé šťastnější a žijí déle, ukázal výzkum.
Příběh Ondřeje: Žena mě má za malé dítě, nemám chvíli klidu

Už se pomalu blížím důchodu a jak jsem se na něj vždycky těšil, tak si poslední dobou říkám, že snad budu pracovat, dokud nepadnu. Aspoň v té práci nemusím být...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Další z rubriky

Svatava Maradová, šéfka Pozemkového úřadu
Šéfka pozemkového úřadu: Myslela jsem si, že v roce 2017 budeme dál

Dvacet let byla manažerkou v soukromé firmě. Ve čtyřiceti udělala Svatava Maradová životní kotrmelec: vystudovala dvě vysoké školy, porodila třetí dítě a stala...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky
Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky

Každá žena touží po tom ráno odejít z domu a večer se vracet se stejně dobře vypadajícím makeupem. Ať už vás během dne p... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.