Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amišové mají recept proti obezitě

  0:01aktualizováno  0:01
Nedávný výzkum amišské náboženské komunity, která žije ve 22 státech USA a Kanadě v odloučení od moderního světa a jejíž životní styl se za 150 let příliš nezměnil, dokazuje, že amišové mají výrazně nižší úroveň obezity než ostatní obyvatelé USA.

Dvě třetiny dospělých Američanů trpí nadváhou, téměř třetina (31 procent) z nich spadá do kategorie obézních.

Obezita, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) pokládá za globální ohrožení, neboť jejím důsledkem mohou být kardiovaskulární choroby, cukrovka i jiné nemoci, v USA výrazně zasahuje i mladou populaci.

Tým amerických vědců, který studoval amišskou komunitu v kanadském Ontariu a své výsledky uveřejnil v lednovém vydání časopisu Medicine and Science, zjistil, že u této sledované skupiny 98 dospělých amišů ve věku 18-75 let je míra obezity u mužů nulová a u žen činí devět procent.

Vycházeli přitom z klasického indexu tělesné hmotnosti (BMI), který vyhodnocuje poměr výšky a váhy jednotlivce (hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech). Je-li BMI nad 30, je osoba považována za obézní.

Index BMI si
spočítejte
ZDE

Přitom amišové se nijak neomezují ve spotřebě takových jídel, která lékaři doporučují zredukovat, a to včetně rafinovaného cukru, tučného masa, sladkostí a podobně. Na jejich stole však nikdy nechybí čerstvá zelenina či ovoce, většinou vypěstované na vlastní farmě.

Jak uvedl profesor sportovní medicíny a vedoucí týmu David Bassett, amiští muži denně ušli v průměru 18 000, ženy 14 000 kroků, což je vysoko nad celoamerickým průměrem (podle jedné starší studie univerzity v kalifornském Berkeley prý průměrný Američan ujde za rok jen 120 kilometrů, tedy pouhých 2,2 kilometru týdně, čili zhruba 300 metrů denně).

I obraz pracovního týdne amišů je podstatně jiný než u převažující americké většiny, kde se stále více projevuje sedavý způsob zaměstnání.

Amiští muži v průměru trávili deset hodin týdně fyzicky náročnou činností (kopání, rytí, házení balíků slámy), ženy 3,5 hodiny. Kromě toho muži se 43 hodin týdně zabývali mírně náročnou prací, ženy zhruba 39 hodin (práce na zahradě, krmení dobytka, ruční praní prádla).

Zároveň profesor Bassett zjistil, že ty amišské komunity, které upustily od tradiční práce v zemědělství a zabývají se méně fyzicky namáhavou aktivitou (například zpracováním dřeva a řemeslnou výrobou), vykazují vyšší úroveň obezity.

Jak uvedl list Los Angeles Times, například amišové v ohijském okrese Holmes trpí nadváhou podobně jako většinové obyvatelstvo USA.

"Je to trochu směšné, jezdíme do práce, tam většinou sedíme, pak jedeme do fitcentra, abychom cvičili. A doma zas sedíme hodiny u televize nebo před počítačem. Usilovně se snažíme odstranit fyzickou činnost z denního života a zároveň se s podobným úsilím pokoušíme k ní vrátit. Amišové to zvládají lépe," konstatoval Bassett.

Nicméně amišové představují v celoamerické společnosti extrém a nedá se předpokládat, že by ostatní Američané následovali jejich příkladu a tvrdě pracovali v zemědělství, orali s koňmi, odmítali elektřinu či automobil, zkrátka žili v podmínkách někdy z období poloviny 19. století...

"Čas se nedá vrátit, ale příklad amišů ukazuje význam fyzické aktivity při předcházení obezity," poznamenal Michael Goran, profesor z Kalifornské univerzity, v deníku Los Angeles Times.

"Stěží můžeme kopírovat životní styl amišů, ale můžeme spoluvytvářet prostředí, aby lidé byli spontánně aktivnější. Vždyť často na našich předměstích nejsou ani chodníky," uvedla Judith Sternová z Amerického sdružení pro obezitu.

Před časem zveřejnil deník Boston Globe, že USA ročně věnují na výstavbu silniční infrastruktury 25 miliard dolarů, ale z toho jen jedno procento jde na zařízení pro chodce...

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Meditujte, objímejte se, jezte kaši. Sedm ranních zvyků pro lepší den

(Ilustrační foto)

Je jedno, jestli vás ráno naplňuje nadějí, nebo spíš zoufalstvím. V každém případě platí, že začátek dne dokáže...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

Najdete na iDNES.cz