Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alzheimerova nemoc: zloděj paměti i schopností

  1:00aktualizováno  1:00
Paní Růžena Hynaisová fascinovala své vnuky a pravnuky líčením neuvěřitelných a také nepravděpodobných příhod. Nepoznávala své děti, a naopak o chlapci, kterého viděla poprvé, prohlásila, že od poslední návštěvy pěkně vyrostl.
S člověkem, který má Alzheimerovu chorobu, je třeba komunikovat zvlášť ohleduplně. Ilustrační foto.

S člověkem, který má Alzheimerovu chorobu, je třeba komunikovat zvlášť ohleduplně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Přeplněný mozek a Alzheimerova nemoc
Vědci: Alzheimer rychleji ničí vzdělané lidi

Svou dceru, která se o ni spolu s manželem a dalšími členy rodiny velmi pěkně starala, podezírala, že ji okrádá o různé předměty. ¨

Když jí šli příbuzní nakoupit, téměř vždy je žádala o nové punčochy, protože prý žádné nemá. Když ve svých 84 letech zemřela, objevily její děti punčoch plnou skříň.

Tato žena, stejně jako dalších sto tisíc obyvatel České republiky, měla Alzheimerovu chorobu.

Když odumírají mozkové buňky...
Německý neurolog Alois Alzheimer pitval v roce 1906 mozek ženy, která trpěla demencí. Objevil zvláštní shluky a nepravidelné uzlíky mozkových buněk, které jsou pro tento druh demence charakteristické.

Z neznámého důvodu se začnou u lidí vysokého věku mozkové buňky poškozovat, po 65. roce u každého dvacátého, ale po 80. roce již u každého pátého.

Vzruchy v mozku se špatně přenášejí, a nemocný tak začíná nejen zapomínat, co měl k obědu, ale nedovede ani sečíst jednotlivé položky při nákupu, neví, jak uvařit kávu, jak se obléci.

S nemocí se mění i jeho chování: z kdysi příjemného člověka se stává podrážděný, agresivní nebo podezíravý egocentrista. I takto nemocný člověk totiž tuší, že se děje něco nepříznivého, ale nechápe již proč a co.

Jaké má nemocný a potažmo i jeho rodina možnosti? Alzheimerova choroba se vyléčit zatím nedá, pacienti však mohou užívat léky, které průběh nemoci alespoň zmírní.

Používají se takzvaná kognitiva, která v počátečních stadiích nemoci zlepšují takzvané kognitivní funkce - tedy myšlení, paměť, orientaci nebo schopnost plánovat.

Tyto léky se ještě mohou doplnit o antidepresiva, protože deprese Alzheimerovu chorobu často doprovází.

Včasná diagnóza může prodloužit život
Léky, které jsou dnes k dispozici, jsou určeny především pro počáteční stadia tohoto onemocnění. "Čím je onemocnění pokročilejší, tím je pak menší šance ho pozastavit, zpomalit. Proto je tak důležitá včasná diagnóza," vysvětluje Iva Holmerová, ředitelka České alzheimerovské společnosti.

Dodává, že je to problém, který se dá a má řešit. "Oddalováním člověk určitě nepomůže sobě ani svému blízkému. V případě, že lidé objeví i mírnou poruchu paměti, je dobré nic neodkládat a obrátit se na naši poradenskou linku 283 880 346. Tam jim mezi osmou a dvacátou hodinou od pondělí do neděle může poradit naše psycholožka nebo mu řekneme, kam je možné se obrátit."

Pro nemocné a jejich blízké existuje i projekt Bezpečný návrat. Pacienti s Alzheimerovou chorobou se totiž občas mohou ztratit, odcestují na jim neznámé místo a nedovedou se vrátit domů.

Za několik desítek korun dostane pacient plastový náramek s nápisem "Prosím pomozte mi a volejte číslo 283 880 346". Operátorce na lince s nepřetržitým provozem stačí sdělit číslo vytištěné na náramku a operátor už pak zavolá rodinným příslušníkům, kteří si pro babičku nebo maminku přijedou.

Mohu se nemoci vyhnout?
Vědci stále pátrají po příčinách vzniku této choroby a jedním z vysvětlení je tvorba shluků betaamyloidu, jinak tělu neškodné bílkoviny. Předpokládá se, že na začátku chorobného procesu se tato bílkovina začne ukládat mezi mozkovými buňkami, které pak odumírají.

Asi v deseti procentech případů se dá vznik těchto shluků vysvětlit přítomností jedné ze tří genových mutací. Pokud nákladné genetické testy prokážou její přítomnost, neznamená to ještě, že dotyčný Alzheimerovou chorobou onemocní. Je to jen faktor, který pravděpodobnost jejího vzniku zvyšuje.

Dalším nepříznivým faktorem je výskyt choroby u blízkých příbuzných, a to u takzvané presenilní formy, tedy nemoci objevené před 65. narozeninami. Ta má obvykle rychlejší a nepříznivější průběh. Onemocní častěji ženy, což by se dalo vysvětlit i tím, že zkrátka žijí déle.

Nemoci předejít nelze, ale zdravým životním stylem a cvičením paměti a myšlení se posílí tělo a mozek, které pak nemoci déle odolávají. Prevencí je konzumace čerstvé zeleniny, ovoce, vlákniny, olejnatých ryb, vyhýbání se živočišným tukům a cukrům, dostatek pohybu, ale vždy s ohledem na individuální zdravotní stav člověka.

Jak pečovat o blízkého s Alzheimerem

1. Podporujte samostatnost
Je důležité zachovat co nejdéle soběstačnost nemocného, podporujte ho v jeho snaze nakoupit si, uvařit a obléci se sám. Napište spolu lístečky, jako například návod na uvaření kávy nebo seznam důležitých telefonních čísel.

2. Upravte bydlení
Odstraňte z bytu nebezpečné předměty, zbavte byt vratkých židlí a pohyblivých koberečků, na kterých senior může snadno uklouznout. Opatřete babičce noční světlo, aby se mohla i v noci po bytě pohybovat bezpečně, třeba na fotobuňku.

3. Zajistěte bezpečí
V koupelně namontujte madla, sežeňte omezovač teploty vody na baterii, nainstalujte hlásič požáru. Po dohodě s nemocným mu pořiďte od alzheimerovské společnosti náramek, který pomůže zbloudilého pacienta vrátit domů.

4. Komunikujte ohleduplně
Při Alzheimerově chorobě je změněné vnímání a mnozí nemocní mají obtíže nalézt vhodné slovo, proto bývá někdy rozhovor s nimi náročný. Mluvte zřetelně v jednoduchých větách, ptejte se vždy jen na jednu věc, abyste nemocného nezmátli. Buďte laskaví, v posledním stadiu, kdy nemocný již nekomunikuje slovně, za vás hovoří mimika, gesta, pohlazení.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz