Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alzheimerova nemoc: zloděj paměti i schopností

  1:00aktualizováno  1:00
Paní Růžena Hynaisová fascinovala své vnuky a pravnuky líčením neuvěřitelných a také nepravděpodobných příhod. Nepoznávala své děti, a naopak o chlapci, kterého viděla poprvé, prohlásila, že od poslední návštěvy pěkně vyrostl.
S člověkem, který má Alzheimerovu chorobu, je třeba komunikovat zvlášť ohleduplně. Ilustrační foto.

S člověkem, který má Alzheimerovu chorobu, je třeba komunikovat zvlášť ohleduplně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Přeplněný mozek a Alzheimerova nemoc
Vědci: Alzheimer rychleji ničí vzdělané lidi

Svou dceru, která se o ni spolu s manželem a dalšími členy rodiny velmi pěkně starala, podezírala, že ji okrádá o různé předměty. ¨

Když jí šli příbuzní nakoupit, téměř vždy je žádala o nové punčochy, protože prý žádné nemá. Když ve svých 84 letech zemřela, objevily její děti punčoch plnou skříň.

Tato žena, stejně jako dalších sto tisíc obyvatel České republiky, měla Alzheimerovu chorobu.

Když odumírají mozkové buňky...
Německý neurolog Alois Alzheimer pitval v roce 1906 mozek ženy, která trpěla demencí. Objevil zvláštní shluky a nepravidelné uzlíky mozkových buněk, které jsou pro tento druh demence charakteristické.

Z neznámého důvodu se začnou u lidí vysokého věku mozkové buňky poškozovat, po 65. roce u každého dvacátého, ale po 80. roce již u každého pátého.

Vzruchy v mozku se špatně přenášejí, a nemocný tak začíná nejen zapomínat, co měl k obědu, ale nedovede ani sečíst jednotlivé položky při nákupu, neví, jak uvařit kávu, jak se obléci.

S nemocí se mění i jeho chování: z kdysi příjemného člověka se stává podrážděný, agresivní nebo podezíravý egocentrista. I takto nemocný člověk totiž tuší, že se děje něco nepříznivého, ale nechápe již proč a co.

Jaké má nemocný a potažmo i jeho rodina možnosti? Alzheimerova choroba se vyléčit zatím nedá, pacienti však mohou užívat léky, které průběh nemoci alespoň zmírní.

Používají se takzvaná kognitiva, která v počátečních stadiích nemoci zlepšují takzvané kognitivní funkce - tedy myšlení, paměť, orientaci nebo schopnost plánovat.

Tyto léky se ještě mohou doplnit o antidepresiva, protože deprese Alzheimerovu chorobu často doprovází.

Včasná diagnóza může prodloužit život
Léky, které jsou dnes k dispozici, jsou určeny především pro počáteční stadia tohoto onemocnění. "Čím je onemocnění pokročilejší, tím je pak menší šance ho pozastavit, zpomalit. Proto je tak důležitá včasná diagnóza," vysvětluje Iva Holmerová, ředitelka České alzheimerovské společnosti.

Dodává, že je to problém, který se dá a má řešit. "Oddalováním člověk určitě nepomůže sobě ani svému blízkému. V případě, že lidé objeví i mírnou poruchu paměti, je dobré nic neodkládat a obrátit se na naši poradenskou linku 283 880 346. Tam jim mezi osmou a dvacátou hodinou od pondělí do neděle může poradit naše psycholožka nebo mu řekneme, kam je možné se obrátit."

Pro nemocné a jejich blízké existuje i projekt Bezpečný návrat. Pacienti s Alzheimerovou chorobou se totiž občas mohou ztratit, odcestují na jim neznámé místo a nedovedou se vrátit domů.

Za několik desítek korun dostane pacient plastový náramek s nápisem "Prosím pomozte mi a volejte číslo 283 880 346". Operátorce na lince s nepřetržitým provozem stačí sdělit číslo vytištěné na náramku a operátor už pak zavolá rodinným příslušníkům, kteří si pro babičku nebo maminku přijedou.

Mohu se nemoci vyhnout?
Vědci stále pátrají po příčinách vzniku této choroby a jedním z vysvětlení je tvorba shluků betaamyloidu, jinak tělu neškodné bílkoviny. Předpokládá se, že na začátku chorobného procesu se tato bílkovina začne ukládat mezi mozkovými buňkami, které pak odumírají.

Asi v deseti procentech případů se dá vznik těchto shluků vysvětlit přítomností jedné ze tří genových mutací. Pokud nákladné genetické testy prokážou její přítomnost, neznamená to ještě, že dotyčný Alzheimerovou chorobou onemocní. Je to jen faktor, který pravděpodobnost jejího vzniku zvyšuje.

Dalším nepříznivým faktorem je výskyt choroby u blízkých příbuzných, a to u takzvané presenilní formy, tedy nemoci objevené před 65. narozeninami. Ta má obvykle rychlejší a nepříznivější průběh. Onemocní častěji ženy, což by se dalo vysvětlit i tím, že zkrátka žijí déle.

Nemoci předejít nelze, ale zdravým životním stylem a cvičením paměti a myšlení se posílí tělo a mozek, které pak nemoci déle odolávají. Prevencí je konzumace čerstvé zeleniny, ovoce, vlákniny, olejnatých ryb, vyhýbání se živočišným tukům a cukrům, dostatek pohybu, ale vždy s ohledem na individuální zdravotní stav člověka.

Jak pečovat o blízkého s Alzheimerem

1. Podporujte samostatnost
Je důležité zachovat co nejdéle soběstačnost nemocného, podporujte ho v jeho snaze nakoupit si, uvařit a obléci se sám. Napište spolu lístečky, jako například návod na uvaření kávy nebo seznam důležitých telefonních čísel.

2. Upravte bydlení
Odstraňte z bytu nebezpečné předměty, zbavte byt vratkých židlí a pohyblivých koberečků, na kterých senior může snadno uklouznout. Opatřete babičce noční světlo, aby se mohla i v noci po bytě pohybovat bezpečně, třeba na fotobuňku.

3. Zajistěte bezpečí
V koupelně namontujte madla, sežeňte omezovač teploty vody na baterii, nainstalujte hlásič požáru. Po dohodě s nemocným mu pořiďte od alzheimerovské společnosti náramek, který pomůže zbloudilého pacienta vrátit domů.

4. Komunikujte ohleduplně
Při Alzheimerově chorobě je změněné vnímání a mnozí nemocní mají obtíže nalézt vhodné slovo, proto bývá někdy rozhovor s nimi náročný. Mluvte zřetelně v jednoduchých větách, ptejte se vždy jen na jednu věc, abyste nemocného nezmátli. Buďte laskaví, v posledním stadiu, kdy nemocný již nekomunikuje slovně, za vás hovoří mimika, gesta, pohlazení.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

OBRAZEM: Britka je závislá na plastikách, utratila za ně miliony

Aimi Venessová

Třiačtyřicetiletá Aimi Venessová z britského Východního Sussexu pracovala jako tanečnice, a tak si v 25 letech poprvé...Najdete na iDNES.cz