Alzheimerova choroba postihuje většinou osoby starší 60 let.

Alzheimerova choroba postihuje většinou osoby starší 60 let. | foto: Profimedia.cz

Alzheimerova choroba

  • 9
Alzheimerova choroba je primárně degenerativní postižení mozku, což způsobuje poruchu a úpadek jeho činností. Jedná se o nejčastější demenci vůbec.

Jaké jsou příznaky alzheimerovy nemoci?
Průběh nemoci je pomalý, s postupně se objevujícími příznaky. Prvními příznaky jsou poruchy paměti a ztráta schopnosti se učit. Postupem času dochází ke ztrátě schopnosti řešit běžné denní úkoly, zhoršené orientace v čase a prostoru, ke změnám osobnosti, nálady a chování. Stav se postupně zhoršuje, až dochází k naprosté ztrátě soběstačnosti a plné závislosti na okolí. Rizikové faktory přispívající ke vzniku této nemoci jsou věk (čím vyšší věk tím větší riziko), míra vzdělanosti (vzdělanější lidé mají nižší pravděpodobnost výskytu), otřesy mozku jako jsou údery, jistou roli hrají také dědičné faktory.

Koho se tato nemoc týká?
Postihuje především starší lidi. Ve věkové skupině 65letých je výskyt 2 až 3 procenta a ve věkové skupině 80letých se udává, že až polovina obyvatelstva má nějaký stupeň Alzheimerovy nemoci. Ale občas se také vyskytuje vzácnější forma onemocnění, postihující mladší lidi kolem 40. až 50. roku života.

Prevence a léčba
Onemocnění nelze zcela vyléčit, ale můžeme včasným rozpoznáním a léčbou zpomalit její vývoj a zlepšit pacientův stav na tolik, aby byl soběstačnější. V raných stádiích nemoci se podávají kognitiva – což jsou látky které brání odbourávání acetylcholinu, který je nezbytný pro přenos nervových signálů.

Dalšími léky odstraňujícími nepříjemné příznaky jsou neuroleptika (zmírňují agresivitu a neklid), antidepresiva (potlačují příznaky deprese), hypnotika (léčí poruchy spánku) a anxiolytika (tlumí úzkost). Nejdůležitější je však rodinné zázemí a péče okolí. Jedná se nejen o fyzickou poruchu, ale nemoc se rozvíjí také při opomíjené psychické podpoře.