Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čím nahradit mléko? Vyzkoušejte nápoj z mandlí, rýže nebo máku

  • 14
Alternativy kravského mléka jsou stále populárnější. Podívejte se s námi na přednosti těchto nápojů a naučte se některé z nich vyrobit doma.

Předznamenejme však, že žít zdravě nemusí nutně znamenat vyřadit ze svého jídelníčku mléčné produkty. „Nahradit kravské mléko doporučuji spíše těm, kteří na něj mají diagnostikovanou alergii. Těm, kteří mají pouze alergii na laktózu bych radila vyzkoušet mléko bez laktózy,“ říká nutriční terapeutka Monika Tělupilová. „Příznaky netolerance se mohou projevovat trávicími obtížemi, jako je nadýmání a průjem. To jsou ale velmi nespecifické příznaky a je vhodnější se nechat vyšetřit u lékaře.“ 

Pokud však hledáte, čím kravské mléko nahradit, přinášíme přehled jeho alternativ.

1. Kozí mléko

Kozí mléko má z pohledu základních živin velmi podobné hodnoty jako kravské. Podle Moniky Tělupilové je však právě proto ideální alternativou. „Z živočišného mléka naše tělo lépe využívá vápník. Navíc je kozí mléko zdrojem bílkovin, jejichž obsah je v rostlinných mlékách s výjimkou sójového téměř nulový,“ říká.

Kozí mléko obsahuje zhruba o 10 procent méně laktózy. To z něj ovšem ještě nedělá vhodnou potravinu pro osoby, které trpí její intolerancí. Naopak dobrou alternativou je pro ty, kteří mají alergii na mléčnou bílkovinu kasein. Obsahuje totiž méně alfa-s1 kaseinu, tedy alergenu kravského mléka. Kromě toho má celkově menší tukové částečky, což je typické i pro mateřské mléko. Z tohoto důvodu je lépe stravitelné a může pomoci při trávicích obtížích. Bohužel, řada osob se nemůže přenést přes typický zápach kozího mléka, proto se přiklání k mlékům rostlinným.

2. Sójové nápoje

Podle platné evropské legislativy se v Česku může označovat jako mléko pouze produkt z mléčných žláz savců. Proto nápoje ze sóji, mandlí nebo rýže nejsou na obalech označeny jako mléka, i když se pro ně toto pojmenování mezi lidmi všeobecně vžilo.

Sójové nápoje jsou dnes už běžně dostupné nejen ve specializovaných prodejnách, ale například také v supermarketech, a dokonce je začaly nabízet i mnohé kavárny. Protože není živočišného původu, stalo se sójové mléko oblíbenou náhradou mléka pro vegany. Ovšem stejně jako na kravské mléko může i konzumace produktů ze sóji vyvolat alergickou reakci. Pro osoby, které jí trpí, je konzumace sójových nápojů nevhodná, stejně jako pro ty, kteří se léčí se štítnou žlázou.

„Sójové nápoje jsou rozhodně dobrou volbou pro ty, kteří nepijí kravské mléko. Přináší tělu totiž bílkoviny v obdobném množství a obsahuje dokonce i vápník. V těchto nápojích však bývá poměrně dost přidaného cukru, doporučuji proto vybírat především ty, které nejsou doslazovány. Vyhnula bych se také sušeným sójovým nápojům, které ve většině případů nemají vhodné složení,“ radí nutriční terapeutka Monika Tělupilová.

3. Mandlové mléko

Jak si vyrobit doma rostlinné mléko?

Mandlové mléko

Ingredience: 250 g mandlí, 1 l vody
Postup: Nechte mandle namočené přes noc. Poté vodu slijte a zalijte litrem čisté vody. Vložte do mixéru a mixujte na plný výkon klidně i několik minut. Měla by vzniknout bílá tekutina, kterou na závěr přefiltrujte přes jemné sítko nebo plátýnko. Můžete dosladit například medem nebo datlemi. Zbylá mandlovou drť se dá použít do ovesné kaše nebo při pečení.

Stejným způsobem můžete připravit také makové a rýžové mléko. Na makové použijte ingredience v poměr 150 gramů máku na litr vody. Rýžové připravte ze 100 gramů vařené rýže a litru vody. 

Tento druh nápoje si nepleťte se sójovým mlékem s příchutí mandlí. Mandlové mléko není vyrobeno ze sóji, ale přímo z oříšků. Stejně jako jiné rostlinné nápoje se chutí mléku příliš nepodobá. K dostání je v některých prodejnách zdravé výživy, avšak vyrobit ho můžete velmi snadno i doma. Při současných cenách ořechů to však nemusí být až taková výhoda.

Na rozdíl od kravského mléka obsahuje mandlové mléko méně bílkovin. Na druhou stranu má nižší energetickou hodnotu a neobsahuje nasycené tuky ani cholesterol. Menší množství bílkovin vyvažuje bohatou zásobou vitaminů E, D a B, i obsahem minerálů, jako je hořčík, sodík nebo fosfor.

4. Rýžové nápoje

V prodejnách zdravé výživy jsou dnes běžně k dostání také rýžové nápoje, které však můžete obdobným způsobem jako mandlové mléko vyrobit i doma. Stejně jako většina rostlinných alternativ neobsahují rýžové nápoje téměř žádné bílkoviny, avšak sacharidů mají více než kravské mléko. Jsou dobrým zdrojem vitamínů skupiny B a celé řady minerálních látek, jako  je draslík, vápník a hořčík. Výrobci do rýžových nápojů velmi často přidávají také rostlinné oleje a obohacují je o některé další vitaminy. 

5. Makové mléko

Makové mléko není žádnou novinkou, avšak v běžně dostupných prodejnách ho budete hledat jej stěží. Nejjednodušší cestou jak získat tento nápoj nabitý zdravím je tedy domácí výroba. Mák je velmi bohatým zdrojem vápníku. Ve 100 gramech ho obsahuje až 1 500 miligramů, což je téměř třináctkrát více, než obsahuje mléko. Kromě toho je také zdrojem velkého množství minerálních látek, jako je železo, fosfor, draslík nebo hořčík, a vitaminy skupiny B a C. I přes řadu pozitivních účinků na naše zdraví není příliš mnoho způsobů, jak mák zařadit do našeho jídelníčků. Připravit z něj nápoj tak může být rozhodně dobrou volbou.

Kdo věří, dokáže

- zaběhnout naši trať zvládnete také

V dubnu jsme si pro vás přichystali závod v Ostravě, který vyniká domácí atmosférou i občerstvením, zaregistrujte se nyní a získejte i tričko s běžeckou tématikou „Kdo věří, dokáže...“.