Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alkoholu se oddává stále více Čechů. I žen a dětí

  1:00aktualizováno  1:00
Patříme trvale mezi národy s nejvyšší spotřebou alkoholu. Podle posledních statistik začínají dokonce české děti s alkoholem nejdříve a v konzumaci jsou na třetím místě po Dánsku a Rakousku.
Dva mladí lidé pijí alkohol.

Dva mladí lidé pijí alkohol. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
České děti sahají po alkoholu jako první v Unii
V Česku přibývá alkoholiků
Mladé Čechy ničí alkohol

Před časem skončili ve Vsetíně dva chlapci s více než třemi promile alkoholu v krvi, jeden z nich musel být dokonce hospitalizován na ARO místní nemocnice.

Taková situace je stále častější, přitom právě dětem a dospívajícím alkohol ubližuje podstatně víc než jejich rodičům.

Chleba, máslo, rum
Že je závislost na alkoholu narůstajícím problémem a že se týká i dětí, potvrzuje i vedoucí lékař ženské protialkoholní léčebny Václav Dvořák.

"Otravy alkoholem jsou vnímány jako běžné a považují se za součást životního stylu. Bohužel to bude přinášet problémy u lidí stále nižšího věku," říká.

K jeho tvrzení se přiklání i Karel Nešpor, primář protialkoholní léčebny v Bohnicích.
Uvádí odstrašující příklad: "Měli jsme tu jednadvacetiletého muže s těžkým deliriem tremens, což je poměrně vzácné. Vyžaduje totiž poměrně dlouhou dobu masivního pití." Tento abstinenční příznak jinak doprovází alkoholiky ve středním a vyšším věku.

Proč ale Češi nedokážou "ohnivé vodě" odolat? Možná proto, že je mnohdy vyjde levněji pivo než džus.

Téměř každý ví, jak dokáže pivo nebo tvrdý alkohol změnit normálního člověka v trosku na okraji společnosti, přesto si nad sklenkou každý říká, že jemu se to stát nemůže.

Jenže alkohol je zákeřná droga, protože putuje po více cestičkách slasti najednou: "Alkohol působí mimo jiné na opiátové receptory, čili na podobná místa, jako na která působí heroin," říká Karel Nešpor.

Když čistička organismu přestane fungovat
Orgánem, který nejvíc pitím alkoholu trpí, jsou játra. "Játra mají při pití alkoholu určitou rezervu, kterou člověk pomalu odčerpává. Teprve když ji překročí, mohou se objevit problémy," říká Karel Mareš, vedoucí lékař Gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce.

Nemocný zežloutne a trápí ho bolesti, ale při úplném vynechání alkoholu mají jeho játra ještě naději, že se jim vyhne tvrdnutí zvané cirhóza. Ta totiž mnohdy vyústí v selhání jater, jehož krajním řešením je transplantace.

Je zajímavé, že od roku 1995 se touto náročnou metodou v České republice léčilo 382 lidí a téměř čtvrtina jich potřebovala zdravá játra právě v souvislosti s alkoholismem.

Bezpečná dávka neexistuje
Panuje přesvědčení, že sklenka vína jednou za den je zdraví prospěšná, ale to zdaleka neplatí pro každého.

Bylo prokázáno, že pití alkoholu v mírných dávkách chrání ženy i muže před úmrtím na choroby srdce a cév. Jenže studie Nurses' Health Study prokázala, že již při spotřebě tří a více dávek denně se dvojnásobně zvýšilo riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Co všechno alkohol způsobuje

Nefunkční játra
Nejčastěji je s alkoholismem spojována cirhóza, kdy jsou funkční jaterní buňky postupně nahrazeny vazivem, které neumí zbavovat tělo škodlivin. I když jsou játra schopna regenerace, je cirhóza nevratným stavem.

• Otrávený mozek
Protože játra nestačí odbourávat alkohol v těle, krev omývající mozek je v podstatě jedovatá. Ti, kdo pijí dlouho a hodně, se postupně dopracují k alkoholové demenci. Nehledě na to, že se předčasně rozvíjí arteroskleróza, která zpravidla vyústí v mozkovou příhodu nebo infarkt.

Zátěž oběhového systému
Pijáci piva, kteří jsou schopni zkonzumovat velké množství tekutin najednou, si velmi zatěžují oběhový systém. Tato zátěž stojí za zbytněním srdečního svalu, takzvaným mnichovským srdcem. Navíc trpí cévy, především v okolí jícnu. Udělají se na nich křečové žíly a při prasknutí nebezpečně krvácejí.

Sebevražda nebo úrazy
Postižení mají vyšší riziko sebevraždy, rakoviny, onemocnění slinivky, ledvin, běžné jsou i úrazy s většími či menšími následky. Nehledě na sociální a ekonomický dopad jak na nemocného, tak na jeho okolí.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se léčí závislost na alkoholu

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz