Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alkoholu se oddává stále více Čechů. I žen a dětí

  1:00aktualizováno  1:00
Patříme trvale mezi národy s nejvyšší spotřebou alkoholu. Podle posledních statistik začínají dokonce české děti s alkoholem nejdříve a v konzumaci jsou na třetím místě po Dánsku a Rakousku.
Dva mladí lidé pijí alkohol.

Dva mladí lidé pijí alkohol. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
České děti sahají po alkoholu jako první v Unii
V Česku přibývá alkoholiků
Mladé Čechy ničí alkohol

Před časem skončili ve Vsetíně dva chlapci s více než třemi promile alkoholu v krvi, jeden z nich musel být dokonce hospitalizován na ARO místní nemocnice.

Taková situace je stále častější, přitom právě dětem a dospívajícím alkohol ubližuje podstatně víc než jejich rodičům.

Chleba, máslo, rum
Že je závislost na alkoholu narůstajícím problémem a že se týká i dětí, potvrzuje i vedoucí lékař ženské protialkoholní léčebny Václav Dvořák.

"Otravy alkoholem jsou vnímány jako běžné a považují se za součást životního stylu. Bohužel to bude přinášet problémy u lidí stále nižšího věku," říká.

K jeho tvrzení se přiklání i Karel Nešpor, primář protialkoholní léčebny v Bohnicích.
Uvádí odstrašující příklad: "Měli jsme tu jednadvacetiletého muže s těžkým deliriem tremens, což je poměrně vzácné. Vyžaduje totiž poměrně dlouhou dobu masivního pití." Tento abstinenční příznak jinak doprovází alkoholiky ve středním a vyšším věku.

Proč ale Češi nedokážou "ohnivé vodě" odolat? Možná proto, že je mnohdy vyjde levněji pivo než džus.

Téměř každý ví, jak dokáže pivo nebo tvrdý alkohol změnit normálního člověka v trosku na okraji společnosti, přesto si nad sklenkou každý říká, že jemu se to stát nemůže.

Jenže alkohol je zákeřná droga, protože putuje po více cestičkách slasti najednou: "Alkohol působí mimo jiné na opiátové receptory, čili na podobná místa, jako na která působí heroin," říká Karel Nešpor.

Když čistička organismu přestane fungovat
Orgánem, který nejvíc pitím alkoholu trpí, jsou játra. "Játra mají při pití alkoholu určitou rezervu, kterou člověk pomalu odčerpává. Teprve když ji překročí, mohou se objevit problémy," říká Karel Mareš, vedoucí lékař Gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce.

Nemocný zežloutne a trápí ho bolesti, ale při úplném vynechání alkoholu mají jeho játra ještě naději, že se jim vyhne tvrdnutí zvané cirhóza. Ta totiž mnohdy vyústí v selhání jater, jehož krajním řešením je transplantace.

Je zajímavé, že od roku 1995 se touto náročnou metodou v České republice léčilo 382 lidí a téměř čtvrtina jich potřebovala zdravá játra právě v souvislosti s alkoholismem.

Bezpečná dávka neexistuje
Panuje přesvědčení, že sklenka vína jednou za den je zdraví prospěšná, ale to zdaleka neplatí pro každého.

Bylo prokázáno, že pití alkoholu v mírných dávkách chrání ženy i muže před úmrtím na choroby srdce a cév. Jenže studie Nurses' Health Study prokázala, že již při spotřebě tří a více dávek denně se dvojnásobně zvýšilo riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Co všechno alkohol způsobuje

Nefunkční játra
Nejčastěji je s alkoholismem spojována cirhóza, kdy jsou funkční jaterní buňky postupně nahrazeny vazivem, které neumí zbavovat tělo škodlivin. I když jsou játra schopna regenerace, je cirhóza nevratným stavem.

• Otrávený mozek
Protože játra nestačí odbourávat alkohol v těle, krev omývající mozek je v podstatě jedovatá. Ti, kdo pijí dlouho a hodně, se postupně dopracují k alkoholové demenci. Nehledě na to, že se předčasně rozvíjí arteroskleróza, která zpravidla vyústí v mozkovou příhodu nebo infarkt.

Zátěž oběhového systému
Pijáci piva, kteří jsou schopni zkonzumovat velké množství tekutin najednou, si velmi zatěžují oběhový systém. Tato zátěž stojí za zbytněním srdečního svalu, takzvaným mnichovským srdcem. Navíc trpí cévy, především v okolí jícnu. Udělají se na nich křečové žíly a při prasknutí nebezpečně krvácejí.

Sebevražda nebo úrazy
Postižení mají vyšší riziko sebevraždy, rakoviny, onemocnění slinivky, ledvin, běžné jsou i úrazy s většími či menšími následky. Nehledě na sociální a ekonomický dopad jak na nemocného, tak na jeho okolí.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se léčí závislost na alkoholu

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...Najdete na iDNES.cz