Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Vodka, alkohol | foto: Profimedia.cz

Alkoholiček přibylo, často začínají pít na mateřské

  • 119
Jedenačtyřicetiletá Ivana za poslední čtyři roky porodila, stala se závislou na alkoholu, přišla o práci, rozvedla se a prošla léčebnou. Pít začala na mateřské dovolené. V poslední době to není neobvyklé. Pětina žen, které se léčí z alkoholismu, propadla závislosti krátce po narození dítěte. A alkoholiček přibylo. Podle nejnovějších údajů jich je v Česku 200 tisíc.

"Připadala jsem si naprosto neužitečná, degradovaná na mlékomat a plenkostroj," vypráví Ivana. Celé dny s dítětem nikam nechodila. Dlouhá odpoledne si začala zpříjemňovat mojitem. O několik měsíců později skončila na záchytce.

Příběh Ivany, která před svým alkoholovým "dobrodružstvím" pracovala jako personalistka ve velké firmě, je podle odborníků pro ženy-alkoholičky typický.

Experti se sešli na konferenci o ženách a alkoholismu. A počet alkoholiček v Česku vyčíslili na 200 tisíc. Jen zlomek se léčí. Zjistila to studie Ladislava Csémyho z Psychiatrického centra v Praze.

Plná pětina z těchto žen přitom podle psychoterapeutky Moniky Plocové začala pít právě na rodičovské dovolené (rozhovor s Monikou Plocovou čtěte zde). To je varovných čtyřicet tisíc.

Proč to tak je? Ženy dnes rodí později a v tu dobu už jsou zvyklé mít všechno - kariéru, zážitky z cest, přátele i koníčky. A najednou je dítě uzavře mezi čtyři stěny.

Ivana pila nejdřív vpodvečer, pak už odpoledne a do roka i k snídani. Přešla na čistý rum a nedlouho po návratu do práce skončila na záchytce. Teď je po léčbě a pár měsíců abstinuje. Ale manželství se jí rozpadlo, o práci přišla a začíná znovu. Na inteligenci přitom vůbec nezáleží.

"Cesta k alkoholu je u žen na mateřské strašně snadná. Jsou sice šťastné, že mají dítě, ale péče o ně a o domácnost je rozhodně nedokáže plně uspokojit a naplnit jejich život," říká Plocová, která se několik let starala v Psychiatrické léčebně v Bohnicích o závislé ženy a sama si předtím léčbou prošla jako pacientka. I ona kdysi začala pít na mateřské.

Lůžka v léčebnách jsou přeplněná a musí se na ně čekat. V Bohnicích například předloni přijali k léčbě 500 žen, loni jich už bylo 750.

Proto také organizace Alma Femina vytvořila první takzvaný Alkopoint pro ženy. Místo, kam žena může přijít kdykoliv, třeba cestou na nákup, a pobavit se s odborníky o tom, jestli je její pití ještě zdravé. "Jde o první podobné místo, kam ženu nemusí odeslat lékař, ani tu nic neplatí," říká ředitelka organizace Zuzana Skálová.