Ženský mozek se s alkoholem vyrovnává zcela odlišně než mozek mužů.

Ženský mozek se s alkoholem vyrovnává zcela odlišně než mozek mužů. | foto: Profimedia.cz

Alkohol škodí víc ženám než mužům

  • 10
Alkoholismus je tradičně považovaný za mužskou záležitost. Nová studie však dokazuje, že ženy jsou mnohem náchylnější k poškození mozku alkoholem.

Studii vedla Kristine Wirenová, profesorka medicíny a neurověd z Oregonské univerzity, a její výsledky zveřejnil server msn. Výsledky studie potvrzují, že myši ženského pohlaví jsou mnohem vnímavější k neurotoxickým dopadům alkoholu (včetně většího počtu odumřelých mozkových buněk) než myši mužského pohlaví.

Alkoholové geny
"Navrhli jsme experiment tak, aby byl jasný rozdíl mezi jednotlivými pohlavími a vlivem, který má alkohol na jejich mozek. Předpokládali jsme, že se projeví určitý rozdíl mezi pohlavími, ale rozhodně jsme nepočítali s tím, že půjde o nejdůležitější faktor," říká vedoucí studie.

Vědci vyšetřili čtyři skupiny myší; dvě ženské skupiny, z nichž jedna z nich trpěla abstinenčními alkoholovými příznaky a druhá nikoli, a stejně sestavené dvě mužské skupiny. Každá z těchto čtyř skupin měla zároveň svou kontrolní skupinu.

Odborníci použili takzvaný "genetický čip", pomocí něhož mohli vyšetřit přibližně pět tisíc genů kortexu, tedy části mozku, která zodpovídá za plánování, osobnostní charakteristiky, sociální chování a je s ní také spojován sklon k alkoholismu, respektive odolnost vůči alkoholu. Bylo identifikováno celkem 295 genů, které zodpovídají za regulaci alkoholu.

"Tato část mozku je extrémně důležitá v kontrolování a alkoholici nad svým chováním kontrolu nemají," vysvětluje Wirenová. Poté, co byly identifikovány geny, kterými je regulován vztah k alkoholu, se vědci zaměřili na rozsah poškození buněk alkoholem.

Ženám odumírá víc buněk
Deset dní po silné konzumaci alkoholu vyšetřovali buňky v několika částech kortexu. "Po tak dlouhé době totiž nastává vrchol odumírání buněk," vysvětluje Wirenová. "Z výsledků bylo přitom jasně vidět, že u žen bylo, ve srovnání s muži, poškození mnohem větší. Ačkoli nevíme, proč tomu tak je, u mužů se odumírání buněk prakticky neprojevilo."

Dalším objevem studie byl odlišný způsob, jak mužský a ženský mozek pracuje s odumřelými a poškozenými buňkami. "Zjistili jsme, že mužské buňky v mozku mají mnohem větší opravný a rehabilitační potenciál. Takže zatímco u žen stále ještě pokračuje proces buněčné smrti, u mužů začíná už jakýsi opravný proces.

"Výsledky potvrzují, že ženy jsou mnohem zranitelnější a náchylnější k neurotoxickým důsledkům alkoholu," podotýká doktorka. "Samozřejmě, že alkohol škodí každému a alkoholikem se může stát každý, ale u žen je toto poškození mnohem větší. Problém je v tom, že poškození kortexu alkoholem vede ke snížené kontrolní schopnosti a ta potom přímo souvisí se sklony k alkoholismu, protože alkoholici mají s kontrolou problémy."

Data, k nimž studie dospěla, jsou shodná s několika dalšími výzkumy, které byly uskutečněné v minulosti a dokazovaly, že alkohol u žen způsobuje výraznější poškození než u mužů. V současné době startují výzkumy, které mají zkoumat rozdíly mezi poškozením mužského a ženského mozku v průběhu delšího časového období. Vědci totiž nevylučují ani možnost, že by se poškození u mužů mohlo projevit až s určitou časovou prodlevou.