Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol je pro ženy nebezpečnější než pro muže

  1:00aktualizováno  1:00
Neustále roste počet Češek závislých na alkoholu. Závislost jim hrozí dříve než mužům, i když pijí stejně. Navíc mohou poškodit své nenarozené dítě nebo onemocnět rakovinou prsu.
Dva mladí lidé pijí alkohol.

Dva mladí lidé pijí alkohol. | foto: Profimedia.cz

Být úspěšná v zaměstnání, být dobrou manželkou, matkou a dcerou, mít domácnost jak z reklamy a ještě skvěle vypadat - to je téměř nesplnitelný úkol.

Jenže mnoho žen se snaží o dokonalost, a aby mohly takové tempo ustát, posilňují se nebo uklidňují sklenkou vína nebo likéru.

Mnohé ženy pak ztrácejí s odchodem potomků z domova jedinou náplň svého života.
A pro zahnání prázdnoty opět sáhnou po alkoholu.

Psycholog Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha uvádí znepokojivá data: "Počet žen léčených pro alkoholismus se zřetelně zvyšuje. Zatímco například v roce 1995 se jich v lůžkových zařízeních léčilo 2340, v roce 2003 se jejich počet zvýšil o 35 procent."

V pití jsou ženy opravdu slabším pohlavím
Jaký je rozdíl mezi pitím žen a pitím mužů? Podle četných studií má na zpracování alkoholu vliv větší množství tělesného tuku nebo změny během menstruačního cyklu.

Je zajímavé, že i když žena vypije stejné množství alkoholu jako stejně těžký muž, bude u ní koncentrace alkoholu v krvi vyšší. Ženy tak k závislosti dospějí dříve než muži, i když pijí méně, čemuž odpovídají i výsledky pozorování.

Při něm se na širokém vzorku žen a mužů prokázalo, že po dvanácti letech měly ženy šestnáctkrát vyšší riziko rozvoje jaterní cirhózy, zatímco muži jen třetinové.

Alkoholičkám navíc hrozí o 40 procent častěji rakovina prsu, a to už při dvou deci až půllitru vína za den. Proto je velmi složité určit denní dávku, která by byla prospěšná zdraví, hranice mezi příznivým a škodlivým účinkem alkoholu je zvlášť u žen úzká.

Jsem sama a piju
Zatímco typický alkoholik-muž si doplňuje svou hladinku dennodenní návštěvou hostince, ženské pití má většinou jiný charakter.

Primář ženské protialkoholní léčebny v Bohnicích Václav Dvořák říká: "U žen je významným faktorem to, že jsou to bytosti emotivní. Nálada se u nich častěji mění a tyto výkyvy nálad se dávají do souvislosti s pitím alkoholu. Ukázkou je i menstruační cyklus, kdy v údobí před jeho začátkem porušují ženy abstinenci."

To je také zřejmě důvodem, proč často čeká vznik závislosti pacientku s takzvanou bipolární poruchou, dříve známou jako maniodepresivní. Pro tuto nemoc je totiž typické střídání nálad s propady do depresivních stavů.

Dá se však dopředu říci, která dívka nebo žena by se měla raději alkoholu vzdát? Ladislav Csémy vysvětluje: "Mnohé studie prokázaly, že na alkoholismu se výrazně podílejí genetické dispozice. Svůj podíl zde však sehrávají i další činitelé včetně vlivů prostředí."

Toto potvrzuje i Dvořák, který uvádí, že u poloviny pacientek se dá v rodinné historii najít příbuzný se stejným sklonem. Ještě dodává: "Když k nám přijde žena pod 30 let, pátráme v její anamnéze i po bulimii nebo mentální anorexii. Tyto poruchy se totiž často s alkoholovou problematikou pojí."

Nadměrné pití častěji doprovází neprovdané nebo rozvedené ženy nebo ženy, jejichž partnerem je alkoholik. Takový paradox uvádí i Dvořák: "Stává se, že žena opustila muže pro jeho alkoholismus a ten ji po několika letech přiváží k nám do léčby."

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...Najdete na iDNES.cz