Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol je pro ženy nebezpečnější než pro muže

  1:00aktualizováno  1:00
Neustále roste počet Češek závislých na alkoholu. Závislost jim hrozí dříve než mužům, i když pijí stejně. Navíc mohou poškodit své nenarozené dítě nebo onemocnět rakovinou prsu.
Dva mladí lidé pijí alkohol.

Dva mladí lidé pijí alkohol. | foto: Profimedia.cz

Být úspěšná v zaměstnání, být dobrou manželkou, matkou a dcerou, mít domácnost jak z reklamy a ještě skvěle vypadat - to je téměř nesplnitelný úkol.

Jenže mnoho žen se snaží o dokonalost, a aby mohly takové tempo ustát, posilňují se nebo uklidňují sklenkou vína nebo likéru.

Mnohé ženy pak ztrácejí s odchodem potomků z domova jedinou náplň svého života.
A pro zahnání prázdnoty opět sáhnou po alkoholu.

Psycholog Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha uvádí znepokojivá data: "Počet žen léčených pro alkoholismus se zřetelně zvyšuje. Zatímco například v roce 1995 se jich v lůžkových zařízeních léčilo 2340, v roce 2003 se jejich počet zvýšil o 35 procent."

V pití jsou ženy opravdu slabším pohlavím
Jaký je rozdíl mezi pitím žen a pitím mužů? Podle četných studií má na zpracování alkoholu vliv větší množství tělesného tuku nebo změny během menstruačního cyklu.

Je zajímavé, že i když žena vypije stejné množství alkoholu jako stejně těžký muž, bude u ní koncentrace alkoholu v krvi vyšší. Ženy tak k závislosti dospějí dříve než muži, i když pijí méně, čemuž odpovídají i výsledky pozorování.

Při něm se na širokém vzorku žen a mužů prokázalo, že po dvanácti letech měly ženy šestnáctkrát vyšší riziko rozvoje jaterní cirhózy, zatímco muži jen třetinové.

Alkoholičkám navíc hrozí o 40 procent častěji rakovina prsu, a to už při dvou deci až půllitru vína za den. Proto je velmi složité určit denní dávku, která by byla prospěšná zdraví, hranice mezi příznivým a škodlivým účinkem alkoholu je zvlášť u žen úzká.

Jsem sama a piju
Zatímco typický alkoholik-muž si doplňuje svou hladinku dennodenní návštěvou hostince, ženské pití má většinou jiný charakter.

Primář ženské protialkoholní léčebny v Bohnicích Václav Dvořák říká: "U žen je významným faktorem to, že jsou to bytosti emotivní. Nálada se u nich častěji mění a tyto výkyvy nálad se dávají do souvislosti s pitím alkoholu. Ukázkou je i menstruační cyklus, kdy v údobí před jeho začátkem porušují ženy abstinenci."

To je také zřejmě důvodem, proč často čeká vznik závislosti pacientku s takzvanou bipolární poruchou, dříve známou jako maniodepresivní. Pro tuto nemoc je totiž typické střídání nálad s propady do depresivních stavů.

Dá se však dopředu říci, která dívka nebo žena by se měla raději alkoholu vzdát? Ladislav Csémy vysvětluje: "Mnohé studie prokázaly, že na alkoholismu se výrazně podílejí genetické dispozice. Svůj podíl zde však sehrávají i další činitelé včetně vlivů prostředí."

Toto potvrzuje i Dvořák, který uvádí, že u poloviny pacientek se dá v rodinné historii najít příbuzný se stejným sklonem. Ještě dodává: "Když k nám přijde žena pod 30 let, pátráme v její anamnéze i po bulimii nebo mentální anorexii. Tyto poruchy se totiž často s alkoholovou problematikou pojí."

Nadměrné pití častěji doprovází neprovdané nebo rozvedené ženy nebo ženy, jejichž partnerem je alkoholik. Takový paradox uvádí i Dvořák: "Stává se, že žena opustila muže pro jeho alkoholismus a ten ji po několika letech přiváží k nám do léčby."

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz