Některým matkám dodaly tabulky odvahu a o vyšší alimenty se soudí. Ilustrační foto.

Některým matkám dodaly tabulky odvahu a o vyšší alimenty se soudí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Alimenty se zvyšují, soudy se začínají řídit nezávaznými tabulkami

  • 110
Je to něco přes rok, co bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová rozeslala soudcům tabulky s doporučenou výší alimentů. Chtěla tak srovnat rozdíly mezi různými městy a zvednout v některých případech hanebnou výši výživného. Povedlo se? Vypadá to, že částečně ano.

"Dostávám dva a půl tisíce na třináctiletého syna. I když pominu, že platím tržní nájem a těžko si s puberťákem pronajmu levnou dvacetimetrovou garsonku na sídlišti, stačí se rozhlédnout po obchodech – slušné boty pro takové dítě stojí alespoň tisícovku, džíny nejsou o moc levnější a z obojího hned vyroste," vypočítavá Lenka Pospíšilová.

Její syn kromě toho chodí do jazykové školy na španělštinu – za 5 000 korun ročně, hraje na klavír (stejná suma) a také zkouší squash (tři a půl tisíce korun za rok). Tisíce korun stojí také škola v přírodě nebo letní tábor.

"Jelikož alimenty do poslední koruny padnou na běžné živobytí, všechno, co je navíc, platím natvrdo já. A to mi přijde nespravedlivé," upozorňuje Pospíšilová, která se rozhodla požádat soud o zvýšení výživného.

Nový návrh výše alimentů.

Odvahu jí dodaly právě tabulky doporučeného výživného, s nimiž loni koncem jara soudy obeslala tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Její politická kariéra je minulostí, ale tabulky nezapadly.

Jak se soudí podle tabulek

Dosud tady nic takového nebylo, a nastávaly proto situace, kdy rodič platil na alimentech dvakrát méně než jiný, přestože měli podobný příjem a stejně staré dítě. Tabulka, kterou soudy už přes rok disponují, má dát doporučení, rozhodně není povinným návodem. Ale vypadá to, že soudy tabulku skutečně používají, a populární je i mezi rozvádějícími se páry.

Kolik stojí dítě

ŠKOLÁK VE VĚKU OD 6 DO 11 LET
ROČNÍ VÝDAJE 63 000 až 69 200 Kč (měsíčně 5 250 až 5 767 Kč)

Škola: 5 600 Kč
Oblečení: 4 000 Kč
Jídlo: 2 500 Kč/měs.
Koníčky a volný čas (dovolená, tábor, výlety): 12 000 Kč
Drogerie: 600 Kč
Hračky a dárky k narozeninám a Vánocům: 5 000 až 8 000 Kč
Mobil: 1 200 až 3 200 Kč
Zdraví (očkování, poplatky a léky): 1 000 Kč
Doprava: 100 až 200 Kč/měs.
Kapesné: 200 Kč/měs.

DÍTĚ OD 1 DO 5 LET
ROČNÍ VÝDAJE5 6 000 až 64 000 (nejvíce stojí vybavení jeho pokoje, kroužky a sportovní vybavení, tzn. kolo, tříkolka, brusle...)

ŠKOLÁK OD 12 DO 15 LET
ROČNÍ VÝDAJE 115 000 až 140 000 (jakmile se dítě dostane do vyšších tříd na základní škole, stoupnou i náklady; více dáte za oblečení, kroužky i elektroniku)

STUDENT OD 16 DO 19 LET
ROČNÍ VÝDAJE 125 000 až 175 000 (čím je dítě starší, tím více rostou náklady na zábavu, rozdíl je i v tom, na jakou školu chodí)

"Já jsem se díky ní dohodla s bývalým manželem, že mi bude na naši dvanáctiletou dceru platit pět tisíc korun měsíčně," líčí Klára ze středních Čech. Její exmanžel bere pětadvacet tisíc, tabulky při takovém příjmu doporučují alimenty čtyři a půl tisíce korun na desetileté dítě. Klára říká, že její manžel byl od začátku vstřícný, nicméně až díky tabulce pochopil, že suma požadovaná Klárou odpovídá realitě. Až bude dceři osmnáct, měl by dávat něco přes šest tisíc korun měsíčně.

"Já i řada mých kolegů tabulky používáme," potvrzuje pražská soudkyně Hana Nová s tím, že návod je skutečně jen pomocný, čímž se situace u nás liší třeba od Německa nebo Rakouska, kde jsou podobné tabulky závazné.
 
Případem, kterému tabulky nejspíše moc nepomohou, je třeba Kamila z jižní Moravy. Na dvě děti zatím dostává celkem tři tisíce korun, dle tabulek by vzhledem k exmanželovým příjmům měla mít kolem osmi. "To by mi skutečně vytrhlo trn z paty, jenže manžel má dvě další malé děti a vyživovací povinnost vůči druhé ženě, která je na mateřské, takže snad ani nebudu žádat o zvýšení alimentů," říká žena.

Na druhou stranu některé soudy přiřknou samoživiteli i alimenty vyšší, než doporučují tabulky, pokud se druhý rodič o dítě skoro nezajímá a odmítá třeba prosby o pomoc v případě, že je dítě nemocné.

Soudkyně Nová postupuje tak, že při jednání seznámí otce a matku s tím, jaké výživné připadá podle tabulek v úvahu. "Tím nikdo z nich nemá pocit nějaké nespravedlnosti, berou to jako obecné pravidlo a cesta k dohodě mezi nimi je snazší," pochvaluje si.

Kolik stojí dítě?

Statistici vyčíslili vcelku jasně, kolik takové dítě stojí: desetiletý školák přijde na šest tisíc měsíčně, když do toho nezapočítáte náklady na bydlení, ale jen jeho potřeby. Osmnáctileté dítě stojí dvojnásobek. A v neúplných rodinách se výdaj zvyšuje – třeba proto, že náklady na bydlení nebo provoz auta se dělí mezi méně lidí.

Jestliže mají české ženy v průměru o čtvrtinu nižší příjmy než muži, u matek samoživitelek bývá tento nepoměr ještě vyšší. Logicky. "Zvláště, když má rozvedená žena malé děti, těžko si může dovolit být v práci od nevidím do nevidím, spíše půjde na zkrácený úvazek," popisuje jednačtyřicetiletá Ivana. Dneska už má syny velké, takže se jí podařilo nastartovat i kariéru se slušnými výdělky, ale do nějakých pětatřiceti se plácala od výplaty k výplatě a opožděné alimenty pro ni znamenaly několik dní skoro o chlebu a vodě.

"Matky jsou na tom hůře často i proto, že se staraly o děti a nevěnovaly se vzdělávání či kariéře," potvrdila socioložka Radka Dudová. Výdaje na děti se přitom dají srovnat s výdaji na dospělého člena domácnosti, protože o co méně stojí jejich oblečení či jídlo, o to více rodiče zaplatí za kroužky či školy.

I proto je dobře, že se o alimentech a jejich výši v Česku mluví čím dál více. A vůbec nebude vadit, když se zároveň rozběhne i debata o tom, zda je vždycky pro děti dobré, když je soud svěří do péče matce.