Ona

Rodina paterčat | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Jídlem neplýtváme a režim máme, vzkazuje maminka paterčat

  • 242
Dva týdny po rozhovoru s opatrovnicí paterčat Klárou Vítkovou-Rulíkovou, v němž zazněly důvody neshod mezi ní a rodinou, zveřejnila své stanovisko i druhá strana. „Upřímně doufám, že tento text pomůže osvětlit některé nepravdivé věci, které se objevily v rozhovoru s Klárou,“ říká v rozhovoru maminka dětí.

Vysvětlující podrobnosti o chodu rodiny však v rozhovoru nepopisuje přímo maminka Alexandra Kiňová, ale s jejím souhlasem terénní pracovnice Petra Dobiášová. Tu v rodině od 1. 10. 2013 zaměstnával Klub dvojčat pod vedením zmíněné Kláry Vítkové-Rulíkové (rozhovor s ní čtěte zde.)

Petra Dobiášová popisuje v rozhovoru na webu romea.cz jak složitým obdobím rodina prošla. „Za jednu noc proběhla tři až čtyři krmení,“ vzpomíná na první měsíce s paterčaty. „Každé krmení zahrnovalo umytí a sterilizaci lahviček, která sama o sobě trvala čtvrt hodiny. Následovala příprava převařené kojenecké vody, která nesměla být z vodovodu, barely vody rodina sháněla a kupovala a někdo je musel dotáhnout domů. Krmení bylo spojené s přebalováním, každé dítě pilo minimálně 15 až 20 minut, odříhlo si, teprve potom proběhl pokus o uložení ke spánku. Celý tento proces si vynásobte počtem dětí.“

Když byla Petra v rodině na své úplně první “noční službě”, přiznává, že to byl pro ni šok. „Myslíte si, že stačilo uložit děti a byl dvě hodiny klid? Ani omylem. Za celou noc jsem si nesedla ani na dvě minuty.“ Saša podle ní za celou noc naspala s přestávkami tak tři až čtyři hodiny, a pokud byly děti mrzuté, stávalo se prý, že nespala téměř vůbec.

„Tonda vstával v půl čtvrté ráno do práce, po třech hodinách spánku, a vracel se kolem páté odpoledne,“ popisuje situaci, která byla podle ní pro rodiče „na zhroucení“.

Klára Vítková-Rulíková v rozhovoru připustila, že rodina nedojídá druhý den vařené jídlo a vyhazují den staré rohlíky. „Ze začátku nebyl čas vařit, jídlo nosila babička,“ popsala situaci Petra Dobiášová.

Když pak předloni v listopadu nastoupila na pomoc další terénní pracovnice, měla podle ní Saša už víc času na vaření. „Dnes se vaří denně. Většinou se jídlo hned sní, zbytky putují do lednice a dle potřeby si je každý ohřeje. Žádné velké plýtvání v tak velké rodině opravdu nehrozí. Naopak,“ tvrdí Dobiášová.

Podle ní si i Saša nastolila pevný režim, což Rulíková zpochybňovala. „Vedla si přesné záznamy o každém dítěti zvlášť - kdy jedlo, kolikrát vykonávalo potřebu, kdy dostalo jaké léky atd. Měla přehled, kolikrát denně jaké dítě spí. Postupně celou domácnost vedla k tomu, aby se děti naučily jíst a spát v určité hodiny. Dnes už je režim pevně nastolený, každý v domácnosti včetně dětí ví, v kolik hodin co rodinu čeká,“ říká terénní pracovnice a vyvrací také spekulace, že rodina byla v Lysé nad Labem „nechvalně známá“.

„Paní Kuchařová ze sociálky v Lysé nad Labem zná rodinu už přes 20 let, protože za ní kdysi přišla Sašina maminka, která potřebovala jednak materiální pomoc - oblečení pro děti apod., jednak se poradit ohledně vypisování formulářů. Paní Kuchařová jednoznačně potvrdila, že s rodinou nikdy žádné problémy nebyly. A není divu, jak znám Sašinu maminku, je sice občas výbušná, ale pro rodinu dýchá a dětem podřizuje vše,“ tvrdí Dobiášová.

Česká paterčata mají svůj seriál. Podívejte se na upoutávku

13. srpna 2014