Alergie má různé podoby. Ilustrační foto.

Alergie má různé podoby. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Alergie na potraviny!

Chcete-li začít se zdravou výživou, dejte si pozor na zákeřné alergie. Každý třetí člověk dnes nějakou trpí. Nečekaná alergická reakce může nadělat spoustu problémů. Proto byste se měli nejdříve poradit s odborníky, než začnete experimentovat s exotickými potravinami.

Co je to alergie?
Reaguje-li imunitní systém organismu přehnaně na nějaký podnět nebo látku, je to alergie. Při imunitní reakci dochází ke kontaktu alergenu (např. pylu) s protilátkou, kterou produkují bílé krvinky. Pojem alergie zavedli v roce 1906 lékaři Clemens von Pirquet a Béla Schick. Jednoduše lze podstatu alergie vyjádřit slovem přecitlivělost.

Alergie na jídlo?
Některé potraviny mohou obsahovat látky fungující u citlivých lidí jako alergeny. Bohužel se projeví již u malých dětí, a je tedy nutno upravit jídelníček téměř od narození. Pojďme se podívat, jaké alergie nám hrozí nejčastěji.

Mléko
 
 K nesnášenlivosti mléka může dojít ze dvou důvodů. Jednak přímo alergií na nějakou složku kravského mléka (kasein, alfa - a beta - laktalbumin atd.). Ta se projevuje zažívacími obtížemi, nejčastější jsou průjmy, zvracení a závratě. V menším množství případů se objeví zčervenání nebo křeče. Druhým typem je přímo intolerance laktózy neboli mléčného cukru. Způsobuje ji genetický defekt enzymu laktázy (chemická látka, která mléčný cukr štěpí). Projevuje se hned po narození, a je nutno tedy upravit jídelníček, na celý život.

Lepek
 Lepek neboli gluten je součástí mnoha oblíbených potravin (mouka, těstoviny, pečivo). Alergie spočívá v neschopnosti zažívacího systému tuto látku trávit. Řešením je tzv. bezlepková dieta. Podle speciálních receptů se dá připravit i chléb. Nejčastěji se projeví u dětí kolem půl roku, a to průjmem, úbytkem na váze, nechutenstvím a typicky nafouklým bříškem. Jistě jej znáte z fotografií dětí z Afriky.

Vejce
 Jak všichni víme, vejce se skládá ze žloutku a bílku, a alergii tedy může vyvolávat každá z jeho složek. Žloutek je méně agresivní, protože tepelnou úpravou ztrácí alergenicitu. Často se díky podobnosti bílkovin vyskytuje přecitlivělost na vejce společně s alergií na mléko. Dokonce se jedná o druhou nejrozšířenější přecitlivělost. Pomáhá opět dieta.

Ořechy a oříšky
 Ořechy, ač se to nezdá, mohou být zákeřné. Je u nich velké riziko těžké alergické reakce. Zásobní bílkoviny jsou odolné vůči tepelnému zpracování i látkám, které tělo využívá k trávení. Alergie na burské oříšky je dokonce nejčastější potravinovou alergií.

Jak to zjistím?
U alergologa si můžete nechat udělat testy, které ukážou, jak moc jste citliví na nejběžnější alergeny. Bohužel u jídla se to těžko prokazuje a většinou alergii poznáte, až když přijde první negativní reakce vašeho těla.   více zde