Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Akupunktura: z Číny do celého světa

  0:01aktualizováno  0:01
Stále víc lidí v Česku vyhledává pomoc u čínské medicíny. Že vám to nic neříká? Možná jen nevíte, co všechno sem patří. Mezi typické metody čínské medicíny patří akupunktura. Aby však měla smysl, musí jí předcházet důkladné vyšetření pacienta.

Pak teprve lékař určí, které z několika stovek akupunkturních bodů bude stimulovat. Při každé nemoci je kombinace bodů jiná. Liší se i podle typu pacienta.

Bez bolesti
Před aplikací by měl lékař očistit ty oblasti kůže, kam hodlá jehly vpichovat. Většinou používá alkohol. Poté se aplikují akupunkturní jehly, což je relativně rychlé a bezbolestné. Po proniknutí kůží se jehly správně umístí do podkožní tkáně.

U pacienta to vyvolá různé pocity, od bolesti, trnutí až k pocitu tlaku nebo tíhy, někdy chladu či tepla. S jehlami je možné manipulovat, vytahují se rychleji, než se zavádějí. Někdy se pacient ponechává se zavedenými jehlami v klidu po dobu 20 až 30 minut.

Podkožní jehly
Po stanovené době se jehly z těla vytáhnou a vpich se stlačí. Při léčbě chronických bolestí a závislostí se často používají podkožní jehly. Jsou velmi malé a krátké, tvarem připomínají připínáček. Často se aplikují do ušního boltce. Obecně by měla akupunkturní léčba navodit pocit uvolnění a pohody. Někdy se výsledky dostaví rychle, ale často si léčení vyžádá delší dobu.

Světová zdravotnická organizace vydala seznam chorob, u nichž se zdá léčba akupunkturou účinná. Je na něm například zánět vedlejších dutin nosních, zánět žaludeční sliznice, poruchy trávení, chronická zácpa či průjem, bolesti hlavy, migrény, noční pomočování, ischias a bolesti v oblasti bederní páteře obecně nebo nespavost.

Metod je však daleko více - jde o propracovaný souhrn metod ověřovaných na generacích Číňanů. V posledních padesáti letech jejich účinnost ověřil i moderní výzkum, který proběhl v Austrálii, Japonsku, USA a dalších zemích.

Díky úctě k vědění, která ve staré Číně panovala, dokázali čínští lékaři své poznatky a zkušenosti koncentrovat a po generace si je předávat. "Zázrak to rozhodně není," říká lékařka pražského centra čínské medicíny Ludmila Bendová.

Řada českých lékařů však soudí, že to hlavní, s čím čínská medicína pracuje, je lidská důvěřivost. Že se lidé po návštěvě u čínského lékaře cítí lépe jen proto, že na ně psychicky zapůsobil. Podle Ludmily Bendové je to pochopitelné. "Pro moderního člověka je těžké připustit, že může fungovat něco, co vzniklo už ve starověku. Že i lidé před tisíci lety mohli vyřešit závažné zdravotní problémy."

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz