Ona
S akné chodí k lékaři hlavně teenageři, ale často i dospělí.

S akné chodí k lékaři hlavně teenageři, ale často i dospělí. | foto: Profimedia.cz

Akné očima lékařek: chce to správnou diagnózu, léky i kosmetiku

  • 2
Jeden nebo dva pupínky nejsou důvod k panice, ale když nás akné trápí dlouhodobě, není od věci zajít ke kožnímu lékaři. Už proto, že pozná, jestli se opravdu jedná o akné, či jaké léky nejlépe zaberou. Zeptali jsme se dermatoložek, jaké jsou ty nejběžnější.

„Kdykoli už prostá kosmetická péče a volně prodejné prostředky proti akné nevedou ke zlepšení, je načase navštívit dermatologa,“ říká korektivní dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl. Češi a Češky si to zřejmě dobře uvědomují, proto se lékaři s touto problematikou setkávají denně: nejčastěji k nim chodí teenageři.

Vše o akné

„Dospívající tvoří velkou skupinu pacientů,“ potvrzuje dermatoložka Květa Gazdíková, která spolupracuje s firmou Nuspring. „Dívky často z estetických důvodů řeší i jemnější formy, chlapci obvykle přicházejí s těžší formou poté, co jim nezabrala domácí péče nebo si do akné zanesli infekci.“

Další výraznou skupinou pacientů jsou podle ní ženy, kterým je přes třicet, dermatologický problém je trápí dlouhodobě a chtějí se ho nadobro zbavit.

Diagnostikovat a léčit

V některých případech se stává, že si pacienti akné špatně diagnostikují; podobně se podle Gréty Wohlové může projevovat například růžovka (rosacea) nebo periorální dermatitida, která se projevuje pupínky a zarudlými plochami hlavně na bradě a kolem úst. Nikdy neškodí zajít i s lehčími příznaky za kožním lékařem, který správně určí diagnózu a poradí, jak dál postupovat.

Výběr léčby je velmi individuální, popisuje Květa Gazdíková: „V počátečních fázích onemocnění a v případě, že se jedná o lehkou nebo středně těžkou formu akné, se obvykle používá lokální terapie. K nejvíce osvědčeným lékům patří retionidy, kyselina azelainová, antibiotika a benzoylperoxid.“

Pokud kombinovaná místní léčba nepomáhá nebo má akné těžkou až velmi těžkou formu, volí dermatologové léčbu celkovou. „Používají se při ní hlavně celkově podávaná antibiotika, izotretinoin, u žen také vhodná hormonální antikoncepce,“ vypočítává lékařka.

Jenom léky nestačí

Důležitým doplňkem každé terapie je podle ní správně zvolená kosmetika, nevhodné čisticí prostředky, krémy, přípravky na opalování nebo make-up můžou stav pleti naopak zhoršit nebo můžou způsobit intoleranci léčby. Gréta Wohlová pak dodává, že na zevně a vnitřně podávané léky může navázat i terapie pomocí laseru nebo jiného světelného systému, (například IPL).

Délka léčby se liší pacient od pacienta, ale zázraky přes noc očekávat nemůžeme, shodují se obě lékařky. Důležité je nezanedbávat se ani v dalších oblastech. „Základem je zdravý životní styl, ke kterému patří dostatek fyzické aktivity i odpočinku, vyvarovat byste se naopak měli alkoholu a kouření,“ radí Wohlová. Do určité míry pak může pomoci i změna jídelníčku.