Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ahoj tati! Chci se usmířit. Odpusťte i vy svým blízkým, ať máte klid

  0:03aktualizováno  0:03
Kvůli dávné křivdě se někdy nestýkáme s těmi nejbližšími ani o Vánocích. Čekáme na omluvu, užíráme se. I já jsem se proto před svátky rozhodla, že odpustím konečně svému otci, kterého jsem léta neviděla.
Osamělá žena

Osamělá žena | foto: Profimedia.cz

Nakonec, kdy jindy než o Vánocích bychom si měli odpouštět?  Smířit se ale můžeme i bez vyřčeného "promiň". Zbavíme se trápení a v duši se konečně rozhostí mír. Nejen na Vánoce, už napořád. Ani já už se nechtěla dál sžírat tím věčným pocitem křivdy, že nikdy nebyl pořádný táta. Nakonec mi ke skutečnému odpuštění pomohly rady etikoterapeutky, kterou jsem kvůli tátovi navštívila.

Příkoří ve mně rostlo roky

Svého otce jsem neviděla už roky a bohužel dobře znám ten neustále se vracející pocit křivdy. Po rozvodu rodičů neměl táta zájem se se mnou stýkat. Neplatil ani výživné. A když musela matka do nemocnice, šla jsem k sousedům. Ani jsem tenkrát nevěděla, kde táta žije, kam bych mu mohla zavolat. Když jsme se nakonec začali opět vídat, byly to pro mne zážitky plné marnosti a osamění, které on strávil v hospodě a já sama u něj doma. Otec se tak postupně propil a prokouřil až do invalidního důchodu a já mu od matky nakonec ještě vozila peníze, aby měl co jíst.

Po každé takové návštěvě jsem byla v depresi. Brečela jsem. Bylo mi líto, že se mnou skoro nekomunikuje, že spolu nic nepodnikáme. Bylo mi třináct. Toužila jsem mít tátu jako ostatní. Tátu, který se o vás stará, občas vás vezme do kina, nebo na procházku. A občas vás za něco seřeže.

Jak jsem dospívala, jezdila jsem za otcem méně a méně. Vždy jsem mu ale přála k narozeninám i k Vánocům a posílala dárky. Od něj jsem k narozeninám nedostávala nic. Ani nezavolal, ani neposlal zprávu. I když jsem s tím nepočítala, v hloubi srdce jsem doufala, že mi můj táta přeci jen popřeje vše nejlepší.

Nakonec jsem přestala jezdit i volat úplně. Toužila jsem po klidu. Zapomenout, že nějakého otce mám. Chtěla jsem ho prostě vytěsnit ze své mysli. A on mne bez námitek nechal ze svého života zmizet.

Křivda nám ničí život

"

etikoterapie

Etikoterapie je metodou alternativní medicíny, která vidí ve vnitřním nesouladu člověka hlavní příčinu nemocí tělesných. Zabývá se proto uzdravováním nemocné lidské duše, která strádá destruktivními pocity jako křivda, závist, nenávist, zloba, strach, či trápení se za jiné. Etikoterapeut pomáhá lidem si tyto vnitřní problémy uvědomit a samostatně je odstranit.

Křivda z minulosti nám kazí přítomný i budoucí život. Aniž bychom si to uvědomovali, bolest uvnitř nás pořád sžírá. Odpuštění je lék. " S těmito slovy mě přijala etikoterapeutka Zdenka Hoffmannová. Křivda jako negativní emoce má navíc podle ní vliv nejen na naši psychiku, ale i fyzický stav. Nevyřešené vztahy z minulosti tak mohou být skrytou příčinou častých nemocí těla, kterých se nezbavíme, dokud nezískáme duševní rovnováhu zpět.

Možná i vy, stejně jako já, už víte, že odpustit milované osobě, od které nás zrada bolí dvojnásob,  není jednoduché. Někdy trvá i dlouhá léta, než bolest odezní natolik, abychom se dokázali znovu vidět, nebo na ni vůbec myslet. Celou tu dobu se však vědomě či nevědomě trápíme a přitom si nepřejeme, než aby se nám dotyčný omluvil a vrátil se zpátky do našeho života.

Kdo ublížil, nevěděl, co činí

Podle etikoterapeutky Hoffmanové je odpuštění snazší, pokud si Etikoterapeutka Zdenka Hoffmannová uvědomíme, že "člověk, který nám ublížil, v tu chvíli nevěděl, jak dalece nás zasáhne." Možná mu docházely praktické následky, ale emocionální bolest, kterou způsobí, si nedokázal představit. "Jakmile si toto uvědomíme, dokážeme odpustit jednodušeji. Na nikoho se nedá zlobit, že udělal něco neúmyslně," vysvětlila mi etikoterapeutka.

V tu chvíli už pro nás prý přestane být důležitá i vytoužená omluva. Ta má stejně větší význam pro toho, kdo ublížil. Právě ten se potřebuje omluvit pro klid své duše.

Ignorováním bolest nezmizí

Ačkoliv jsem s otcem kontakty zpřetrhala, vůbec se mi neulevilo. I po letech, co jsem ho neviděla, jsem o něm stále mluvila. Dělalo mi dobře vyprávět, jakého mám nemožného fotra. Vzpomínala jsem vždy jen na to zlé, co mi způsobil. Občas mne i napadlo, že už možná ani nežije. V tu chvíli jsem nevěděla, jestli by mě to trápilo, nebo jestli by se mi ulevilo. To příkoří, že jsem neměla dobrého tátu jako ostatní, mě sžíralo pořád.

Postupně jsem si však začala uvědomovat, že to, že ho už nikdy neuvidím, moje trápení nevyřeší. Čím víc jsem se snažila dělat, že neexistuje, tím častěji se mi vracel do mysli. Došlo mi, že jen sama sebe neustále trýzním. Že klidu se dočkám, jen když nechám tu křivdu jednou provždy jít. Když mu odpustím, aniž bych čekala na omluvu. Napadlo mne, že se mi možná ani nemá za co omlouvat. Možná dělal to nejlepší, co mohl. Možná to jinak neumí.

Nemůžete-li něco změnit, změňte svůj přístup

Rozhodla jsem se proto za otcem vypravit a začít znovu. Bez předsudků. Akceptovat ho, jaký je. Přestat snít o ideálním otci podle společenských konvencí. Nečekat už věci, které mi nemůže dát, ale mít radost z těch, které může.

Ve chvíli, kdy jsem k tomuto dospěla, neuvěřitelně se mi ulevilo. Místo sžíravého pocitu křivdy se mi uvnitř rozlil skutečný klid. Konečně jsem dokázala být šťastná.

Cestu za otcem jsem nicméně pořád dokola odkládala. Bála jsem se, že až ho uvidím, bolest se zase vrátí.

Napsala jsem otci dopis

"Ahoj tati,
chtěla bych tě zase vidět. Chybíš mi.
Často vzpomínám, jak jsem ti jako malá běhala naproti, když ses vracel z práce. Jak jsi mě vzal na pouť a pozvracel se na labutích. Jak jsme spolu hrávali karty. Za všechny krásné chvíle s tebou ti děkuji.
Možná jsem ti pak něčím ublížila? Můžu něco vysvětlit? Možná tě mrzí, že jsem se už roky neukázala.
Mne to mrzí hodně. Doufala jsem, že se ozveš ty sám, popřeješ mi k narozeninám a navrhneš setkání.
Snad tento dopis dostaneš živý a zdravý a my se brzy uvidíme. Jestli je ještě něco, co mohu udělat pro to, abys mi zavolal, ráda to udělám.
Veselé Vánoce,
Tvoje milující dcera."

Zeptejte se, co můžete udělat vy

"Nedokážete-li s člověkem, který vám ublížil, mluvit, zkuste mu odpustit dopisem," radí v takovém případě etikoterapeutka Hoffmanová. V dopise se neunáhlíte, můžete jej přepsat a osoba, která ho dostane, jej může mít stále u sebe.

Podle etikoterapeutky je nejvhodnější rozvrhnout váš dopis zhruba do následujících pěti bodů:
1. Úmysl.
Vysvětlete, proč dopis píšete. Možná vás překvapí, že budete psát o touze znovu se setkat, místo abyste řešili nějakou křivdu.

2. Poděkování a projev úcty. I člověku, který vám ublížil, máte za co poděkovat. V každém je něco dobrého a úctyhodného. A nakonec všechno zlé je pro něco dobré.

3. Prosba. Dříve než budete mluvit o své bolesti, ujistěte se, jestli i vy jste neublížili. Zeptejte se, jestli můžete něco vysvětlit. Každá mince má dvě strany.

4. Vyjádření pocitů. Popište, jak se cítíte, co vám ublížilo. Dotyčný možná do teď netuší, že vám nějakou bolest způsobil. Řekněte mu konečně, co máte na srdci.

5. Přání. Toužíte-li dát opět vše do pořádku, napište to a zeptejte se, co pro to můžete udělat. Pokud vám někdo hodně ublížil, bojí se třeba, že už to spravit nepůjde. Touto otázkou mu ukážete, že vy jste ochotni to zkusit.

Odpusťte i sami sobě

Teprve slova na papíře mi pomohla vše si v hlavě i srdci pořádně vyjasnit. Až při psaní jsem pochopila, jak mi můj otec chybí. Ne ten vysněný, ale můj vlastní otec, se všemi chybami a nedokonalostmi. Ten jediný táta, kterého mám. A proto mu odpouštím.

Možná, že nakonec ani neodpouštím jemu, ale sama sobě, že jsem se tak dlouho trápila. Svěřila jsem se vám se svým problémem, protože možná jste prožili nebo prožíváte podobný. Moje rodina by však z takového odhalení radost neměla, a tak mi snad protentokrát prominete, že se pod článek nepodepíši pravým jménem, ale zvolím pseudonym.

Autoři:






Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Soukromá Sado-maso mučírna - klec
Erotické sny žen zahrnují nátlak a třeba i znásilnění přitažlivým mužem

Okouzlující cizinec, kterému nelze odolat. Nechat se svázat. Ale také třeba být sledována… Ženské sexuální fantazie jsou často barvitější, než mnohdy samy ženy...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.