Afričtí běžci na tuzemských závodech: nakopnutí, nebo demotivace?

Na řadě sportovních akcí u nás poměřují své síly vedle místních borců i závodníci z Afriky. Nejde o mistrovství světa, takhle to vypadá i na mnohých závodech určených široké veřejnosti. Přečtěte si, jaké názory na mezinárodní účast mají čtenáři našeho webu i samotní pořadatelé závodů.

Volkswagen Maraton 2016 | foto: Jakub Herda

Afričtí atleti představují na řadě velkých akcí lákadlo pro ostatní závodníky. Jen málokterý sport totiž nabízí příležitost, poměřit síly se světovými rekordmany a olympijskými vítězi. Účast elitních běžců z této vytrvalecké velmoci se tak pro mnohé stává jednou z motivací. „Pro pozvání na naše závody nehraje roli národnost, ale časy a výsledky. Je naprosto přirozené, že pořadatel chce na závodě nejlepší světové atlety. Z našich zkušeností víme, že rychlejší hobíci se při závodě s elitními běžci snaží držet,“ popisuje, jak to chodí na závodech běžeckého seriálu RunCzech, jeden z organizátorů Tadeáš Mahel.

Že účast světových atletů může být pro mnohé impulzem, potvrzují i někteří z vás v diskuzi na našem Facebooku. „Vždy, když míjím africké běžce na nějakém maratonu, s úžasem sleduju jejich lehký běh. Osobně jsem rád, že se mohu ve stejném závodě potkat s těmi nejlepšími na světě. Člověka to nakopne a nahecuje na sobě makat,“ píše jeden z našich čtenářů Martin P.

Pořadatelé však nezapomínají ani na české atlety, kteří při účasti keňských běžců ustupují do pozadí. „Peněžitá výhra neboli prize money jsou v našich závodech rozděleny pro absolutní vítěze a nejlepší Čechy. Pokud ale některý z českých reprezentantů doběhne v první desítce, dostává obě finanční odměny,“ vysvětluje filozofii akcí RunCzech Tadeáš Mahel. 

Závody z tohoto seriálu lákají na start tisíce běžeckých nadšenců. Většina z nich proto na závod nemíří pro cenné trofeje ani prize money. Jejich cíl je obvykle skromnější - odjíždět s dobrým pocitem a nezapomenutelným zážitkem. Účast zahraničních běžců i české špičky je pro ně tak spíše jen zajímavým zpestřením. 

Malý závod taky závod

Cizince však překvapivě lákají i daleko menší tuzemské závody. Hlavním důvodem bývá peněžitá odměna pro vítěze, kterou organizátoři vypisují. Těchto akcí se přitom neúčastní zahraniční rekordmani ani olympionici, i přesto však většinou nemají na tratích lokálních závodů konkurenci.

Jedním ze závodů, který se nepyšní několikatisícovou účastí, ale stejně na něj míří zahraniční běžci, je i brněnský Běh Lužánkami. Jeho organizátor Karel Walter přiznává, že pro závod je to dobrý marketing. „Jako pořadatelé je neoslovujeme, ale pokud jsou vypsány prize money, většinou se ozvou manažeři s tím, jestli mohou dorazit, což nám samozřejmě nevadí. Díky účasti běžců z Keni je náš závod totiž zajímavější pro média i veřejnost,“ říká.

Ohlasy ostatních závodníků bývají však velmi rozdílné. Zatímco na velkých akcích vyhrává zahraniční a tuzemská špička, na závodech lokální úrovně je šance, že si své místo na stupních vítězů najdou i hobíci. Když na závod dorazí i závodníci z Keni, jejich vyhlídky se tak rázem mění. Pokud je navíc v okolí několik závodů v krátkém období, je pravděpodobné, že zahraniční závodníci se jich budou snažit absolvovat co nejvíce. Zdá se tak pochopitelné, že účast afrických běžců může některým vadit.

Organizátoři mají možnost volby

Rozporuplné názory na mezinárodní účast na závodech lokální úrovně potvrzuje i Karel Walter. „Je to tak půl na půl. Někteří na jejich účasti nevidí nic špatného, ba naopak je motivuje. Jiným zase vadí, že místní závod vyhrávají lidé ze zahraničí, kterým jde přirozeně o peněžní výhru,“ vysvětluje. Z tohoto důvodu byla před dvěma lety dokonce i na Běhu Lužánkami zavedena finanční odměna nejen pro celkové vítěze, ale i pro první tři běžce z řad českých závodníků.

S podobným problémem se v minulosti potýkali i pořadatelé Krajského půlmaratonu v Plzni. V hlavním závodě s účastí zhruba 600 běžců obsadili první místa závodníci z Afriky. Pro letošní rok se proto organizátoři rozhodli zavést prize money pouze pro běžce z plzeňského kraje. „Nemůžu říct, že by byly na start zahraničních závodníků stížnosti. Nicméně naše akce nese název Krajský půlmaraton, je tak logické, že chceme podporovat především závodníky z našeho kraje. A právě to je důvodem, proč jsme se rozhodli zavést finanční odměnu pouze pro ně,“ vysvětluje tisková mluvčí závodu Alena Marešová. Letošní akce se tak skutečně obešla bez afrických běžců na prvních příčkách. Na druhou stranu klesla i celková účast v hlavním závodě.

Afričtí atleti: ano, nebo ne?

Oba tábory mají své nesporné argumenty. „Těmto běžcům nejde o trofeje, jezdí jen tam, kde jsou prize money,“ píše Michal D. v diskuzi na našem Facebooku. Například bývalý juniorský mistr Afriky a letošní vítěz Běhu Lužánkami Komon Moses Masai zvládl v osmi červnových dnech zaběhnout tři menší závody v Chorvatsku a Polsku, kde vysbíral prize money v celkové hodnotě 640 $. „Musí se to brát tak, že je to práce, která živí je i jejich manažery,“ namítá v diskuzi čtenář Karel K. K němu se přidává i Andrea M.: „Přihlásit se přece může kdokoliv, tak proč by nemohli běžet? Sice vyfouknou bednu jiným skvělým běžcům, ale o tom je závod.“

Ať už patříte k příznivcům mezinárodní účasti, nebo ne, vždy máte možnost volby. Pokud vám nevyhovuje bublina okolo velkých závodů, dejte přednost těm menším s osobnějším přístupem. Stejné je to i s účastí zahraničních závodníků. Díky nepřebernému množství sportovních akcí máme v dnešní době šanci rozhodnout se sami, který závod podpoříme svým startovným. Sport má být především radost z pohybu, kterou si nenechte zkazit.

Vítáte účast afrických běžců na tuzemských závodech?

celkem hlasů: 916

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 19. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 418
Ano, ale jen na velkých závodech s běžeckou špičkou
Ano, ale jen na velkých závodech s běžeckou špičkou 336
Ano
Ano 162
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...