Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advent začne čtyři neděle před Štědrým dnem

  15:39aktualizováno  15:39
- Dříve se lidé v tomto období postili, nesměli tancovat, zpívat a jinak se bavit. Přesto se o adventu konaly obřady a zvyky, které tyto zásady porušovaly. Letos připadá první adventní neděle na 3. prosince, čtvrtá a poslední na Štědrý den.

Věnec se čtyřmi svíčkami je jedním z adventních symbolů | foto: Profimedia.cz

30. listopadu - svátek Ondřeje
Ještě v minulém století se na tento den dodržovaly důležité magické úkony - věštby, týkající se hlavně vdavek. "Svatý Ondřeju, olovo leju, abys mi ukázal koho se naděju." O půlnoci před svátkem klepaly dívky na kurník. Pokud se jim ozval jako prvý kohout, měly se do roka vdát, pokud slepice, zůstaly svobodné.

4. prosince - svátek Barbory. I dnes si v tento den nosíme domů větvičku třešně, barborku, a doufáme, že právě na Štědrý den vykvete. Dříve se věřilo, že je to předzvěst svatby v domě. Rozkvetlá větvička darovaná o Štědrém dnu chlapci a připnutá za klobouk s pentličkami se na Valašsku nazávala "opéřený révek". V předvečer chodívaly po venkovských domech "Barborky" - ženy zahalené do bílých prostěradel se závojem přes obličej. V ruce měly košík s ovocem a sladkostmi, které dávaly dětemi, ve druhé měly metlu, kterou hrozily zlobivým.

6. prosince - svátek Mikuláše. Dodnes v předvečer chodí a naděluje trojice: Mikuláš jako soudce provinilých, čert, který straší a šlehá děti i dospělé a anděl, jenž naděluje. Mikulášem se přihlásil čas vánoc - nejen radovánkámi, ale hlavně uklízením, pečením a nakupováním. Od středověku se svátek sv. Mikuláše spojoval s vírou v bohatství. Obchodníci uzavírali toho dne složité obchody. V některých zemích je považován za patrona šťastného manželství, modlí se k němu svobodné dívky, toužící po ženichovi. Na Mikuláše se konaly trhy, kde se nakupovalo potřebné zboží i dárky na vánoce. K těm tradičním patří betlémové figurky, papírové postavičky mikulášů, čertů a andělů, kynuté pečivo spletené do tvarů figur.

7. prosince - svátek Ambrože. Figura Ambrože byla zaznamenána ve středních Čechách. Z popisů z druhé poloviny 19. století se dovídáme, že to byl vysoký muž v bílé dlouhé košili, v černé vysoké čepici a metlou polepenou papírem. Vyplácel děti a rozhazoval jim sladkosti.

Nejvýznamnější postavou předvánoční doby byla Lucie, která má svátek 13. prosince. Už v nejstarších českých kancionálech z doby středověku je v kalendáriu 13. prosinec spjat se jménem Lucia, odvozeným z latinského slova lux - světlo. Podle kalendářního přepočtu před rokem 1582 byl skutečně svátek zasazen do doby slunovratu. Připočteme-li oněch deset vynechaných dnů, vychází nám na dnešní 23. prosinec.

Tedy pořekladlo, přesně vystihující situaci na obloze - Lucie noci upije - musí být velmi staré. Postavy Lucií byly pojímány jako tajemné bílé bytosti. V jižních Čechách měly místo škrabošek dlouhé bílé zobany jako mohutní ptáci. byly to ženy symbolizující čistotu. Na jejich svátek se nesmělo příst. Přadleny, které neposlechly, potrestaly.

V CHALUPÁCH SE UKLÍZELO, ALE I ZDOBILO
Dnů, které zbývaly po Lucii do vánočních svátků, se plně využívalo k uklízení, pečení. Světnice se bílily, všechen nábytek a podlaha se vydrhly, nově se povlékly peřiny, mnohde přibyl bilý ubrus na stůl, připravilo se slavnostní nádobí... Přitom se, ale nezapomínalo na výzdobu.

Betlém - Byly to často i několik metrů velké scenérie na dřevených podložkách ve tvaru skal, pokrytých mechem, s množstvím romantických i reálně pojatých architektur a figurek s jesličkami uprostřed.

Vánoční stromeček - U nás je poprvé zaznamenám v roce 1812 v Praze. Tehdejší režisér Stavovského divadla, papá Liebich, pozval o vánocích do své vily v Libni hereckou společnost, kterou překvapil velkým rozzářeným stromem. Vánočný stromek však zdomácněl až v průběhu druhé poloviny 19. století. Ve venkovských chalupách byly obvyklé menší stromy, ozdobené podle místních zvyklostí jablíčky, zlacenými ořechy, cukrovím, papírovými ozdobami a svíčkami. Ve 20. století se pro něj staly typické skleněné ozdoby.

Zdobené okno - Už na počátku adventu bývala okna vykládána mechem, do kterého se zapichovala zvířátka vyřezaná z lipovaného dřeva. Do mechu bývaly vkládány i červené šípky a bílé kuličky pámelníku.

Ozdoby ze slámy - Když se sláma schovávala na zdobení, seřízlo se kolínko a odložila se. Před vánocemi se pak namočila, a když dosáhla stupně vlhkosti ke zpracování, byla jako čerstvá. V polovině 20. století se na Kyjovsku dávaly na stromeček hlavně slaměné závěsy. Slámová hvězda bývala dominantou stromku ve Vizovicích.

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak šel čas s Melanií Griffithovou, která slaví 61. narozeniny

Melanie Griffith, Milk Money, 1994

V osmdesátých a devadesátých letech patřila mezi herečky s největším sex-appealem. Tehdy jí u nohou leželi nejen...

Finalistky kontroverzní Miss Bum Bum pózovaly v ulicích Sao Paula

Kontroverzní, nechvalně proslulá, sexistická. I takové přívlastky dostává...

Kontroverzní, nechvalně proslulá, sexistická. I takové přívlastky dostává brazilská soutěž Miss Bum Bum, ve které...

OBRAZEM: Zrzka ze Spice Girls slaví. Jak šel čas s Geri Halliwellovou

Zpěvačka Geri Halliwell navrhla pro Next kolekci oblečení s motivy britské...

Členka legendární dívčí kapely Spice Girls, britská zpěvačka a dvojnásobná maminka Geri Halliwellová slaví v pondělí...Najdete na iDNES.cz