Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advent bude bohatý na kulturu

  12:47aktualizováno  12:47
Praha - Výlohy třpytící se vánoční výzdobou připomínají, že se blíží první adventní neděle, kdy pražský primátor na Staroměstském náměstí rozsvítí vánoční strom. Atmosféru podtrhuje i množství kulturních akcí s vánoční tematikou. Tradici vánočních svátků na území hlavního města poprvé souhrnně představí výstava Staropražské Vánoce, která je od zítřka k vidění v Muzeu hlavního města Prahy.
"Těžiště výstavy spočívá v období z přelomu 19. a 20. století, pro které máme nejvíce zajímavých dobových dokladů, ale vystaveny budou i exponáty ze starších období, kdy se tradice slavení Vánoc v Praze vytvářela," popisuje autor expozice Zdeněk Míka.

Kromě cenného betléma z konce 18. století, pocházejícího z Lobkovického paláce, zde návštěvníci uvidí barokní kancionály s lidovými koledami zpívanými dodnes, či novoroční kalendáře, které na sklonku předminulého století rozdávali spolu s gratulací pražští kominíci a popeláři. Chybět nebudou staré recepty a vánoční ozdoby.

Právě z Prahy se totiž do českých zemí začal v 19. století šířit zvyk zdobení vánočního stromku převzatý z Německa. V románských sálech premonstrátského kláštera na Strahově připravila Galerie Bayer & Bayer souhrnnou výstavu malíře a grafika Josefa Jíry. Olejům, dřevěným deskám, grafikám a malbám na skle inspirovaným biblickou tematikou vévodí šestnáctimetrový dřevěný betlém, který Jíra před třemi lety vytvořil pro Kryštofovo Údolí u Liberce.

"Když jsem byl malý, přicházeli kolem Vánoc betlémáci, na krku zavěšenou krosničku s jesličkami a zpívali koledy..." zavzpomínal na inspiraci při tvorbě betléma Jíra. Adventní období bývá již tradičně naplněno také desítkami koncertů.

V nedělní podvečer bude Česká televize v přímém přenosu vysílat koncert z břevnovského kláštera, který je věnován Psychiatrické léčebně v Bohnicích. Vybrané peníze budou použity na vybavení bezbariérových pokojů a na vytvoření zahrady a lůžek pro mladé mentálně retardované psychiatrické pacienty.

Novou tradici adventních koncertů zahájí v neděli odpoledne opera Národního divadla. Na programu České koledy Karla Steckera, pastorela Rozmilý slavíčku Jakuba Jana Ryby, vrcholem večera pak bude slavná Česká mše vánoční téhož autora.

Naopak již obvyklé adventní oslavy otevře letos cyklus slavného souboru Schola Gregoriana Pragensis. V Praze poprvé vystoupí v kostele svatých Šimona a Judy. Na tradiční vánoční koncert na Pražském hradě, se příznivci gregoriánského chorálu letos těšit nemohou.

"Byla to příjemná tradice. Bohužel, letos Správa Hradu přitvrdila, a tak už nejsme schopni zaplatit nájem kaple Všech svatých. Proto se koncert v předvečer Štědrého dne poprvé přesune do kostela svatého Salvátora," řekl Martin Prokeš z hudební agentury Trifolium, která soubor zastupuje.

         DIÁŘ VYBRANÝCH KONCERTŮ NA PRVÍ ADVENTNÍ TÝDEN

* 1. 12. ve 14 hodin, Adventní cyklus , Národní divadlo,
vstupné 50-450 korun

* 1. 12. v 18 hodin, Břevnovský klášter, vstup volný

* 1. 12 od 11 do 18 hodin, dětské pěvecké sbory, Staroměstské náměstí, vstup volný

* 3. 12 v 19.30 hodin, Veselte se nebesa, kostel sv. Šimona a Judy , vstupné 170 a 200 korun

* 4. 12. v 19. hodin, Tiše a ochotně - semaforské Vánoce v divadle Solidarita, vstupné 120 korun

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený s partnerkou Marcelou a synem Markem

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený doplňuje vitamin „rodina“, jak sám říká své...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz