Adidas otevírá v Německu nové rychlotovárny ovládané roboty | foto: Adidas, Rungo.cz

Adidas otevírá v Německu nové rychlotovárny ovládané roboty

  • 5
Nižší kvalita, zvyšující se cena a dlouhé dodací lhůty. To jsou hlavní důvody, proč stále více značek přemýšlí o návratu výroby zpátky do Evropy. Adidas se svou rychlotovárnou v německém městě Ansbach je první, kdo se k tomuto kroku odhodlal.

Až doposud se drtivá většina nejen běžeckého vybavení vyráběla v továrnách v jihovýchodní Asii. Výjimku tvořily některé z limitovaných edic a ručně vyráběné produkty prémiové kvality.

Nyní se ovšem situace výrazně změní, když adidas na konci května ohlásil otevření nových továren přímo na území Německa. Do své vlasti se tato značka s výrobou vrací po více než 20 letech.

Důvodů, proč se adidas odhodlal k návratu výroby do Evropy, je hned několik. První a nejzásadnější z nich je pokrok v robotice a v automatizaci výroby, díky kterému je možné konkurovat zvedajícím se výrobním cenám v asijských továrnách. Nově otevřené továrny mají být z větší části ovládané právě mechanickou silou, což výrazně sníží náklady na výrobu finálních produktů.

Druhým důvodem je zkrácení dodacích lhůt, když při výrobě v daleké Asii nebylo výjimkou čekat na nové zboží i několik měsíců. Podle slov Herberta Hainera (výkonný ředitel firmy adidas) totiž zákazníci chtějí nejnovější a nejvyspělejší produkty a chtějí je hned. Tento požadavek by pak měla „rychlotovárna“ umístěná přímo v Německu splnit dokonale.

Hainer navíc dodává: „Jako výrobce sportovního vybavení velmi dobře víme, že rychlost vítězí. Proto jsme rychlost určili jako jeden z hlavních cílů našeho strategického obchodního plánu. S rychlotovárnou adidas provedeme revoluci celého sportovního průmyslu, který se neustále mění a jehož zákazníci chtějí neustále novější a lepší produkty. Kvůli tomu přicházíme s novými továrnami přímo v Německu a se špičkovými německými technologiemi.“

Rychlejší výroba, rychlejší vývoj

Postavení továrny blízko samotného vývoje by navíc mohlo výrazně urychlit technologický pokrok a je dost možné, že v příštích letech se dočkáme většího počtu nových materiálů a výrobních postupů, které posunou běžecké boty zase o kus dál.

Osobně nejvíce doufám ve zlepšení dostupnosti „nedostatkových“ modelových řad. V současnosti je totiž smutnou tradicí, že se předobjednané zásoby oblíbených produktů vyprodají během několika málo týdnů a další doobjednávky už nejsou kvůli zdlouhavé výrobě možné. Zákazníkům pak nezbývá než čekat dlouhé měsíce na novou kolekci, ve které se však už vytoužené boty nebo oblečení nemusí objevit.

V momentě, kdy se produkce přesune přímo k cílovým zákazníkům, bude možné mnohem pružněji reagovat na reálnou poptávku a nezbývá než doufat, že této skutečnosti bude adidas hojně využívat.

Německo, USA a další

Jednou továrnou v Německu navíc tento revoluční projekt nekončí, už v příštím roce se chystá otevření podobné továrny v USA a v dohledné době by adidas měl mít výrobnu v každé obchodně důležité zemi.

Sečteme-li očekávanou produktivitu německé a americké továrny, měli bychom dostat číslo jeden milion párů běžeckých bot za rok, což by měl být dostatečný objem, aby uspokojil západoevropský trh.

Sériová výroba německých bot by měla začít už příští rok, ale ještě letos se můžeme těšit na 500 prototypů určených přímo k prodeji.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.