WC - (c) profimedia.cz/corbis

WC - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Aby na cestách netrpělo zažívání

  • 18
Úporné zažívací potíže patří k nejčastějším zdravotním problémům cestovatelů. Většinou za pár dní přejdou, ale někdy mohou lidi ohrozit na životě. Při výpravách do tropů a subtropů postihují tři čtvrtiny lidí, a proto je na ně třeba myslet předem.

INFOGRAFIKA: MOŽNÉ NÁKAZY V ZAHRANIČÍ

"Jeli jsme na běžný týdenní zájezd do Egypta s renomovanou cestovní kanceláří. Dny jsme trávili v příjemném a celkem důvěryhodně vyhlížejícím hotelu," říká Radovan Vlček z Prahy.

Jenže jeho žena dostala z jídla průjem, který měl dramatický průběh. "Nemohla vůbec nic polknout. Ještě několik dní po návratu se vzpamatovávala," dodává její muž.

V podobných případech je zásadní rozlišit, co je příčinou potíží: může jít o cestovatelský průjem, za kterým je nezvyklá strava. Anebo to může být infekce, jako je salmonelóza nebo úplavice. 

Zažívání trpět nemusí
Průjem z jiné než obvyklé stravy, v horším případě nákaza nějakou závažnější infekcí ze stravy jsou nebezpečné. Zažívací potíže postihují na zahraničních cestách do tropů a subtropů tři čtvrtiny lidí.

Čeští turisté nepovažují riziko nákazy cestovatelským průjmem za dostatečně velké. Přitom, zvláště u dětí a starších lidí, může být průběh velmi těžký, a někdy dokonce smrtelný, říká lékař Jiří Beran z královéhradeckého centra cestovní medicíny.

Na cestu přibalte slivovici -
on-line rozhovor s profesorem Beranem čtěte
ZDE

A připomíná známý omyl - spousta lidí se domnívá, že nebezpečné průjmy hrozí pouze v exotických dálkách kdesi v Asii či Africe, avšak opak je pravdou. Mnoho lidí se jimi nakazí právě na běžných dovolených u Jaderského nebo Středozemního moře.

Lidé zde totiž podle zkušeností lékařů snadno zapomenou na opatrnost a bez obav kupují zmrzlinu či ovoce. Ostatně salmonelóza či úplavice hrozí ze špatně upraveného jídla či pití rovněž v Česku. Další střevní nákazou je kampylobakterióza.

První pomoc
Takzvaný cestovatelský průjem je většinou důsledkem setkání s nezvyklým jídelníčkem a neprovázejí jej horečky, ty jsou naopak typické třeba pro salmonelózu či úplavici.

V obou případech je největším nebezpečím dehydratace, a proto je nejdůležitější doplňovat tekutiny a minerály. Pít je třeba často, ale po malých dávkách. Hodně pomoci může také přísná dieta, která by měla být nemastná a její hlavní složkou by měly být suchary, vařená rýže, mrkev, brambory, rozmačkané banány a jablka.

Potíže lze mírnit také pomocí volně prodejných léků, které by proto měly být součástí cestovní lékárničky. V případě, že jde o průjem způsobený bakteriemi, který bývá častější a zároveň nebezpečnější, připadá v úvahu použití speciálních antibiotik působících pouze lokálně ve střevech.

Pokud cestujete do oblasti se zvýšeným rizikem podobných potíží, požádejte o jejich předepsání svého lékaře, jsou totiž pouze na předpis.

Chraňte si trávení
Dobré je snažit se mít trávení v pořádku a zažívacím potížím předcházet. Jednou z cest může být užívání probiotik neboli mléčných bakterií. O jejich prospěšnosti se v poslední době mluví stále více, kromě toho, že jejich dostatek posiluje trávení, jsou důležité také pro stav imunity.

Laktobacily jsou buď v čerstvých kysaných mléčných výrobcích, což může být v zahraničí problém, anebo je lze užívat v tabletkách. Ty jsou volně prodejné, s výběrem vám poradí v lékárně.

Dávejte si pozor na jídlo a pití

Na cestách víc než jindy záleží na tom, co jíte a pijete. Víte, co je bezpečné, a co ne?

Nebezpečné
• voda z kohoutku, kostky ledu 
• nedostatečně tepelně upravené či syrové maso 
• saláty, ovoce a zelenina, které se nedají loupat 
• mléčné produkty, zákusky, zmrzlina 
• výrobky od pouličních prodavačů 
• sladké a přechlazené nápoje ve větším množstvím

Bezpečné 
• jídlo podávané s vnitřní teplotou větší než 60 stupňů Celsia 
• horký čaj a káva 
• ovoce či zelenina, které si sami oloupete 
• čerstvě vylisovaná ovocná šťáva 
• voda nasycená oxidem uhličitým 
• chleba