Nikdy se například nepotvrdilo, že by se po antikoncepci tloustlo.

Nikdy se například nepotvrdilo, že by se po antikoncepci tloustlo. | foto: Profimedia.cz

7 nejčastějších mýtů o antikoncepci

  • 39
Jeden den se tvrdí, že antikoncepce zlikviduje vaší chuť na sex a ztloustnete po ní. Pak jsou zase pilulky oslavovány jako jednoduchý způsob, kterým kontrolovat menstruaci a snížit riziko rakoviny vaječníků a dělohy. Čtěte sedm nejčastějších mýtů, které o hormonální antikoncepci kolují.

Mýtus č. 1: Antikoncepce zvyšuje riziko rakoviny
Ve skutečnosti naopak riziko rakoviny vaječníků a dělohy klesá tím víc, čím déle pilulky berete. Po jednom roce užívání antikoncepce se snižuje riziko rakoviny dělohy o padesát procent. Po půl roce se riziko, že žena onemocní rakovinou vaječníků snižuje o čtyřicet procent. Po deseti letech užívání je už riziko rakoviny vaječníků menší o osmdesát procent. "Čím déle se pomocí antikoncepce udržují vaječníky v podstatě neaktivním stavu, tím více se snižuje pravděpodobnost patologického buněčného dělení, které je charakteristické pro rakovinu," vysvětluje Katrine O´Connelová, asistentka na katedře gynekologie kolumbijské univerzity, kterou při této příležitosti oslovilo msn.

Mýtus č. 2: Antikoncepce snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
Jedná se o naprostý mýtus, protože výzkumy nic takového nepotvrdily. Dokonce podle závěrů studie, která byla publikována v Mayo Clinic Proceedings, spolu s užíváním antikoncepce riziko rakoviny tlustého střeva nepatrně narůstá (jakmile ale žena antikoncepci vysadí, toto riziko údajně mizí).

Mýtus č. 3: Po pilulkách se tloustne a také negativně ovlivňují sexuální touhu
Neexistuje žádná studie, ze které by vyplývalo, že se po antikoncepci přibírá na váze. Co se týká chuti na sex, existuje několik úhlů pohledu. Podle některých studií užívání antikoncepce skutečně chuť na sex negativně ovlivňuje. Na druhou stranu byly provedené i výzkumy, podle kterých naopak skutečnost, že se nemusí bát otěhotnění, u žen sexuální touhu zvyšuje.

Mýtus č. 4: Dlouhodobé užívání antikoncepce škodí
Ačkoli se čtyři z deseti žen domnívají, že dlouhodobé užívání antikoncepce je škodlivé a bude mít negativní vliv na jejich pozdější schopnost otěhotnět, je to nesmyslná fáma. Statistiky ukazují, že padesát procent žen otěhotní do tří měsíců po vysazení antikoncepce.

Mýtus č. 5: Vedlejší účinky antikoncepce jsou trvalé
Nikoli. První tři měsíce většinou trvá, než si tělo na hormonální antikoncepci zvykne, a vedlejší účinky jsou tedy v tomto období výraznější. Po této době se však většina vedlejších příznaků ztratí.

Mýtus č. 6: Užívání antikoncepce po čtyřicítce je riskantní
Ne, pokud jste zdravá. V tom případě ji můžete brát až do menopauzy. Pokud je vám ale víc než 35 let a kouříte, nebo máte vysoký krevní tlak, či dlouhodobou cukrovku, s užíváním antikoncepce výrazně narůstá riziko srdečního onemocnění nebo mrtvice.

Mýtus č. 7: Společně s antikoncepcí se mohou brát jakékoli léky
Špatně. Účinek antikoncepce snižují například některé druhy antidepresiv. Odborníci také upozorňují na skutečnost, že některé bylinky mohou zrychlovat metabolismus a tělo tak vypudí antikoncepci dřív, než začnou hormony vůbec působit. Na druhou stranu i antikoncepce může ovlivňovat účinek některých léků, například právě u antidepresiv jejich působení znásobuje.