Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

3. Jak být lepší: Chraňte zemské klima

  10:34aktualizováno  10:34
Častější povodně, dlouhá období sucha, vymírání smrkových lesů. I takové podoby může mít v České republice globální oteplování klimatu, na němž se nemalou mírou podílí rovněž člověk.

Hnutí Duha - popelnice2 | foto: iDNES.cz

Česko přitom patří v přepočtu na obyvatele k zemím, které do atmosféry vypouštějí nejvíce skleníkových plynů způsobujících klimatickou změnu.

Evropská komise nedávno zahájila kampaň „I ty ovládáš změny klimatu“, jejímž smyslem je přimět Evropany, aby drobnými změnami ve svém chování přispěli k ochraně klimatu.
„Mnoho lidí si možná myslí, že na jejich chování nezáleží. Já naopak tvrdím, že domácnosti v EU způsobují velkou část celkových emisí skleníkových plynů, takže každý z nás může přispět k jejich snížení,“ říká Stavros Dimas, evropský komisař pro životní prostředí.

Jak se stát v tomto ohledu lepším? Stručně se to dá vyjádřit krátkým heslem: Ztlum, vypni, recykluj, choď. Co se za těmito slovy skrývá?

Ztlum

Pokud doma snížíte teplotu jen o jeden stupeň Celsia, můžete ušetřit pět až deset procent rodinných nákladů na tepelnou energii a ročně zabránit vzniku až 300 kilogramů oxidu uhličitého.

Vypni

Zhasnete-li doma pět světel, když je právě nepotřebujete, můžete ročně ušetřit zhruba 60 eur a zabránit vzniku asi 400 kilogramů oxidu uhličitého za rok. Stejných úspor dosáhnete, když přejdete na energeticky úsporné žárovky.

Recykluj

Třiďte své domácí odpadky a odnášejte je do speciálních kontejnerů. Kilogram recyklovaných plastů ušetří 1,5 kilogramu oxidu uhličitého, u kilogramu skla je to 300 gramů a u kilogramu papíru se ušetří bezmála kilogram oxidu uhličitého.

Choď

Pokud pravidelně jezdíte automobilem do práce, uvědomte si, že každý litr spáleného paliva znamená v průměru uvolnění dalších 2,5 kilogramu oxidu uhličitého. Zkuste šetrnější druhy dopravy, pokud k tomu máte podmínky - tedy cestu pěšky, na kole, veřejnou dopravou nebo alespoň jízdu plně vytíženým vozidlem. Další informace a doporučení, jak chránit klima, můžete najít na internetové stránce: www.climatechange.eu.com, kde jsou srozumitelné údaje v devatenácti jazycích Unie včetně češtiny.

„Dělat správnou věc není tak těžké, jak se zdá,“ dodává evropský komisař pro ekologii Stavros Dimas.

Předchozí díl: Přestávám kouřit 

V úterý 27.6.: Jak vyzrát na přebytečné kilogramy

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Čtyři největší chyby, které děláme při výchově dětí, ale nevíme o nich

Pláž, ilustrace

Ať se snažíme, jak se snažíme, aby náš vliv na potomky byl co nejlepší, stejně se nám někdy výchova poněkud vymyká. A...

Tři mýty o prostředních dětech, které se nezakládají na pravdě

sourozenci děti rodina

Říká se o nich, že jsou neúspěšní, neprůbojní a vůbec že mají do života našlápnuto hůř než jejich sourozenci, kteří...

Kiki a Viki se vrací k rodině. Děti do dětských domovů nepatří

Ilustrační snímek

Sestry Kiki a Viki se po několika letech stěhování po ubytovnách a problematické péči matky ocitly nejdříve v Klokánku,...Najdete na iDNES.cz