Léky - (c) profimedia.cz/corbis

Léky - (c) profimedia.cz/corbis - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zvyšují antidepresiva riziko sebevraždy?

  • 2
Antidepresiva mohou zvyšovat u dětí riziko sebevražedného chování a sebepoškozování. Proto by je lékaři měli předepisovat dětem jen ve schválených indikacích a jejich reakci na lék sledovat. Vyplývá to z doporučení Evropské lékové agentury.

Podle zjištění vědeckého výboru agentury sebevražedné pokusy a myšlenky, stejně jako nepřátelství, agrese, odpor a zlost byly častější právě u dětí a dospívajících léčených přípravky proti depresi.

"Výbor doporučil v případě těchto léků uvedení důrazných varování lékařům a rodičům v celé Evropské unii," uvedla tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Věra Černá.

Lékaři mohou rozhodnout o podání léku při léčbě deprese podle potřeb dítěte či dospívajícího, měli by však pečlivě sledovat případné známky sebevražedného chování a sebepoškozování. 

Černá upozornila, že léčbu nesmí pacient nebo jeho rodiče přerušit bez porady s ošetřujícím lékařem, protože při náhlém vysazení hrozí nástup příznaků z odnětí, jako jsou závratě, poruchy spánku a úzkost. Pro přerušení léčby se doporučuje postupné snižování dávek během několika týdnů či měsíců. 

Pacienti nebo rodiče, kteří mají z těchto léčiv jakékoliv obavy, by se měli při nejbližší příležitosti poradit s ošetřujícím lékařem o možnostech léčby. 

Doporučení lékové agentury se týká přípravků s obsahem atomoxetinu, citalopramu, duloxetinu, escitalopramu, fluoxetinu, fluvoxaminu, mianserinu, milnacepranu, mirtazapinu, paroxetinu, reboxetinu, sertralinu a venlafaxinu.


Témata: Evropská unie