Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zůstat dlouho mladý je možné

  1:00aktualizováno  1:00
Lidí, kteří chtějí být co nejdéle v kondici, přibývá i v Česku. Musí však počítat s tím, že za některé metody si připlatí. Způsobů, jak si prodlužovat mládí nebo alespoň zabránit předčasnému stárnutí, je více, ale většina z nich není zadarmo.
Podzim, park, slunce, běh, jogging

Podzim, park, slunce, běh, jogging - Park | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Proč člověku ubývá sil

Zatímco procházky, pohyb nebo dostatek spánku zadarmo jsou, hormonální omlazující kúry mohou vyjít na mnoho tisíc korun.

"Úplným základem je přemýšlet nad svým životním stylem, což může udělat úplně každý," radí lékařka Monika Golková, zakladatelka organizace Asociace medicíny proti stárnutí.

Sama získala jako první zdejší lékař certifikát světové společnosti medicíny stárnutí neboli anti-age (z anglického age - věk) medicíny. Několikaletým školením kromě ní prošlo dalších zhruba osm desítek lékařů z Evropy.

Tento medicínský obor sem proniká ze zámoří, kde má již mnohaletou tradici. První zdejší klinika zaměřená přímo na zpomalování stárnutí by měla vzniknout počátkem příštího roku, ale již nyní mají podobné kúry v nabídce některé privátní kliniky.

Tisíce a desetitisíce
Jaké méně tradiční metody připadají v úvahu? Například antiradikálová terapie, která zmírňuje následky poškození buněk zplodinami kyslíku, navíc trvá dlouho.

Lubomír Novák z pražské kliniky GHC vysvětlil, že se při ní podává směs látek, které zmírňují působení volných kyslíkových radikálů. Je však třeba počítat s tím, že třítýdenní kúra stojí mezi jedním a dvěma tisíci korunami, přičemž jedna nestačí.

Hormony versus dieta
Jinou možností je podávání hormonu DHEA neboli dehydroepiandrosteronu, který zpomaluje stárnutí buněk, avšak jedna měsíční injekce stojí zhruba tisíc korun. Tělo si umí vyrobit hormon, který brání jeho opotřebovávaní, ale podávání této látky patří do rukou odborníků.

Existuje totiž podezření, že při nesprávném podávání by v těle mohl vznikat nadbytek mužského pohlavního hormonu, což se dává do souvislosti s vyšším rizikem rakoviny.

Budoucnost má zřejmě i podávání hormonu melatoninu, který je lidskému tělu vlastní a jehož nedostatek zřejmě také souvisí se stárnutím.

Naopak, medicína stárnutí v podstatě nepracuje s kosmetikou. "Ta totiž mění jen zevnějšek a nezabývá se příčinami," vysvětluje lékařka Golková.

Člověk, který se rozhodne investovat do svého omlazování, by však ze všeho nejdříve měl absolvovat zevrubnou lékařskou prohlídku, při které se ukáže, co přesně jeho tělo potřebuje.

"Součástí doporučení pak může být třeba dieta sestavená na míru, v níž mu lékaři poradí, jaká jídla se pro něj hodí, jaká by měl jíst jen výjimečně a jakým by se měl úplně vyhnout," popisuje Golková.

Taková dieta samozřejmě nemusí zcela korespondovat s obecnými doporučeními. Je třeba počítat s tím, že podobná skutečně komplexní vyšetření na klinikách zabývajících se medicínou stárnutí mohou stát tisíce až desetitisíce korun.

Nestárněte zbytečně rychle

Zpomalit opotřebovávání svého těla může alespoň částečně každý. Přinášíme přehled rad, které vycházejí z doporučení lékařů zabývajících se takzvanou antiage medicínou. Tento lékařský obor se zabývá právě zmírňováním negativního vlivu stárnutí.

• Buďte optimisté, budete déle mladí
Už několik výzkumů ukázalo, že optimisté žijí déle. Díky pozitivnímu přístupu k životu tito lidé snáze zdolávají různé překážky. Je naopak prokázáno, že dlouhodobě špatná nálada a nedostatek optimismu se nakonec mohou odrážet i na stavu vnitřních orgánů člověka.

Jezte zdravě a spíše méně
Kvalitní strava rozhodně přispívá k tomu, aby byl člověk zdravý. Dbejte na to, abyste měli v jídle vitaminy a stopové prvky, jako je selen, magnezium neboli hořčík a zinek, případně si je doplňujte uměle.

Nepřehánějte to s alkoholem, nekuřte
Alkohol v malém množství chrání třeba srdce, ale vysoké dávky ničí mozkové buňky a vnitřní orgány. Kouření neprospívá zdraví nijak a léta kouření krabičky denně zkracují život až o deset nebo patnáct let, navíc kuřáci vypadají starší.

Nebuďte obézní
Život prodlužuje také to, když se člověk nepřejídá. Nadváha zvyšuje zdravotní rizika, obézní lidé už většinou trpí různými nemocemi přímo vyplývajícími z kil navíc.

Dbejte na to, abyste měli silnou imunitu
Otužujte se, posilujte obranyschopnost organismu, případné virózy a podobné choroby pořádně vyležte a dolečte. Imunitě škodí také stres. Pokud nebude silná, hrozí vám častější infekce a stoupá i riziko vážných onemocnění.

Víte, čím trpěli vaši rodiče a prarodiče?
Je dobré vědět, jakými nemocemi trpěli vaši předci, důležité jsou zejména zhoubné nádory nebo infarkty před padesátkou. Zaměřte se na jejich prevenci.

• Choďte k lékaři
Pravidelné preventivní prohlídky samy o sobě život neprodlužují, ale dá se jimi zjistit počínající nemoc v době, kdy je vyléčení snadné. Jde třeba o preventivní gynekologická vyšetření, vyšetření prostaty, skrytého krvácení do stolice a podobně. Najděte si lékaře, kterému důvěřujete.

Hlídejte si cholesterol, tlak a homocystein
Součástí preventivních prohlídek jsou některá důležitá vyšetření. Měli byste vědět, jak jste na tom s cholesterolem, tlakem a homocysteinem, což je látka ukazující stav vaší kardiovaskulární soustavy. Lékař by vám měl vysvětlit, co vaše hodnoty znamenají a co z nich plyne pro váš životní styl.

Spěte dost, jinak si ubližujete
Každý člověk má jinou potřebu spánku, ale měli byste spát tak, abyste nebyli přes den bezdůvodně unavení. Krátkodobý nedostatek spánku nevadí, ale při dlouhodobém nedostatku se oslabuje imunita.

• Nestresujte se zbytečně
Krátkodobý stres člověku pomáhá zvládat běžné úkoly, dlouhodobý stres je krajně nezdravý: rovněž oslabuje imunitu, navíc zhoršuje i problémy s pamětí a soustředěním.

Mějte rádi svou práci
Není to vždy bohužel možné, ale je dokázáno, že lidé, kteří jsou ve svém zaměstnání spokojení, bývají méně nemocní a dlouhodobě v lepší kondici.

Naučte se odpočívat
Někteří lidé vydávají za svou přednost to, že jsou v jednom kole, ale jejich zdraví to nesvědčí. Odpočinek pasivní i aktivní do života patří.

Věnujte se přátelům
Bohatý společenský život s sebou většinou nese psychickou pohodu a ta už přímo souvisí se zdravotním stavem. Osamělí lidé trpí častěji psychickými i zdravotními problémy.

Mějte koníčky, které vás baví
Dostatek vlastních zájmů a aktivit rovná se bohatý osobní život. Tímto způsobem se bystří mozek, přičemž právě jeho stárnutí nebo naopak udržování v kondici hraje velkou roli v tom, jaký je váš biologický věk.

Hýbejte se, budete zdravější
Je to známé doporučení, ale se stárnutím přímo souvisí. Člověk, který se přiměřeně hýbe, bývá zdravější a může být v lepší kondici než jeho vrstevníci. Pozor, o přepínání a vrcholovém sportu to nutně neplatí.

• Na slunce choďte jen občas
Občasný pobyt na slunci vás zásobí vitaminem D, na druhou stranu se zbytečně vystavujete riziku rakoviny kůže.

• Vyhýbejte se chemikáliím
Dlouhodobé působení chemických látek prokazatelně zhoršuje zdraví, některé z nich jsou karcinogenní, jiné mohou vyvolávat alergie a podobně.

Vědci radí: dlouhé vztahy jsou lepší
Lidé, kteří žijí v dlouhodobých partnerských vztazích, žijí v průměru déle a bývají zdravější, ale zatím nedokážou jednoznačně vysvětlit, čím to je.

Autoři:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aby dětská záda nebolela. Pohybová terapeutka poradí v on-line rozhovoru

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech netrápí pouze dospělé, ale čím dál více i školáky. Proč tomu tak je, a jak dětem ulevit při výběru školní aktovky...  celý článek

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

Magazín Vogue je ikonou mezi dámskými magazíny.
Magazín Vogue udává trendy už 125 let. Nyní ho ohrožují sociální sítě

Magazín plný luxusu, který si zamilovaly ženy po celém světě, odstartoval kariéru mnoha topmodelek a návrhářů. A přestože je Vogue stále prestižní titul, ubývá...  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Ilustrační fotografie
EQ může za to, že se i ze čtyřkařů stávají šéfové

Ne, nepřehlédli jste se. Nejde o IQ, jde skutečně o EQ - neboli o emoční inteligenci. Skrývá se za ní schopnost sebeovládání, empatie a spolupráce s okolím....  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z ta... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.