Ona
Takovou bělost vám jen bělicí pasta nezařídí. Ilustrační foto

Takovou bělost vám jen bělicí pasta nezařídí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zuby si můžete vybělit různými způsoby i doma

  • 7
Holdujete kávě, červenému vínu, či kouříte. I tak můžete mít bílé zuby. Pokud se ale kvůli zářivému úsměvu nechcete z jakýchkoli důvodů vydávat za stomatologem, máte možnost domácího bělení.

Návštěva zubaře je samozřejmě nejlepší, ale i doma můžete pro zářivý úsměv něco udělat.

Nemusíte vždy sáhnout jen po zubní pastě, v lékárnách a drogeriích jsou k dostání i speciální bělicí sady.

Bělicí zubní pasty se podle odborníků spíše hodí k udržení barvy již vyběleného chrupu.

Pomáhají odstranit pigmenty, které na povrchu zubů zůstaly po jídle, pití kávy, čaje, červeného vína nebo kouření. Odstraní rovněž zubní plak a zabraňují tvorbě zubního kamene.

Chrup ale spíš projasní než vybělí. Pasty totiž buď jemně obrušují povrch zubu nebo rozpouštějí pigmenty pomocí účinných látek, například peroxidů nebo přírodních enzymů. Bělicí pasty stojí od několika desítek po několik set korun.

Podobnou částku vydá ten, kdo touží po bílém úsměvu, i za bělicí pero. To se skládá ze zásobníku s bělicím gelem a závitu, který při otáčení vytlačuje gel na štěteček. Pera se dají použít i pro cílené bělení pouze jednoho zubu.

Dražší jsou potom volně prodejné bělicí sady. Obsahují buď bělicí pásky, které se lepí na zuby, nebo speciální gel a formy pro jeho aplikaci.

Zuby mohou po použití sad zesvětlit o jeden až čtyři odstíny. Záleží na koncentraci "bělidla" a době použití. Hrozí tu ale riziko citlivosti zubů a pokud se v některém zubu ukrývá kaz, může celá procedura pěkně bolet.

Kdo chce snížit riziko citlivosti zubů, měl by si připlatit a zajít k lékaři. Stomatolog totiž prohlédne a případně ošetří chrup, ale i sejme otisk zubů.

Z toho pak laboratoř vyrobí na míru formu, do které se nanese slabá vrstva bělicího gelu. Výsledek je závislý na koncentraci gelu, ale dokáže zesvětlit zuby o tři až šest odstínů.

Kúra však trvá několik týdnů a je vhodná pro ty, kteří jsou ochotni nosit bělicí formy s gelem i několik hodin denně.

Bělení zubů pomocí pásků nebo forem se ale vyhněte v případě, že máte citlivé (odhalené) zubní krčky.

Odhalené krčky zubu totiž nejsou potažené sklovinou, a proto se gel dostane do zuboviny, kde jsou již nervová zakončení, a bolí to.

,