Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zuby moudrosti vytrhněte včas. Způsobují záněty a křiví ostatní zuby

  • 54
Problémům s osmičkami můžete předejít jednoduše. Nechte si je vytrhnout co nejdříve. Předejdete tím třeba ošklivému zánětu.

"Zuby moudrosti jsou třetí stálé stoličky, které se lidem prořezávají v dospělosti mezi osmnácti a pětadvaceti lety, odtud také pochází jejich lidový název," říká lékařka Iva Tuháčková z Evropského centra stomatologie.

Bolest zubů moudrosti připomíná angínu

Nejvíce problémů osmičky způsobují, pokud se prořežou jen částečně. Pak se do slizniční kapsy dostávají kousky potravy, které způsobují infekci.

Proč máme zuby moudrosti?

Naši předkové přicházeli o zuby mnohem častěji a dříve než my a osmičky měly za úkol nahrazovat ztracený chrup. Lidská čelist se ale evolucí zmenšuje, a proto se nyní zuby moudrosti nezakládají buď vůbec, nebo se pro nedostatek místa prořezávají problémově.

Zánět se projevuje bolestí, která může zdánlivě připomínat angínu, otokem v oblasti zubu, zvýšenou teplotou, zhoršeným otevíráním úst nebo bolestí vystřelující do ucha. Objevit se může i zápach z úst nebo bolest a otok lymfatických uzlin.

"Zuby moudrosti se trhají při lokálním umrtvení. U osmiček, které jsou prořezané jen z části, je nutné chirurgické vybavení. Jestliže mají pacienti z trhání zubů fobický strach, mohou požádat o celkovou narkózu," vysvětluje Tuháčková.

Osmičky byly uloženy v kostech

Pětadvacetiletá Kristýna nedávno zjistila, že se jí začaly křivit zuby. Příčinou byly spodní osmičky, které rostly horizontálně v kostech a tlačily na vedlejší zuby. Jediným řešením proto bylo jejich chirurgické vyjmutí.

Jak předcházet problémům?

Podle lékařů je nejdůležitější prevence. Váš stomatolog by vám během standardní prohlídky měl provést rentgenový snímek, který ukáže, zda a jak máte založeny zuby moudrosti.

"Lékař mi nejdříve v částečné anestezii rozřízl dáseň skalpelem a odstranil část kosti, aby se dostal k osmičce, která vůbec nebyla vidět. Pak se snažil zub vytáhnout kleštěmi, ale nakonec ho musel rozlomit na několik menších částí," popisuje Kristýna.

Potom doktor ránu zašil, pacientce předepsal antibiotika a doporučil ledování. Kromě toho musela Kristýna několik dnů po zákroku jíst pouze na zdravé straně. Zhruba po týdnu stomatolog ránu zkontroloval a vytáhl stehy.

Po trhání zubů omezte drobivá jídla

Po extrakci se doporučuje užívat analgetika proti bolesti, na která jsou pacienti zvyklí. Dále je vhodné první den ránu chladit, nevyplachovat a vyvarovat se drobivému jídlu jako jsou například oříšky, které by se mohly dostat do rány a hojení zkomplikovat.

Chrup by se měl čistit běžným způsobem a od druhého dne je možné ústa vyplachovat odvarem z heřmánku.

"Po složitějších zákrocích se může vytvořit otok nebo modřina. Mezi další komplikace patří zánět lůžka nebo poranění nervu dolní čelisti," dodává lékařka Iva Truháčková z Evropského centra stomatologie.