Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest zlozvyků, kterými si na pláži ničíte oči

  • 41
Možná si myslíte, že jediným prohřeškem pro oči je nevzít si na pláž sluneční brýle, ale to není tak úplně pravda. Škodit vašemu zraku může i to, že si zapomenete namazat oční víčka.

Kvalitní ochranné sluneční brýle s UV filtrem jsou samozřejmě při ochraně očí před škodlivými slunečními paprsky nezbytné. Ale překvapivě mnoho lidí je nenosí, nebo je má pouze nasazené na hlavě jako čelenku.

Pokud se chystáte na letní dovolenou, ujistěte se, že jste si kromě slunečních brýlí zabalili také klobouk se širokým okrajem a krém na opalování.

Mžouráte do slunce bez slunečních brýlí

Jestliže si párkrát zapomenete v prosluněný den nasadit sluneční brýle, nic hrozného se vám nestane.

„V létě samozřejmě není nutné celodenně nosit brýle. Jde vždy o podmínky, podle kterých se rozhodneme,“ uvedla pro iDNES.cz Barbora Weidenhoffer, hlavní oční technik Optique a dodala, že ve vysokohorských oblastech je nutnost nejvyšší. U vody samozřejmě také, jelikož se paprsky odrážejí od hladiny, stejně jako od sněhu do očí.

Nejméně na nás působí sluníčko ve městě, nicméně to neznamená, že se nemáme chránit.

„Oči by měly být aspoň malou část dne i bez brýlí, aby si zvykly na záření. Pakliže budeme denně nosit brýle a chránit se až moc, vybudujeme si tzv. světloplachost,“ řekla Weidenhoffer.

Časté vystavení nechráněných očí UV paprskům se však může projevit vážným očním problémem. Na pláži stačí dokonce strávit pouhý den bez slunečních brýlí a můžete očekávat zdravotní potíže. Velké množství světla, které se odráží písku a velké vodní plochy může totiž způsobit spálení očí.

Jde sice o dočasný (nejméně 6 až 8 hodin), avšak bolestivý stav, který se projeví nadměrným slzením, bolestí očí, pocitem přítomnosti prachu v očích a extrémní citlivostí na světlo. Účinky UV záření se navíc kumulují, takže čím častěji vystavujete své oči UV záření, tím se zvyšuje riziko výskytu očních chorob souvisejících s věkem a dalších očních chorob, jako jsou katarakty a makulární degenerace, které jsou hlavní příčinou ztráty zraku, upozornil pro server womenshealthmag.com oční lékař Robert Noecker z Connecticutu.

Vybíráte si nekvalitní levné sluneční brýle

„Levné sluneční brýle, které neblokují UVA a UVB paprsky, vás vystavují stejnému riziku, jako byste byli bez brýlí,“ říká Melissa Barnettová, optometrička z California Optometric Association.

S tímto tvrzením souhlasí i optimetrička Barbora Weidenhoffer: „Brýle ze supermarketů nikdy nebudou mít takovou kvalitu jako brýle z optiky. Největší rozdíl je v materiálu. Obruby jsou většinou vylisované. Mají velmi malou odolnost. Čočky jsou bez jakýchkoli vrstev a lehce se poškrábou. Takovéto brýle nelze nosit,“ varovala Weidenhoffer a vysvětlila, že poškrábanými čočkami prostupuje záření roztáhlou zornicí přímo na sítnici, což nám škodí více než bez brýlí.

„Nevíme, z jakého materiálu přesně jsou. V extrémních případech může být i závadný, toxický. Nejednou se to stalo,“ dodala optometrička Weidenhoffer.

Nenosíte sluneční brýle, když je pod mrakem

Nenechte se u moře ošálit zamračenou oblohou. Až 80 procent UV záření totiž pronikne i nízkou oblačností a sluneční paprsky mohou škodit očím, i když je pod mrakem. Pamatujte si, že slunce nemusí nijak hřát, aby dokázalo poškodit vaši pokožku i oči.

Optometrička Melissa Barnettová proto doporučuje nosit k vodě neustále sluneční brýle, bez ohledu na počasí. A dále radí vyhýbat se slunci během hodin s nejvyšší intenzitou UV záření.

„Když nesvítí slunce a my si chceme oči chránit, zvolila bych brýle s rozjasňujícími čočkami. Těmi jsou hnědé, žluté a podobné teplé barvy,“ doplnila Barbora Weidenhoffer.

Domníváte se, že klobouk k ochraně očí postačí

Klobouky, zvláště ty se širokou krempou, jsou samozřejmě skvělou volbou, jak zvýšit ochranu před nebezpečnými UV paprsky. Pro ochranu uší, krku a obličeje spolu s nánosem opalovacího krému jsou velmi účinné, ale nikoli jako ochrana očí.

Nejsou to totiž jen přímé sluneční paprsky, před kterými musíte své oči chránit, ale také paprsky, které se odrážejí od povrchu, jako je voda a písek. Voda dokonce odráží až 100 % UV paprsků a písek asi 25 procent. Optometrička Barnettová proto doporučuje vždy doplnit klobouk také slunečními brýlemi.

Otevíráte oči pod vodou

Je sice krásné objevovat barevný podvodní svět, ale raději si k tomu pořiďte plavecké nebo potápěčské brýle. Otevírat ničím nechráněné oči pod vodou se totiž nemusí vyplatit. I když voda vypadá křišťálově čistá, žádná mořská voda není úplně sterilní.

Podle doktora Roberta Noeckera mohou otevřené oči pod vodní hladinou vést k nepříjemnostem, jako jsou nateklé koutky očí, přechodně rozmazané vidění a také k bakteriální nebo virové infekci. Noecker proto vždy doporučuje nosit pod vodou brýle, které jsou k potápění určeny.

Zapomínáte nanášet opalovací krém na oční okolí

Podle Skin Cancer Foundation se 10 procent všech rakovin kůže nachází na očním víčku a právě tento kousek pokožky je při nanášení opalovacího krému nejčastěji opomíjen.

„Krém na opalování okolo očí je extrémně důležitý,“ upozornila Barnettová. Doporučuje použít spíše krém na minerální bázi, který nedráždí oči. Vhodné je také pořídit si ochranný sluneční krém, který je určen speciálně pro obličej a oční okolí se SPF nejméně 30.

A jak vybrat správné sluneční brýle?

„Na výběr máme z brýlí s různými vrstvami. Pro řidiče je velmi vhodná polarizační vrstva, stejně tak činíme, pokud si vybíráme brýle k vodě. Do hor bych volila speciální brýle se zrcadlovými tmavými skly. Takové čočky omezují prudké světlo tím, že ho odrážejí. Dále je možnost pořídit si čočky s technologií Prizm. Čočka s touto vrstvou zdokonaluje vidění, maximalizuje kontrasty. Slouží k lepšímu vidění při přechodech ze světla do stínu, dále slouží k rozpoznání jakékoliv nerovnosti na vozovce. I na golf máme možnost pořídit si speciální brýle. Vrstvy na výběr jsou různé: polarizační, hydrofobní, antireflexní, Prizm, zrcadlové, gradál apod,“ uzavřela Barbora Weidenhoffer.

, pro iDNES.cz