Zkažené zuby ohrožují i srdce

  • 2
Že zubní kaz bolí, to ví snad každý a většina lidí to zažila na vlastní kůži. Jenže je dobré vědět i to, že zkažený chrup může vést ke vzniku revmatismu, a dokonce také k onemocnění srdce. Večer pro zdraví, ráno pro krásu. Tak zní letité pořekadlo o čištění zubů.

Připomíná, že cílem čištění zubů není jen bílá barva chrupu. Zub, který se kvůli špatnému čištění začne kazit, může totiž v ústech nadělat velkou paseku.

Kromě toho, že se od něj mohou začít kazit vedlejší zuby, zvyšuje riziko vzniku zánětů v dutině ústní a také riziko, že člověk onemocní revmatismem nebo srdeční chorobou. Za vše mohou bakterie, které se v zubu usazují a množí.

Nejlepším způsobem, jak se dá zubnímu kazu předejít, je skutečně důkladné čištění zubů alespoň dvakrát denně.

"Ranní a večerní čištění, pomalu a důkladně provedené, musí být samozřejmé jak u dospělých, tak u dětí. Kartáček nesmí být moc tvrdý, aby nezraňoval dásně, ani moc měkký, protože se potom zubní povlaky v dostatečné míře neodstraní," uvedl zubní lékař Miloš Kozelka na serveru www.zuby.cz.

Jak na to, učí nyní zubaři lidi v rámci akce Říjen - měsíc zdravých zubů. Každý člověk by navíc měl chodit na kontroly k zubnímu lékaři, a to i v případě, že ho zuby nijak nebolí.

Nejhorší jsou karamely a med
Bojíte se, že vás návštěva u zubaře zruinuje? Pak vězte, že pokud má váš zubař smlouvu se zdravotní pojišťovnou, ta vám zaplatí dvě kontroly ročně.

"První prohlídka zahrnuje komplexní vyšetření. Lékař by vám měl kromě chrupu zkontrolovat i dásně a čelisti a v případě problémů nasadit léčbu. Zároveň vás musí poučit, jak se máte o svůj chrup starat a jak odstranit případný zubní kámen," vysvětlila pardubická zubní lékařka Zdeňka Šustová.

A co že zubům nejvíce škodí? "Karamely, med, bílé pečivo, všechno, co je sladké a ulpívá na zubech. Pozor na sladké nápoje. Při dobré hygieně je však možné i zhřešit," uvedl prezident stomatologické komory Jiří Pekárek.

V posledních letech rovněž roste počet malých dětí, které mají takzvaný kaz kojenecké lahve. Za kaz podle Martiny Kukletové z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně mohou matky, které dětem celý den dávají sladké či přeslazené šťávy z plastových kojeneckých lahví.

Dlouhodobý kontakt zubů se sladkými nápoji naleptává a devastuje sklovinu prvních zubů. To, že se mléčný chrup zkazí, může přitom negativně ovlivnit i budoucí stálé zuby.